Hned za humny odstartuje Valašská Rally a pro spoustu posádek to bude vůbec premiérový závod, neboť úvodního startu na zasněžené Jänner Rally se nezúčastnili. To však není případ Pavla Valouška, jenž na česko-rakouském pomezí posbíral body za třetí místo do hodnocení domácího šampionátu.

„Od té doby jsme však nezávodili a testujeme teprve tento týden, takže vůbec nedokážu odhadnout, jak to bude z naší strany o víkendu vypadat. Každopádně si pojedeme pro co nejlepší výsledek a budeme se chtít poprat s těmi nejlepšími,“ slibuje již tradičně svým příznivcům otrokovický pilot.

Ten loni nadchl na Valašsku diváky podél trati fantastickým soubojem s Romanem Krestou o celkové druhé místo. Kresta nakonec zvítězil o pouhou jednu desetinu.

„Letos by se klidně mohla situace opakovat, neboť trať závodu se výrazně zkrátila na pouhých 150 kilometrů, takže svým charakterem bude připomínat spíš sprint. Každá chybička se projeví a uspět může jen ten, kdo pojede vyrovnaně a zároveň rychle,“ předpokládá Valoušek.

Okruh favoritů se navíc v této sezoně rozrostl a na čelní příčky může pomýšlet hned několik posádek.

„V domácím mistráku startuje jeden tovární tým, s nímž se musí počítat, a trápit jej budou Roman Kresta a Václav Pech. Sílu ostatních lze před začátkem sezony jen těžko odhadovat. Už první závod ale ukážu, jak kdo přes zimu vyzbrojil,“ pokračuje 32letý pilot.

Sám sebe do okruhu favoritů zatím neřadí. Možná i na základě loňské sezony, v níž obhajoval titul, ale nakonec skončil až pod stupni vítězů.

„V tomto ročníku asi nebudeme absolvovat celý domácí mistrák, pojedeme jen vybrané soutěže s cílem pravidelně dojíždět do cíle, nedělat takové chyby jako loni na Barumce a sbírat body,“ říká opatrně otrokovický soutěžák, jenž možná už na Valašsku představí novou zbraň – poslední evoluci vozu Peugeot 207 S2000.

„Zatím to ale není na sto procent. Uvidíme, zda vůz do konce týdne dorazí. Pokud ano a stihneme alespoň nezbytné testy, hned jej nasadíme. Pokud ne, představíme jej nejpozději v příštím závodě. Každopádně bychom měli být zase rychlejší,“ očekává pilot Peugeot Delimax Total Teamu.

Jedno je však jisté už teď. Valoušek poprvé od rozchodu s navigátorem Zdeňkem Hrůzou pojede s novým spolujezdcem. Tím byl na základě posledních testů potvrzen talentovaný Lukáš Kostka.

Někdejší účastník juniorského mistrovství světa zároveň prozradil, že v této sezoně nebude obhajovat titul z loňského šampionátu ve sprintech, místo toho se představí ve Slovinsku v závodě středoevropské zóny. „Program se ještě může operativně měnit. Vždyť ani Valašku jsme neměli původně v plánu, ale okolnosti si vynutily, abychom tento závod do kalendáře přidali,“ dodal na vysvětlenou Valoušek.