,,Jedná se o sedm maratonů v sedmi dnech na sedmi kontinentech. Tento organizovaný sportovní podnik se koná již třetí rok po sobě. Pořádá ho stejná agentura jako Arktický maraton a North Pole marathon," vysvětluje Vabroušek, který o závodu ví už od jeho prvního ročníku.

,,Hned jsem si přál v něm jednou startovat. A protože pořadatelé ocenili moje výhry v Antarktidě i Arktidě, poslali mě pozvání na tento extrémní podnik. Oni mi také hradí veškeré náklady," informoval železný muž ze Zlínského kraje.

Petr Vabroušek zahájil přípravu už loni na jaře.

,,Specifický ultramaratonský trénink jsem absolvoval tři měsíce před dubnovým Marathonem Des Sables, jenž se konal na Sahaře. Další běžeckou tréninkovou porci jsem spolykal minulý rok na podzim po skončení triatlonové sezony. Připravoval jsem se většinou v domácích podmínkách. Jenom během prosince jsem v rámci rodinné dovolené odletěl za teplem do jihovýchodní Asie. Plavili jsme se na výletní lodi ze Singapuru do Hongkongu. Takže jsem si mimo tato města a na lodní palubě zaběhal třeba i ve Vietnamu a Číně. V součastném období mi maximálně vyhovoval mrazivý vzduch a sníh s ledem. Což bylo ideální klima před úvodním maratonem celé série na Antarktidě," pochvaloval si aktuální přízeň počasí v Česku reprezentant zlínského klubu Titan Trilife.

Vabroušek v posledních týdnech každé ráno naběhal 18 až 40 kilometrů. K tomu si odpoledne přidal kratší vyjetí na kole, vyplavání ve zlínském bazénu nebo nějakou formu regenerace. ,,Využíval jsem saunu, páru, kryokomoru, masáže," prozradil.

World Marathon Challenge startuje v pondělí v zhruba pětadvacetistupňovém mrazu na Antarktidě. Ovšem kvůli počasí se může začátek celé série o několik dnů posunout. Další maratony jsou na programu postupně v Punta Arenas v Chile, v Miami, v Madridu, v Makareši v Maroku, v Dubaji, konec bude v Australii u opery v Sydney, kde bude naopak vedro kolem pětatřiceti stupňů

,,Závodu se zúčastní jednatřicet maratonců z 14 zemí. Největšími favority budou určitě Američané, kteří ho opanovali i vloni. Startuje i nejrychlejší maratonec USA Ryan Hall s osobním rekordem 2:04:58. Poběží i nejlepší ultramaratonec za poslední tři roky ve Spojených státech Mike Wardian. Tem loni překonal rekordy v šesti největších maratonech na světě v Marathonu Majors," upozorňuje Petr Vabroušek.

Ten jde do celé série s jasným cílem a to přežít a ve zdraví odběhnout všechny maratony v co nejlepším průměrném čase. ,,Spokojený bych byl s umístěním v první pětce celkového pořadí," přál si před odletem Ironman z Malenovic.

Lubomír Hotař