Dvě medaile si přivezli reprezentanti OOB TJ Slovan Luhačovice z Mistrovství republiky v orientačním běhu na klasické trati.

Ve Slavíčku a Tisovém vrchu na Českolipsku v závodu žen (7,51 km, převýšení 470 metrů, 17 kontrol) vybojovala Vendula Horčičková v čase 77:51) druhé místo. Titul získala Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové, 75:09), třetí byla Adéla Finstrlová (SK Brno Žabovřesky, 79:36).

,,Šampionát se konal za chladného deštivého podzimního počasí v náročných kopcovitých terénech se skalami v okolí Sloupu v okrese Česká Lípa,“ informovala Vendula Horčičková.

Ta závod absolvovala plynule, zvládla obtížné dohledávky kontrol ve skalnatých pasážích a neztratila tempo v delších postupech.

,,Hned od začátku jsem se dostala do dobrého tempa, které se mi dařilo držet až do konce. Bohužel hned na první kontrolu jsem však nezvolila ideální postup a ztratila jsem na něm přes minutu. Zbytek závodu jsem ale absolvovala dobře, kromě dvou zaváhání v dohledávání kontrol,“ prozradila orientační běžkyně z Přerova hájící barvy klubu OOB TJ Slovan Luhačovice.

Horčičková celý závod oběhla sama, protože v intervalovém startu startovala jeden interval za budoucí vítězkou Denisou Kosovou.

,,Naopak ostatní soupeřky poměrně často těžily ze spolupráce se slabšími běžkyněmi,“ upozornila Horčičková.

S výkonem i umístěním byla ovšem spokojená.

,,Zisk druhého místa je pěkný výsledek,“ potěšilo stříbro na Českolipsku Vendulu Horčičkovou.

V závodu mužů (11,54 km, převýšení 690 metrů, 26 kontrol) skončil díky času 93:54 Jonáš Hubáček na třetí příčce. Další luhačovický orientační běžec Vojtěch Sýkora (104:37) byl devátý. Zvítězil Tomáš Křivda z Chocně (89:50), před Milošem Nykodýmen (SK Brno Žabovřesky, 93:14).

,,V letošní sezoně jsem se zaměřoval hlavně na kratší tratě a na atletiku. Klasická trať byla pro mě okrajová, nicméně pořád je to na ní můj oblíbený závod,“ vysvětloval Jonáš Hubáček.

V mistrovském závodu v okolí Sloupu startoval 4 minuty před nejlepším českým orientačním běžcem Tomášem Křivdou.

,,Bohužel v první části jsem udělal dvouminutovou chybu, a protože jsem běžel pomalým tempem, tak mě Křivda v už průběhu čtvrtého kilometru doběhl. Potom bylo mým cílem se Tomáše udržet a pohlídat si dohledávky kontrol, kde se neběželo extrémně rychle,“ prozradil Hubáček.

S přibývajícími kilometry ale začal mít na trati fyzické problémy.

,,Tomáše jsem se však udržel až do konce závodu a díky tomu jsem vybojoval bronzovou medaili. Nicméně víc bych si bronzu cenil, kdybych závod dokázal odběhnout sám,“ tvrdí Jonáš Hubáček.

Šampionát pořádal Orientační Klub Jiskra Nový Bor. Konal se v náročném kopcovitém terénu, vrstevnicově hodně členitém. Na trati byly pískovcové a čedičové srázy a kameny. V některých

úsecích i mohutné skalní bloky a věže. Průběžnost byla různorodá. Od velmi dobré v částech s borovicovým lesem, po ztíženou v oblastech s čedičovými suťovými kameny. V některých úsecích byly i souvislé plochy borůvčí.

Centrem závodu byla louka u obce Svitava. Na startu bylo v mistrovských kategoriích přes 700 orientačních běžců.