Na start letošního Ultramana se postavilo 40 triatlonistů ze 13 zemí. Pořadatelé je vybírali na základě dlouhodobě dosažených výsledků v Ironmanech, ultramaratonech a dalších extrémních závodech. Závod dokončilo pětatřicet borců.

IRONMAN Z MALENOVIC SE NA ULTRAMANA PŘIPRAVOVAL 35 LET 

Petr Vabroušek se na Ultramana těšil. Nezastíral ale, že pořádně nevěděl, co ho na Floridě čeká. ,,O Ultramanovi vím už patnáct let. Ale vzhledem k jeho náročnosti jsem se k účasti odhodlal až letos,“ přiznal.

Malenovický triatlet se speciálně připravoval celou zimu. V domácích podmínkách v rámci časových možností prodloužil svoje obvyklé tréninkové distance. Nezapomínal ani na regeneraci. Výjimkou nebylo, že v bazénu si naordinoval i 8 kilometrů, na cyklotrenažeru strávil 6 hodin a 2,5 hodiny běhal po cyklostezce směrem na Kroměříž a zpět.

  ,,Na tento typ závodu jsem však přípravu zahájil už před pětatřiceti lety, kdy jsem v Otrokovicích začal veslovat,“ prohlásil s úsměvem těsně před odletem na severoamerický kontinent Vabroušek.

PRVNÍ DEN VABROUŠEK ZAJEL CYKLISTICKÝ TRAŤOVÝ REKORD  

Reprezentant zlínského klubu Titan Trilife náročný závod v pátek začal v pohodovém rozpoložení. Úvodní plávání v dvaadvacetistupňovém  Orlandském jezeře zvládl v čase 2:49:48. ,,Ve vodě se zkušeným doprovodem Radkem Parnicou na kajaku šlo vše hladce. Nejlepší plavce jsem sice ztratil hned po startu. Z následné vedoucí skupiny jsem se pak odpoutal zhruba po třech kilometrech. Později jsem si před ní díky stanovenému plánovanému tempu 1:34 na 100 metrů vytvořil malý náskok. Výsledný čas ovšem znehodnotil fakt, že trať ve vodě měřila 10 650 metrů,“ zavzpomínal Petr Vabroušek.

Následná 167kilometrová jízda na kole mířila na východ směrem k Cape Canaveral. ,,Po hladkém depu mě na kole začali doprovázet místní dva supporti. Po 80 kilometrech jsem se dostal na čelo. Jenom škoda, že moji průměrnou rychlost okolo čtyřiceti kilometrů trochu srážely častá zastavení na semaforech a stopkách. Přesto jsem zajel  cyklistický traťový rekord prvního dne,“ pochvaloval si Ironman ze Zlínského kraje. Ten na kole zajel čas 3:54:33.

DRUHÝ DEN SE NA TRATI VYSTŘÍDALO CHLADNO, MLHA, OSTRÉ SLUNCE I TOČÍCÍ SE VÍTR

V sobotu následovala 276 kilometrů dlouhá cyklistika. Ultramaratonci se při ní vraceli z východní části Floridy směrem na západ k Orlandu. ,,Než jsem se stačil pokochat tratí a rozmary počasí, byl jsem v cíli,“ pronesl s velkou nadsázkou po sedmi hodinách, osmačtyřiceti minutách a dvaačtyřiceti sekundách jízdy na kole Petr Vabroušek.

Železný muž z Malenovic se však s nástrahami druhého dne velmi dobře vypořádal. ,,Na kole jsem si užil od všeho trochu. Po chladném ranním rozjezdu následoval dvouhodinový průjezd hustou mlhou. V tomto úseku jsme si museli povinně namontovat světla. Poté pálilo ostré slunce. Následovaly nekonečné roviny a také prudké kopce i sjezdy. Do toho ještě foukal vítr různé síly i směrů,“ přiblížil podmínky Vabroušek.

 Ten se držel svého plánu, a přestože mu jeho soupeři slibovali odvetu za pátek, tak na ně na průběžné první příčce ještě zvýšil náskok. ,,Od úvodních kilometrů se ale za mnou na hranici pravidel držel největší favorit Brazilec Albano. Toho se mi podařilo setřást až kolem 140 kilometru, poté co byl opakovaně napomínán rozhodčími. Pak jsem si vybudoval rozhodující náskok. Dokonce jsem se netrápil ani v prudkých kopcích mezi 200. a 250. kilometrem,“ tvrdí Ironman ze Zlínska.

 TŘETÍ DEN SI MALENOVICKÝ IRONMAN HLÍDAL VÍTĚZNOU POZICI 

Do třetího dne Vabroušek vybíhal s náskokem téměř jednačtyřiceti minut před Ivanem Albanem. O dalších pětatřicet minut zpět byl na třetím místě další Čech Michal Šubrt z Oder.

 ,,Závěrečný dvojmaraton s běžel z větší části po asfaltu a části po hliněných cestách. Zpočátku panovala hustá mlha. Ta se postupně protrhala a začalo být velké horko,“ informoval Ironman z předměstí Zlína.

Ten se v závěrečném běhu pohyboval na třetím místě. ,,Vpředu byli skvělí běžci Albano s domácím Kevinem Wrightem, kteří na trati vzorně spolupracovali. Já jsem si až do cíle kontroloval svoji pozici a hájil jsem náskok z prvních dvou dnů. V Ultramanu jsem pak celkové zvítězil s náskokem necelých čtyř minut,“ oddechl si Petr Vabroušek.

Ten 84,5 kilometru dlouhý běh zvládl v čase 7:40:28.

PETR VABROUŠEK UŽ MYSLÍ NA LISTOPADOVÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA 

Ultraman se reprezentantovi klubu Titan Trilife Zlín povedl. ,,Byl to nejdelší a celkově asi nejtěžší triatlon, jaký jsem kdy v kariéře absolvoval. Měl však skvělou atmosféru,“ užívá si další sportovní triumf Vabroušek, který si díky výbornému výsledku na jihovýchodním pobřeží Spojených států amerických zároveň vybojoval účast na listopadovém mistrovství světa v Ultramanu na Havaji.

,,Nyní si chvíli odpočinu. S rodinou zůstáváme na Floridě. A po příletu domů už se začnu připravovat na další závody. Tím nejbližším bude na konci dubna Trinorthafrica v Alžírsku. Podnik v Africe se koná na klasických ironmanových tratích v letovisku Oran,“ prozradil závěrem Petr Vabroušek.