„Je to velká nabídka, na kterou jsem čekal. Jsem moc rád, že přišla v době, kdy už je Zlín oběma nohama v play off,“ pochvaluje si Pětivlas, který se s vedením klubu na odchodu bez problému domluvil. „Oceňuji, že mě ze dne na den uvolnilo z funkce, což se jen tak nevidí. Byla to výborná spolupráce z obou stran,“ libuje si ambiciózní kouč.

První náznaky o zájmu východočeského klubu dostal minulý týden ve středu. „Konkrétní nabídka se objevila po utkání v Hradci Králové. Nebylo to těžké rozhodování. Zlín už mě v tuto chvíli, kdy má téměř jisté play off, nebude potřebovat,“ myslí stratég.

Přitom svým svěřencům o svém odchodu osobně ještě nic neřekl a novinu se dozvěděli od kapitána Chwaszcze. „Řekl jsem mu to v pondělí, protože když jsme se loučili po utkání s Hradcem Králové, ještě jsem nevěděl, co na to bude říkat vedení. Osobní rozloučení nás ještě čeká. Proto chci využít ples k sedmdesátému výročí založení klubu, na který do Zlína přijedu,“ slibuje Pětivlas dorazit na slavnost, kterou má klub naplánovanou na 25. února ve sportovní hale Euronics.

Nyní již někdejší zlínský kouč si nemyslí, že by hráče jeho odchod poznamenal, a tím ohrozil postup do vyřazovacích bojů. „Musela by to být souhra náhod. Jen je otázka, ze kterého místa do vyřazovacích bojů půjdou,“ je přesvědčen svitavský stratég, který před příchodem do Zlína vedl i Husovice, Blansko a A Plus Brno.

„Navíc vznikla dohoda mezi Zlínem a Svitavami, že pokud neseženou trenéra, uvolní mě za vstřícné a rychlé jednání jako kompenzaci Zlínu ještě na utkání s Vyšehradem a Trutnovem. Pouze do Chomutova pojede asistent Sláva Zagrvskij,“ prozradil Pětivlas.

Navíc ještě existuje možnost, že by Svitavy navázaly úzkou spolupráci se Zlínem o využití mladých hráčů. „Neměli by to sice moc blízko, ale tato možnost tady existuje. Například ve Svitavách máme nevyužitého 209 centimetrů vysokého Jakuba Sedláka, který má šikovnou ruku,“ poslal Pětivlas tip na potenciální posilu.

Pětivlas v Baťově městě působil od sezony 2008/09 a navíc nevyloučil ani návrat. „Říká se, nikdy neříkejte nikdy. Na Zlín mám skvělé vzpomínky. Potkal jsem se tam s výbornými lidmi a celkově se mi angažmá líbilo. Kdyby měl Zlín chuť a peníze budovat tým pro Mattoni NBL, tohle angažmá bych jednoznačně preferoval,“ vzkazuje Pětivlas.

Předseda: Odchod trenéra nemůže sezonu ohrozit

Sezonu mají slušně rozjetou. Na dosah téměř jistý postup do play off. Vedení prvoligových basketbalistů Zlína si myslí, že odchod hlavního kouče Tomáše Pětivlase ji ohrozit ani zkomplikovat nemůže. „Jsme přesvědčeni, že nikoliv. Mužstvo je bývalým trenérem kvalitně připraveno,“ tvrdí předseda zlínského klubu Zdeněk Mikel.

Z kolika kandidátů na uvolněný post trenéra áčka vybíráte?

V tuto chvíli máme několik vytipovaných trenérů, které postupně oslovujeme. Nechceme se unáhlit a rozhodnout zbrkle.

Jaké požadavky by měl nový kouč splňovat?

Chceme, aby se stejně jako pan Pětivlas věnoval nejen áčku, ale i nejmladší přípravce a minižákům. Jednou z podmínek je, aby byl učitelem na základní škole.

Chcete trenéra pro dlouhodobější spolupráci, nebo jen provizorní řešení do konce sezony?

Chceme přijmout trenéra s dlouhodobější vizí na dva až tři roky.

Je nějaký termín, dokdy byste chtěli mít o novém kouči jasno?

Zatím máme čas. Před začátkem sezony bychom chtěli mít jasno. Do té doby máme prostor hledat nejvhodnější variantu. Není priorita jej najít hned.

Lodivod Pětivlas si nemůže vynachválit vaše rychlé a korektní jednání. Ale povězte, jak těžko se vám trenér s takovými kvalitami pouštěl?

Celé jednání mělo dvě roviny. Za tři roky tady odvedl kus kvalitní práce. Po sezoně mu však končila smlouva a už jsme jednali o jejím prodloužení. Neměli jsme od něj ale příslib na další dva až tři roky, takže jsme věděli, že v tomto období se může objevit nabídka.

Údajně můžete navázat spolupráci se Svitavami o zapůjčení hráčů. Jsou do konce sezony reálné ještě nějaké posily?

Příchody nebudeme řešit pro tuto sezonu, ale až pro následující. V tuto chvíli máme tři hostující hráče z Prostějova a naši spolupráci si pochvalujeme. Je pro nás výhodná tím, že je to tady na Moravě, a tak by to mělo i zůstat. Svitavy jsou pro nás jen bonus. Navíc v první lize je limit, že do utkání mohou nastoupit pouze tři hostující basketbalisté­.

Názor z kabiny kapitána Ondřeje Chwaszcze

„Bral jsem to, jak to přišlo. Je zbytečné to rozebírat a pozastavovat se nad tím. Je to skutečnost, kterou musíme vyřešit. Na jednu stranu trenéra chápu – je to pro něj posun a další výzva v trenérské kariéře. Ve Zlíně by se mohlo o nejvyšší soutěži uvažovat po zapojení silného partnera či významné podpoře města, zatím se zde soustředíme na výchovu mládeže a zapojení je do druhé nejvyšší soutěže. Což s Tomášem fungovalo, ale pokud má ambice, tak musí pokračovat. Takže mu lze jen přát další úspěchy. Na druhou stranu mě to mrzí z toho důvodu, že po významných změnách z počátku sezony si tým začal sedat a výkonnostně výrazně rostl. V současné chvíli jsme před play off, do kterého můžeme jít ze 4. místa nebo taky nemusíme postoupit, vše záleží na posledních 3 zápasech základní části. S ohledem na poslední výsledky jsme si hodně věřili, že můžeme dojít v play off daleko. Uvidíme, co změna na trenérském postu udělá s týmem. Věřím, že se dokážeme semknout, probojovat se do play off a tam překvapit, sílu a chuť na to toto družstvo má.“