Těm také patřily stupně vítězů v absolutním pořadí, když za Odložilíkem skončil na druhém místě Jan Dohnal s Vozem Ford Focus WRC a třetí pak na Fabii WRC Karel Trněný.

Odložilík měl v cíli náskok něco málo přes deset vteřin a mohl si tak potřetí vychutnat pocit absolutního vítěze šternberské soutěže. ,,Bylo to opravdu náročné. Ráno se jelo na mokru, odpoledne zase za krásného slunečného počasí na suchých a hodně uskákaných cestách. Navíc charakter tratí byl hodně rychlý, což vyhovovalo spíše vozům WRC. Kluci před námi ale dělali chyby, kterým jsme se mi naštěstí vyvarovali, takže se nám podařilo vyhrát," byl spokojený vítěz soutěže, pro kterého to byla malá náplast na zklamání po domácí Barum Rally. ,,Letos se ukážeme již jen na volném podniku Mikulášské Rally ve Slušovicích, ale náš vůz bude ještě k vidění na tratích v rukách jiných pilotů, kterým jej budeme půjčovat," upřesnil nejbližší plány týmu Odložilík.

Druhé místo vybojoval až na poslední rychlostní zkoušce Jan Dohnal ve voze Focus WRC, kterému se podařilo vyhrát poslední tři měřené testy. ,,Dopoledne se nám příliš nevydařilo, když nám dvakrát při startu zhasnul motor a ztratili jsme drahocenné vteřiny. Odpoledne ale už bylo super, když jsme se dostali do dobrého tempa, které nám nakonec přineslo druhé místo. Bylo to prostě krásné svezení," byl spokojený pilot Focusu.

Loňský rallysprintový šampion Jaromír Tomaštík se nakonec musel spokojit s nepopulární bramborou, když jej na poslední zkoušce o pouhé dvě desetiny vteřiny přeskočil Karel Trněný. ,,Třetí nebo čtvrtí, je nám to celkem jedno. Honza jel celou soutěž ale hlavně tu poslední zkoušku opravdu velmi pěkně a rychle, když nám dal pět vteřin. Po téměř roční pauze jsme si ale svezení ve wéercéčku náramně užívali. Škoda jen spadnuté hadice od turba na čtvrté vložce, která nás zpomalila minimálně o patnáct vteřin," litoval jediné smolné chvilky jinak spokojený valašský pilot Subaru Impeza WRC.

Vítězstvím v klasifikaci Rallysprint série pro vozy s jednou poháněnou nápravou, se dostal do boje o titul Ondřej Bisaha pilotující Citroën DS R3T max. Druhé místo pak ve Šternberku patří lídrovi šampionátu Egonu Smékalovi, jenž vodí po tratích shodný vůz ovšem ve starší a nižší specifikaci. ,,Na Ondru se silnějším vozem prostě nemáme, když na něj ztrácíme de facto vteřinu na kilometr. Navíc jako vedoucí posádka šampionátu jedoucí hned za posledním ze silnějších vozů se nám již po několikáté stalo, že jsme museli zpomalit za před námi jedoucím vozem, který jsme díky nějakým jeho problémům dojeli. Organizátoři by se měli trochu zamyslet a mezi těmito vozy a námi nechat při startu alespoň o něco větší časovou prodlevu, aby k podobným incidentům zbytečně nedocházelo. Vždyť oni jedou jen o nějaký pohár, kdežto mi závodíme o celkový titul," posteskl si v cíly soutěže průběžný lídr Smékal na ne příliš povedený systém startu posádek do rychlostních zkoušek.

Třetí místo a zároveň první ve třídě šest vybojovali v podhůří Jeseníků Martin Vopatřil se spolujezdcem Michalem Večerkou a vozem Peugeot 208 R2, čímž si i zajistili předčasně titul ve své třídě 6. ,,Na kluky před námi bohužel i díky méně výkonnému vozu nemáme. Potěšilo nás, že i přes tento handicap jsme s nimi ale na některých zkouškách dokázali držet tempo. Soutěž se nám kromě drobného kontaktu s balíkem slámy v jednom z retardérů docela podařila, navíc jsme si pojistili titul v šestkách, což je opravdu super," liboval si pilot Peugotu 208 R2.

Závěrečným podnikem Rally Sprint série 2015 bude o třetím říjnovém víkendu dvanáctý ročník Říha Group - Partr Rally Vsetín, kde bude jistě opět k vidění spousta pěkných soubojů včetně přímého souboje o titul mezi Egonem Smékalem a Ondřejem Bisahou.

Výsledky IX. Rally Jeseníky 2015

1. Odložilík Roman – Tureček Martin (Ford Fiesta R5) 40:34,3
2. Dohnal Jan – Venclík Jakub (Ford Focus RS WRC '06) +10,1
3. Trněný Karel – Doerr Christian (Škoda Fabia WRC) +10,6
4. Tomaštík Jaromír – Baran Róbert (Subaru Impreza S12 WRC '06) +10,8
5. Vlček Martin – Žáková Jindřiška (Škoda Fabia S2000) +29,0
6. Kukučka Tomáš – Mozner jun. Radovan (Ford Fiesta R5) +1:21,0
7. Ševčík Pavel – Vajdák Luděk (Mitsubishi Lancer Evo IX) +1:35,4
8. Pešl Jaroslav – Pešek Roman (Mitsubishi Lancer Evo IX) +1:51,3
9. Trnovec Petr – Staněk Miroslav (Škoda Fabia S2000) +1:56,0
10. Frycz Sebastian – Szeja Marcin (Subaru Impreza STi) +1:58,0

Autor: Jiří Hejtmánek