V běloruském Brestu startuje na zbrusu nové dráze světový šampionát veslařů do 23 let

Mistrovství se zúčastní více než 880 veslařů a veslařek ze sedmapadesáti zemí. Po loňském mistrovství Evropy tak veslařská dráha v Brestu přivítá další významnou mezinárodní akci. Vodácký areál, který je základnou pro olympijskou přípravu běloruských veslařů a kanoistů, byl dokončen vloni, a stál téměř 20 milionů dolarů. Českou republiku bude reprezentovat šest posádek.

„Je to naše poslední mistrovství v této věkové kategorii, proto bychom se chtěli rozloučit co nejlepším výsledkem. Kdybychom se probojovali do A-finále, bylo by to super. Ale za úspěch budeme považovat i případné umístění na špici B-finále. Dostat se do něj je naše povinnost, ale věřím, že neskončí jen u něj,“ uvedl ke svým ambicím Petr Čabla.

Ten se svým novým parťákem Adamem Kapou obstál v mezinárodním měřítku již na červnovém světovém poháru v Mnichově, kde se společně probili až do semifinále a velmi obstojně si vedli i v následném B-finále. Jejich vystoupení přesvědčilo reprezentační trenéry a talentované posádce dali důvěru. „Výborně jsme si sedli i po lidské stránce a pořád se zlepšujeme,“ pochvaloval si šestinásobný mistr republiky z nedávného šampionátu v Račicích.

Na svůj letošní vrchol se chystá i jeho bratr Vlastimil, kterého čeká začátkem srpna Akademické mistrovství světa. Starší ze sourozeneckého veslařského klanu pojede na skifu, na který přesedlá v nejbližších dnech. „Až dosud jsme trénovali s Vojtou Bejblíkem na dvojskifu kvůli nadcházejícím nominačkám na mistrovství Evropy,“ prozradil Vlastimil Čabla.

Je však možné, že veškerá dřina přijde vniveč. Nominační kritéria jsou velmi přísná. Pojedou jen čtyři posádky a šest sportovců. Letošní mistrovství světa se totiž uskuteční až na Novém Zélandu, a portugalské mistrovství Evropy tak bude pro většinu posádek starého kontinentu prioritou číslo jedna. „Svaz se zatím k naší snaze startovat na mistrovství Evropy nijak nevyjádřil. Přesto věříme, že se nominační závody nakonec uskuteční a my budeme moct prokázat naši připravenost,“ doplnil.