„Byl to pocit absolutní marnosti a velké bezmoci. Nešlo vůbec nic dělat. Jen čekat, jak to vše dopadne. Byla to má dosud nejtěžší havárie,“ líčil den po hrozivé havárii Jaroslav Orsák.

Jeho Mitsubishi Lancer Evo IX. šlo hned v úvodním měřeném testu druhé etapy mimo trať a sen o slovenském titulu se moravskému juniorovi rozplynul. To však v danou chvíli nebylo vůbec podstatné. Otázkou bylo, s jakými následky vyvázne posádka.

„Nejvíc jsem to schytal já, většina nárazů šla na levou stranu. Oba jsme hodně pohmoždění, já jsem navíc dostal ránu do hlavy. Při převozu do nemocnice jsem o sobě příliš nevěděl,“ líčil první pocity Orsák.

Už za tři hodiny ale byli oba motorističtí nadšeni zpátky na místě a pomáhali s vytahováním poškozeného vozidla. Jejich mitsubishi stihlo při výletu mimo trať promáčknout střechu auta jednoho z pořadatelů stojícího v blízkém lese, pokácet dva stromy a spadnout ze skály do více než deset metrů hluboké strže.

A jak vlastně k celé nehodě došlo?

„Dnes ráno objevili mechanici příčinu. Pravděpodobně nějaký kámen rozřízl pravou brzdovou hadici, což se projevilo v inkriminovaném okamžiku. V levém pracáku jsem prošlápl asi ve 180kilometrové rychlosti brzdy, ale auto vůbec nereagovalo. V poslední chvíli jsem proto zatáhl alespoň za ruční brzdu. Bohužel nic jiného se dělat nedalo,“ uvedl 24letý závodník.

Nezdarem v Košicích si zároveň notně zkomplikoval závěr sezony a především obhajobu titulu v posledním domácím rallysprintu, který hostí za necelé dva týdny Vsetín.

„Auto je úplně na padrť. Zkusíme si sehnat nějaký pronájem a absolvovat soutěž v jiném voze. Na konci sezony už však moc finančních prostředků nezbývá, takže celou situaci ještě musíme dobře zvážit a promyslet. Za sebe však mohu říct, že na domácí trať se těším a rád bych si zde napravil reputaci a nějakým slušným výsledkem zakončil celý soutěžní ročník,“ říká závěrem pilot z Valašských Klobouk.

A jen pro úplnost. Vítězem posledního klání u našich východních sousedů se stal Josef Béreš junior před Cserhalmim a Grzybem. První jmenovaný se stal zároveň slovenským šampionem proletošní rok 2008.

Robert Štach