Poslední týdny před odjezdem na mistrovství světa do Maďarska, kde měl coby česká jednička mezi muži atakovat medailové příčky, trénoval pouze alternativně. O klasickém běhu nemohla být ani řeč. „I proto jsme se dohodli s trenéry, že vynechám start na své oblíbené klasice a přihlásím se jen na střední trať a do štafet, aby noha vydržela,“ prozradil zlínský běžec.

Na krátké trati zabojoval a po solidním výkonu skončil jen těsně za desítkou nejlepších. „Asi by to byl zázrak, kdybych na střední trati obhájil stříbro z loňského roku. S jedenáctým místem jsem spokojený. Pro někoho to sice může být zklamání, ale vzhledem k předchozím okolnostem tento výsledek hodnotím pozitivně,“ řekl po svém jediném startu v individuální disciplíně Michal Smola.

Cenný kov se mu však přiblížil ve štafetách, kde atakoval se svými reprezentačními kolegy Janem Procházkou a Tomášem Dlabajou minimálně bronzovou příčku. Finišman Smola ale český trojlístek dovedl do cíle až na 27. místě! Co se stalo? Pomoc zraněnému soupeři ze Švédska Martinu Johanssonovi zvítězila nad bojem o medaile z mistrovství světa. „Běžel jsem, a pak jsem najednou viděl Martina Johanssona, jak leží na zemi. Už tam s ním byl i Thierry Gueorgiou z Francie. Nejdřív jsem si myslel, že si zvrtnul kotník, ale pak jsme viděli, že má ve stehně zaražený klacek, tlustý asi tři centimetry, deset centimetrů hluboko a je celý od krve,“ popisuje český reprezentant drama, které se na trati odehrávalo.

A několik nekonečných minut ještě pokračovalo. „Martin začal upadat do bezvědomí, tak jsme tam s Thierrym zůstali, odnesli ho na cestu a čekali jsme, až přijde pomoc. Anders Nordberg z Norska běžel na další kontrolu na občerstvovačku, aby ji zavolal. Ale než přijeli bylo to úplně šílené,“ vybavuje si Smola.

Mezitím už samozřejmě vedoucí čtveřici předběhli nic netušící závodníci z jiných zemí a sen o medaili se tak české reprezentaci rozplynul. „Nechci předjímat, zda li by to na medaili stačilo. Před námi byl ještě mapově velmi náročný úsek, nicméně asi už bychom si to my čtyři mezi sebou o medaile rozdali,“ řekl v cíli 27letý sportovec.

Náladu mu tak po návratu do vlasti mohla spravit alespoň skutečnost, že stav zraněné nohy se během maďarského šampionátu výrazně zlepšil a je pravděpodobné, že Smola absolvuje mistrovství republiky na klasické trati a v říjnu se zúčastní i dvou závodů Světového poháru.