VČeské republice se letos uskuteční mistrovství světa vorientačním běhu, a to právě vprostorách Drahanské vrchoviny (klasická trať), vJeseníku (krátká trať) a vOlomouci (sprint) a čeští závodníci a závodnice nesmějí být zvýhodněni před zahraničními orientačními běžci a poznat tato prostředí. Tak zní pravidla vtomto sportu. „Tamní prostředí znám ale velmi dobře, proto mi tento zákaz vůbec nevadí. Dobře vím, na co se mám připravit,“ nedělá si Smola těžkouhlavu.

Mnohem obtížnější bude ustát tlak, pod kterým se budou čeští reprezentanti na domácích tratích a před tuzemskými fanoušky nacházet. „Startoval jsem před čtyřmi roky na akademickém mistrovství světa vPlzni a dopadlo to výborně– získal jsem zlato na klasické trati a stříbro na krátké trati. Stlakem a očekáváním fanoušků se určitě dokážu vyrovnat,“ ubezpečil 25letý orientační běžec zeZlína.

Na loňském mistrovství světa na Ukrajině skončil na klasické trati sedmý, ve sprintu patnáctý. Předloni doběhl na klasice dokonce čtvrtý. Letos se čeká, že vdobě mezi 10.až 20.červencem zúročí vdomácím terénu třináctileté závodnické zkušenosti zorientačního běhu a získá pro český orientační běh první mužskou medaili ze světového šampionátu. „Tak by tomu mělo být, zisk medaile patří mezi hlavní cíle této sezony,“ potvrdil student II. ročníku doktorandského studia UTBZlín.

To je také důvod, proč iběhem zimy tvrdě trénuje. „Vříjnu jsem si vybral třítýdenní přestávku po sezoně, nyní už jsem vplné zátěži. Mám před sebou trénink vMaďarsku a pak přípravu na horách na Šumavě. Vbřeznu nás čeká Francie, kde už bude teplo, a jsou tam itěžké terény,“ říká vítěz ankety onejlepšího orientačního běžce České republiky oplánech vprvním čtvrtletí tohotoroku.

Myšlenkami je však Smola ještě dál. Chce obstát jak na světovém šampionátu vČesku, tak ina akademickém mistrovství světa vEstonsku, To se uskuteční na konci července a na začátku srpna, tedy krátce po mistrovství světa. „Mohlo by se zdát, že je dva vrcholy vtak krátkém časovém období jsou moc, ale já si věřím. Budu-li mít formu na šampionátu vČesku, tak si ji určitě udržím ipro akademický šampionát,“ troufá si Smola. (RS)