Ve kterém městě se mistrovství světa konalo a kolik se ho zúčastnilo mužstev?

Zápasy se hrály v Almaty ve dvou supermoderních halách. V mužské kategorii se šampionátu zúčastnilo 16 zemí. V Kazachstánu se představilo také 9 ženských týmů.

Jak se Česku dařilo v základní skupině?

Úvodnímu souboji s Kazachstánem předcházel nezapomenutelný zahajovací ceremoniál. V zaplněné hale bylo 12 000 diváků. Při příchodu na palubovku nám lidé tleskali a vytvořili neskutečnou atmosféru. Utkání s domácím celkem jsme však prohráli těsně 3:4, když motivovaní Kazachstánci dokázali trestat naše chyby. V následném duelu jsme porazili Bělorusko 3:1. Toto střetnutí jsme potřebovali vyhrát, abychom si zachovali naděli na postup do čtvrtfinále. V oboustranně opatrném zápase jsme dokázali proměňovat šance. Poté jsme zvládli také partii s Novým Zélandem, který jsme zdolali 10:0. Tím jsme si zajistili účast ve vyřazovacích soubojích.

Ve čtvrtfinále s Ruskem se ale České reprezentaci nedařilo? S velkým favoritem jsme v prvním poločase drželi krok. Vycházela nám vyčkávací taktika. Škoda, že jsme neproměnili několik vyložených šancí. Naopak nekompromisní Rusově osm sekund před koncem první půle upravil stav na 2:0 a to byl zlomový moment celého utkání. Po přestávce už jsme nestačili čelit kombinaci soupeře a duel jsme nakonec prohráli vysoko 2:6.

Vítězství ve skupině o páté až osmé místo nad Polskem 5:2 však bylo povzbudivým výsledkem?

S Poláky jsme odehráli kvalitní střetnutí. V něm jsme byli pozorní v obraně. Navíc jsme v povedeném zápase ubránili oslabení a po něm jsme duel rozhodli v náš prospěch.

Šampionát jsme zakončili porážkou od Thajska 0:2. Co bylo její příčinou?

Thajci byli výborní na míči a měli velkou ofenzivní sílu. Proti mužstvu z Asie jsme ovšem znovu zahodili spoustu tutovek. První branku jsme inkasovali z brejkové akce a druhý gól jsme dostali těsně před koncem při naší power play. Pak už jsme na vývoj střetnutí nedokázali zareagovat.

Jakým herním stylem se Česko v Kazachstánu prezentovalo?

 Trenéři Martin Brůna a Marek Kopecký nás na každý zápas velmi dobře připravili. Všechny soupeře měli dobře přečtené. Proto byla taktika na každý duel jiná. Většinou jsme se však snažili předvádět rychlý, útočný kombinační futsal. Vycházeli jsme však ze zabezpečené obrany.

Co se naší reprezentaci v největším kazachstánském městě nejvíc dařilo?

V Almaty jsme měli skvělou partu, která si mistrovství světa užívala. Drželi jsme při sobě na hřišti i mimo hřiště. Bojovali jsme jeden za druhého. Co se týká zápasů, tak nejvíc se nám samozřejmě povedly vítězné souboje s Běloruskem, Novým Zélandem a Polskem.

Co se naopak nedařilo?

V důležitých utkáních jsme měli problém s koncovkou. Bohužel nás to stálo postup do semifinále, tak i konečné páté místo.

Jaké máte pocity z účasti v Kazachstánu?

V každém zápase jsem se snažil odvést co nejlepší výkon. Kvalitu, taktickou vyspělost a zkušenosti z velkých utkání, které mi v porovnání s našimi prvoligovými oporami chyběly, jsem se snažil nahradit vůlí a bojovností. Jinak podle okolností trenéři v jednotlivých duelech točili dvě rozestavení. 3-1 a 4-0. V obou jsem hrával na postu útočníka.

Jak jste spokojený se šestou příčkou Česka?

Samozřejmě po úspěšném bronzovém tažení v roce 2016 na šampionátu v Brazílii každý toužil zopakovat medailový úspěch. Kdybychom už ve čtvrtfinále nenarazili na Rusko, tak věřím, že do soubojů o medaile postoupíme. V konkurenci, jaká se v Almaty sešla je ovšem i zisk šestého místa dobrým výsledkem.

Jaká byla atmosféra okolo šampionátu?

Zahajovací i závěrečný ceremoniál byl neskutečný. Lidé v Almaty se o mistrovství světa zajímali. Ve městě nás zdravili, fotili se s námi, chtěli autogramy. Tím vytvořili velmi příjemné a přátelské prostředí. Ubytovaní jsme byli v jednom z nejlepších hotelů v Almaty. K dispozici jsme měli všechno, co jsme potřebovali. Zápasy se hrály na nejlepším povrchu s nejlepšími míči. Ke všem duelům nás doprovázela policie. Kazachstánci dokázal šampionát velmi dobře zorganizovat.

Jaké máte cíle do futsalové sezony 2018-2019?

Pořád se bavit futsalem. S mými přáteli ve Zlíně ho hrát hlavně pro radost. Před touto sezonou mi dokonce přišla nabídka z jednoho prvoligového klubu. Dokonce jsem s ním zahájil přípravu. Nicméně z osobních důvodů jsem spolupráci ukončil.