V sobotu dopoledne nejprve posádky absolvují seznamovací jízdy a technické přejímky vozů, aby se pět minut po poledni vydala posádka se startovním číslem jedna na trať pěti rychlostních zkoušek v celkové délce necelých třiceti kilometrů.

„Závodit se bude na dvou uzavřených úsecích. Nejprve posádky předvedou své umění divákům v okolí dostihového závodiště, odkud se po odjetí tří okruhů přesunou na klasickou rychlostní zkoušku Podhoran vedoucí z Držkové do Vlčkové," upřesnil Radek Minařík, bezpečnostní činovník a spoluorganizátor závodu.

Do průběhu soutěže může zásadně promluvit i zimní počasí. Pořadatelé proto posádkám v případě souvislé sněhové vrstvy povolí i z důvodu jejich bezpečnosti použití speciálních pneumatik s hroty.

close Tomáš Kostka má rád uklouzané tratě zoom_in

„Před dvěma roky je mohly posádky využít, v tuto chvíli to je kvůli nevyzpytatelnosti počastí velmi nejisté. Uvidíme až v den závodu," pokrčil rameny Minařík.

Do soutěže se přihlásilo celkem šestapadesát posádek ze tří států, které se zde chtějí rozloučit nejen se svými partnery, ale jistě chtějí i pro přihlížející diváky připravit zábavnou show. Největším aspirantem na vítězství je bezesporu loňský rallysprintový šampion Tomáš Kostka, jenž usedne do špičkového speciálu Ford Fiesta WRC.

„Moc se na rozlučku se sezonou těším a věřím, že si všichni fandové rychlých kol, kteří se do Slušovic vydají, jistě přijdou na své. Ať už bude počasí jakékoliv, budu se snažit jet rychle, ale zároveň i pro pobavení diváků," slibuje fanouškům zlínský pilot, jenž se netají „láskou" k uklouzaným tratím.

Zajímavostí je, že Kostku na sedadle spolujezdce doplní populární herec Lukáš Langmajer, známý především z filmů Bobule a Babovřesky.

„Lukáš je obrovským fandou rallye a sám se již několikrát aktivně rallyeových soutěží zúčastnil. Ve fiestě při testování přitom už jednou vedle mě usedl, proto jsem se rozhodl jej přizvat do vozu i při této exhibici," vysvětlil svou volbu v otázce horkého křesla navigátora pro slušovickou soutěž Kostka.

Konkurovat poslednímu vítězi mikulášské rallye budou chtít především slovenský vicemistr Jaroslav Melichárek se shodným vozem nebo také letošní rallysprintový král Roman Odložilík s Citroënem Xsara WRC či valašský pilot Subaru WRC Jaromír Tomaštík.

„Bez šance by neměl být ani Jan Jelínek, a i další jezdci na vozech S2000," upozorňuje Minařík.

Přestože jde v podstatě pouze o exhibici, neměli by však přítomní diváci zapomínat na svoji bezpečnost.

„Pořadatelé totiž budou při jakékoliv neposlušnosti nuceni rychlostní zkoušku přerušit a v krajním případě nebudou váhat ani s jejím zrušením. Apelujeme proto na diváky, aby vždy uposlechli pokynů pořadatelů a předešli tak zbytečným komplikacím," žádá Radek Minařík s tím, že pro diváky byla připravena řada diváckých míst.

„Všichni chceme, aby mikulášská rallye byla pro všechny důstojným rozloučením s uplynulou soutěžáckou sezonou," dodal bezpečnostní činovník.

Program soutěže

12.05: start – Dostihový okruh Slušovice

12.08: RZ 1 Dostihový okruh 3× (7,50 km)

12.41: RZ 2 Podhoran, Držková (3,57)

13.16: servis (Dostihový okruh)

13.56: RZ 3 Dostihový okruh 3×

14.29: RZ 4 Podhoran, Držková

14.59: servis (Dostihový okruh)

15.39: RZ 5 Dostihový okruh 3×

15.50: cíl

Čelo startovní listiny

1 T. Kostka – L. Langmajer (Ford Fiesta RS WRC)

2 Odložilík – Turek (Citroën Xsara WRC)

3 Tlusťák – Kučera (Škoda Fabia S2000)

4 J. Melichárek – E. Melichárek ( Ford Fiesta RS WRC)

5 Tomaštík (Subaru Impreza WRC)

6 Jelínek – Ingr (Škoda Fabia S2000)

7 Kočí – M. Kostka (Mitsubishi Lancer Evo IX)

8 Březík – Omelka (Mitsubishi Lancer Evo IX)

9 Pešl – Pešek (Mitsubishi Lancer Evo IX)

10 Barvík – Dřímal (Mitsubishi Lancer Evo IX)

JIŘÍ HEJTMÁNEK,  MARTIN BŘENEK