„Říkal jsem si, co kdyby to náhodou opět vyhrál Honza Kopecký. Moc jsem mu to přál a opravdu vyhrál. Jsem nadšený," netajil v neděli radost při vyhlášení výsledků Martin Deneš ze Zlína. Včerejšímu slavnostnímu vyhlášení za bouchání šampaňského přihlížel se svým synkem, který mu seděl za krkem. „Je to dobrýýýý," usmíval se malý klučina.

Výbornou atmosféru si pochvalovala také třeba Petra Provazníková z Holešovska. Se synem se šla podívat kromě finále i na rychlostní zkoušku Hošťálková. K automobilové podívané si vybrali místo v Rajnochovicích, zhruba v polovině trati. „Pořadatelé měli dost práce, někteří lidé lezli jezdcům přímo do tratě, tak je honili zpátky. Jinak jsme si to ale užili, auta mizela v lesích, bylo výborné to sledovat. Navíc v našem diváckém místě pořadatel hlásil průběžné výsledky," zhodnotila.

Podle mluvčího Barum Czech Rally Zlín Romana Ordelta se letošní ročník vydařil na výbornou. Závody si podle něj letos nenechalo ujít téměř 200 tisíc lidí.

KRÁSNÝ BOJ AŽ DO POSLEDNÍCH CHVIL

„Divákům se musely líbit, tedy pokud jim zrovna nějak zásadně nevadí horké počasí. Mohli vidět krásný boj o první místo až do posledních chvil. Navíc v první elitní desítce se umístili pouze dva zahraniční jezdci," zhodnotil Roman Ordelt.

Policisté už od úterý na každý den nasadili v rámci zajištění veřejného pořádku, bezpečnosti a plynulosti dopravy napříč krajem stovky policistů. „Od úterý do čtvrtka jsme zjistili 233 dopravních přestupků, z toho se v 160 případech jednalo o porušení předepsané rychlosti. Z celkového počtu se toho dopustili ve třinácti případech závodníci rallye, v deseti se jednalo o překročení rychlosti, ve dvou o nerespektování značky Stůj, dej přednost v jízdě, u jednoho jsme pak zjistili špatný technický stav auta," informovala krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Od pátku do neděle evidovali mírně zvýšený počet dopravních nehod, které se staly povětšinou při příjezdu diváků na rychlostní zkoušky. „Jen v pátek od třetí hodiny odpolední až do deváté večerní se ve Zlíně stalo šest nehod, které si vyžádaly tři zranění. Chodce, cyklisty a řidiče osobního auta," vyjmenovala mluvčí.

Kromě dopravních přestupků řešili například po páteční večerní rychlostní zkoušce také hromadnou rvačku několika lidí. Po ní zajistili a eskortovali na policejní služebnu osmatřicetiletého muže ze Vsetína, který ji vyprovokoval.

NEJKLIDNĚJŠÍ ROČNÍK

„Jinak lze ale říct, že to byla jedna z nejklidnějších Barumek," dodala mluvčí. Stejně hovoří také mluvčí zlínských strážníků Pavel Janík. „Neřešili jsme nic většího, co by se soutěží souviselo. Považujeme ji za jednu z nejpohodovějších v historii. Divácky proběhla Barumka v pořádku, vloni jsme ji museli právě kvůli neukázněnosti některých přerušovat," konstatoval mluvčí.

V souvislosti s doprovodným programem si ovšem posvítili na jeden podnik, který bez souhlasu pouštěl hudbu na otevřeném prostranství i po desáté hodině večerní. Odmítl s tím přestat, hrozí mu tak nyní sankce.

Také z pohledu mluvčího krajských záchranářů Petra Olšana se jednalo o klidný ročník. „Prakticky žádné diváky jsme nemuseli ošetřovat," potvrdil.