Po téměř dvouměsíční přestávce se však k házené vrátila a nyní chce pomoci mateřskému zlínskému klubu k návratu na výsluní.

„Svých rozhodnutí ale nelituji. Člověk v životě musí zkusit mnoho věcí, aby si v budoucnu pak nic nevyčítal,“ konstatovala 23letá hráčka.

Po zlínském mistrovském titulu z roku 2005 Poznarová v krajském městě vydržela ještě rok, aby následně společně se spoluhráčkou Lenkou Kysučanovou přestoupily do nejlepšího francouzského klubu – HB Metz Moselle Lorraine.

Francouzská liga je o třídu lepší

„Zde jsem prožila úžasné tři roky, a nejen proto, že jsem zde oslavila další tři tituly. Celé angažmá mi dalo strašně moc především po lidské stránce. Po házenkářské jsem měla pocit, že jsem přišla do zcela jiného světa. Najednou jsem byla v týmu s hráčkami, které patřily do různých národních reprezentací. V podstatě každý trénink byl malý zápas. Samotná francouzská soutěž je minimálně o třídu lepší než česká,“ je přesvědčená úderná spojka.

První měsíce byly pro ni podle očekávání hodně tvrdé. Dvacetiletá dívenka se najednou ze dne na den musela starat sama o sebe, nablízku již nebyli rodiče. „Nejtěžší byl první rok. Vše bylo nové, navíc jsem francouzsky neuměla ani žbleptnout a angličtinu ovládalo málo lidí okolo, snad jen legionářky. Byla proto velká výhoda, že jsem tam odjela s Lenkou Kysučanovou, zejména v prvních měsících jsme si hodně pomáhaly.“

Se vším od začátku

Jazykovou bariéru ale musela prolomit sama. „Co se týče francouzštiny, tak slova pro hru jsem se naučila hned, ale základy a potřebné fráze pro život jsem zvládla až po půl roce. Během tří let sice ještě neumím perfektně Francouzsky, ale hodně jsem na jazyku zapracovala a dokonce si udělala certifikát. Určitě bych chtěla na těchto základech dál pracovat a třeba jej zde studovat,“ přeje si.

Ani první házenkářské krůčky v nové zemi nebyly nejlehčí, třebaže přicházela jako posila. „Zjistila jsem, co vše jsem v minulosti dělala špatně – nabíháním počínaje a zpracováním míčů konče. Vypilováním a někdy i změnou techniky jsem svou hru ještě zrychlila,“ potěšilo talentovanou házenkářku.

Pozice náhradnice se nezbavila

Při velké konkurenci se ale během tří let nedokázala prosadit do základního kádru francouzského mistra. „Byla jsem vždy ta, která se do hry dostala až v průběhu a jen na pár minut a spíše byla náhradnice Lenky Kysučanové. Z tohoto pohledu to bylo pro mne náročné, především psychicky. Po každé chybě jsem totiž putovala zpět na lavičku. I za to jsem však zpětně moc vděčná,“ dušuje se.

„Každopádně jsem si splnila sen – zkusila zahraniční angažmá, hrála v kvalitním týmu, okusila atmosféru nejen evropských pohárů, ale především prestižní Ligy mistrů. K úplné házenkářské spokojenosti mi nyní snad chybí jen start s národním týmem na některém ze šampionátů, což vzhledem k situaci v české házené nevidím zrovna růžově,“ je realistkou Poznarová.

V závěru uplynulého ročníku se rozhodla, že je čas na změnu, odchod. „Třebaže jsem byla v Métách hodně spokojená, měla jsem ve svém okolí již hodně přátel, cítila jsme potřebu změny. Ani klub nebyl zásadně proti, proto jsme začala hledat nové angažmá,“ vzpomíná.

Nabídek měla dost – z Německa, Španělska a Řecka. „Především zájem vedení Patrasu byl velký, lákali mě prakticky již od ledna.“ Slovo dalo slovo a v létě se již stěhovala do přímořské oblasti, kde měla pomoci týmu k dosažení úspěchů v evropském poháru. V řecké soutěži totiž Portas neměl konkurenci.

Problém byl v ruském trenérovi

„Vše bylo v úvodu fajn, navíc teplé přímořské klima mě dobíjelo pozitivní energií. Největší problém ale vznikl v osobě trenéra – starším Rusovi, jenž tréninky pojal vojenským drilem, když sázel hlavně na běhání. Poněvadž neuměl anglicky, byl problém rovněž v komunikaci,“ postěžovala si Poznarová. „Vše se začalo lámat v říjnu, kdy mě začal pobolívat loket a už jsem nedávala devět gólů jako v úvodu. Vedení klubu najednou začalo dělat z komára velblouda a začaly první neshody. V polovině listopadu jsem se proto dohodla na předčasném ukončení smlouvy,“ upřesnila zlínská rodačka.

Místo hledání nového angažmá ale začala nečekaně uvažovat o svém házenkářském konci. „Vším okolo jsem byla natolik otrávená, psychicky na dně, že jsem opravdu chtěla s házenou nadobro skončit. Až po mém návratu domů mi dal první impulz k návratu otec,“ děkuje zpětně Poznarová.

Informace o volnosti na trhu tolik nedostatkového zboží, jako je úderná spojka, se v házenkářských kruzích roznesla rychlostí blesku. Jako první s nabídkou přišel tápající Zlín, s bohatým měšcem přispěchaly rovněž nečekaně trápící se Michalovce. „Pro mě to byla zcela jasná volba. Přes tři roky jsme byla v cizině a domů jsem se moc těšila. Chyběl mi český pohodový život, přátelé a známí, které ve Zlíně mám. Zde mám kořeny,“ uvědomuje si Poznarová. „Navíc bych moc chtěla dostat zlínskou házenou zpět na výsluní a třeba zde ještě oslavit další titul.“

Prioritu nyní vidí ve studiu

Zlínský tým s jejím příchodem by tak měl opět nabrat na síle a třeba se pokusit ještě o účast v play off, přestože ve 12. kole před koncem základní části interligy ztrácí na postupovou příčku šest bodů. „Nic ještě není ztraceno. Současný tým pod vedením trenéra Poloze má potenciál na to, aby si zahrál o medaile. Věřím, že o záchranu hrát nebudeme,“ ohodnotila ambice Zlína v interlize Poznarová, jež zde podepsala smlouvu na rok a půl s klauzulí, podle které může v létě opět odejít.

„V tuto chvíli o zahraničí již neuvažuji. Sen jsem si splnila a nyní mám jiné priority. Například studium. S gymplem po skončení kariéry terno asi neudělám. Uvědomuji si, že musím ještě studovat, třeba právě jazyky,“ zakončila Pavla Poznarová.