Ultramana v severních Čechách navíc ovládl v novém světovém rekordu v čase 21:16:48. Druhý skončil Slovák Mario Kovar ze Šale (23:03:56), bronzovou příčku vybojoval Ondřej Teplý (Hisport Team Praha, 23:38:06).

Vabroušek překonal držitele světového rekordu z loňského ultramana v Austrálii, kterým byl úřadující mistr světa na Havaji Australan Richard Thompson.  

,,Závod byl rozložený do tří dnů. V pátek nás čekalo 10 kilometrů plavání a 145 kilometrů jízdy na kole. V sobotu následovalo 276 kilometrů cyklistiky a v neděli byl na programu 84,4kilometrový běh. Každý den se musel zvládnout v limitu maximálně 12 hodin,“ představil českého ultramana Vabroušek.

Běh Napajedelskou bránou 2019
Zápisník Lubomíra Hotaře

Ten v pátek v první den závodu dosáhl v 10 kilometrech plavání a 145 kilometrech cyklistiky, výsledného času 6:44:47.

 ,,Plavání v neoprenech odstartovalo z opačného konce dvoukilometrového račického veslařského kanálu. Celý jsme ho potom pětkrát přeplavali s tím, že občerstvení bylo vždy k dispozici na obrátkách. Voda měla sedmnáct stupňů. V ní jsem zpočátku plaval na třetí až čtvrté pozici. Kolem čtvrtého kilometru jsem se ale dostal do tempa a postupně se posunovat dopředu,“ zavzpomínal na úvod závodu Petr Vabroušek, který šel nakonec z vody z první pozice s dvouminutovým náskokem před Tomášem Rackem.

,, Domácí reprezentant se ovšem rychlejším depem opět dostal přede mne a tak jsem ho musel prvních 20 kilometrů na kole stíhat. Jakmile jsem se však probojoval do čela, tak jsem svůj náskok na první pozici pořád navyšoval,“ prozradil dále triatlonista z našeho kraje.

 Druhý den v sobotu reprezentant klubu Titan Trilife Zlín zajel 276 kilometrů cyklistiky v čase 7:29:28.

,,Do chladného rána jsme startovali podle průběžného pořadí v devítisekundových rozestupech. Tato idylka ovšem vydržela jenom úvodních 20 kilometrů. Potom se obloha zatáhla a dvě hodiny hustě pršelo. Kvůli nevlídnému počasí byla spoustu defektů. Jejich oprava prokřehlými prsty sice nebyla příjemnou zábavou, ovšem po pár minutách jsem byl vždy zpátky na trati. A jakmile přestalo pršet, tak déšť vystřídal silný vítr. Proto jsem si po celý průběh jízdy na kole musel sáhnout až na dno sil,“ přiznal Petr Vabroušek.

Tomu se však jeho úsilí vyplatilo, protože po dvou dnech měl naději na překonání světového rekordu na tratích ultramana.

 ,,V neděli jsem ale musel zaběhnout čas pod 7 hodin a 7 minut,“ věděl Ironman z předměstí Zlína, kterému se to nakonec podařilo.

Třetí den v neděli se totiž v 84,4 kilometru běhu blýskl časem 7:02:33.

,,Od startu jsem všechno podřídil dokončení běhu v čase pod 7 hodin a 7 minut. A když jsem maraton zaběhl za 3 hodiny a 23 minut, tak jsem tomu začal věřit. Kontrolovatelně jsem po dvaačtyřicátém kilometru lehce zvolnil, ale mezičasy jsem si pozorně hlídal,“ radoval se z dalšího sportovního triumfu v kariéře od pátku čerstvý šestačtyřicátník Petr Vabroušek.