Ve velké pohodě zastihl závěr sezony posádku Jaroslav Pešl - Radek Juřica jezdící cross country rally (CCR). Dvojice z Valašského Meziříčí o uplynulém víkendu vybojovala na pátém a posledním podniku mistrovství České republiky, který se jel na Slovensku ve Zlatých Moravcích, parádní třetí místo a v celkovém pořadí v MČR v cross country za sezonu 2007 jim patří čtvrtá příčka.

Dalším z Valachů, kteří bojovali s nástrahami 32 rychlostních zkoušek, byl Viktor Chytka, který skončil absolutně osmý a mezi sériovými vozy v kategorii T2 zvítězil. Dalšími zástupci regionu ve Zlatých Moravcích byli Radomír Kopecký a Petr Vaculík v kategorii challenge, kteří se také neztratili. Kvůli neochotě státních orgánů musel být závod přesunut z původně uvažovaného vojenského prostoru v Senici do nové lokality v okolí Zlatých Moravců.

Tam na soutěžící v pátém a posledním podniku pětidílného seriálu mistrovství České republiky čekalo celkem 32 rychlostních zkoušek o délce 170 kilometrů. Celková délka tratě pak byla 374 kilometrů. Na nich si od začátku vedl dobře vedl valašskomeziříčský jezdec Jaroslav Pešl sedlající Range Rover. Během dvoudenních závodů byl první den třetí a ve druhém dnu pak čtvrtý. V celkovém součtu to znamenalo skvělé třetí místo.

„Můžeme být jen a jen spokojeni. Vůbec se nám v posledních závodech dařilo podle našich představ a jsme rádi, že se nás to drželo i ve Zlatých Moravcích,“ pochvaloval si v cíli bronzový Jaroslav Pešl. Dravou jízdou se svým Range Roverem, který je podle mnohých již téměř veteránem, na Slovensku potrápil jezdce s mnohem silnějšími vozy.

„Testy byly vesměs ve velmi vysoké rychlosti. Seděly mi hlavně ty, které se jely více z kopce. V nich se smazávaly výkony jednotlivých vozů,“ vrátil se Pešl k soutěži na Slovensku. Začátek letošní sezony se Pešlovi moc nepovedl. Na prvním závodě nedojel, na maďarskou Baju Hungaria necestoval. Pak se ale vše otočilo o sto osmdesát stupňů.

První vlaštovkou dobrých výkonů i výsledků byla srpnová Fryštácká skalka, na které jen vinou defektu skončila posádka PešlJuřica těsně čtvrtá. Na konci září pak přišel životní výsledek v podobě druhého místa na vsetínské Internet cross country rally.

Výborným třetím místem na Slovensku navázala posádka Pešl-Juřica na předchozí výsledky. „Jsme rádi, že se nám daří a veškerá práce kolem přípravy vozu a podobně, který zabírá obrovské množství volného čau, nepřichází vniveč. Mnohokrát v minulosti jsme měli i dost smůly, auto nevydrželo nebo jsme z různých důvodů nedokončili. Teď si to vychutnáváme,“ pochvaluje si Jaroslav Pešl.

Ve Zlatých Moravcích se představili také další valašští jezdci. Viktor Chytka s vozem Mitsubishi Pajero zajel podobně jako na vsetínské soutěži dobrý závod. O možnost dobrého umístění jej ale připravila elektronika, kvůli které jelo auto v náhradním režimu, a tak závodil především v pasážích z kopce. Po defektu a penalizaci se však propadl až na osmou pozici.

V kategorii Challenge, tedy vozů, které nesplnily testování pro letošní rok, se dařilo oběma valašským zástupcům. Vsetínský Petr Vaculík s Richardem Růžičkou na voze Kia Sportage se v cíli mohli radovat ze druhého místa. Při své premiéře odjel povedený závod Radomír Kopecký z Valašského Meziříčí, kterému dělal spolujezdce Rudolf Štěrba.

Kopecký z vypůjčení Lady Nivy ždímal na tratích Baji Slovakii co se dalo, a ve výsledcích na jednotlivých zkouškách byl vždy hodně vysoko. V první etapě i přes pětiminutovou penalizaci skončil na skvělém třetím místě. Na cestě k cíli, kde by podle časů skončil na medailové pozici, jej zastavil utržený diferenciál.

„Na to, že to byl můj vůbec první závod, mohu být spokojený. Uvidíme, jak to bude v příštím roce, ale není vyloučeno, že se na některém ze závodů zase objevím,“ podotkl Radomír Kopecký.

VÝSLEDKY

Konečné pořadí Baja Slovakia 2007:

1. Sýkora/Sýkora (Mitsubishi Patero) 1:51:24,9 hodin, 2. Zapletal / Zábranský (Mitsubishi Patero) - 2:08 minut, 3. Pešl / Juřica (Range Rover) - 7:58, 4. Kakrda / Winter (Isuzu Vehicross) - 8:54, 5. Procházka / Nemajer (Mitsubishi Patero) - 12:10, 6. Pořízek / Veber (Mitsubishi Patero), 7. Paška/medveczký (VW Tuareg) -19:54, 8. V. Chytka/Vaculík (Mitsubishi Patero) - 48:30.

Kategorie Challenge:

1. Vranský / Baďura (Suzuki Jimny) 2:16:52 hodin, 2. Petr Vaculík /Richard Růžička (Kia Sportage) - 2:44 minut, 3. Sachanbinski/Brzozowski (Polsko, Ranga Rover Tom Cat) - 23:33.