Závodu se zúčastnilo 40 ultra triatlonistů z 18 zemí. Dokončilo ho šestadvacet borců.

Hned první den minulý pátek položil triatlonista z Malenovic v úvodním desetikilometrovém plavání v Tichém oceánu základ k povedenému výsledku.  

,,Díky silným proudům se však plavání protáhlo na téměř jedenáct kilometrů. Hlavně v posledních třech kilometrech byly úseky, kde jsme doslova plavali na místě nad stále stejným korálovým útesem. Celkový čas plavání byl proto asi o půl hodiny horší, než jsem očekával. Totéž platí i o ztrátě na čelo závodu. Dobře jsem si však rozložil síly a v závěru jsem přeplaval čtyři soupeře,“ zavzpomínal na začátek závodu Vabroušek, který šel z vody po 3 hodinách, 13 minutách a 43 sekundách z šesté pozice.

 Následných 147 kilometrů cyklistiky mu sedlo a po 4 hodinách, 16 minutách a 59 sekundách, dojel do cíle na třetí příčce. První den se tak prezentoval součtem časů 7:30:42.

V sobotu druhý den Ultramana bylo na programu 276 kilometrů jízdy na kole. ,,Po čtyřiatřiceti letech se na Havaji musela měnit trať cyklistiky, protože sopka Kilauea zalila původní tratě vedoucí podél moře místy až dvacetimetrovou vrstvou lávy. Nově se tedy ostrov protínal středem ostrova po Saddie road mezi vulkány Mauna Kea a Mauna Loa. V jednom stoupání dlouhém 50 kilometrů jsme tak vyjeli od moře až do nadmořské výšky 2000 metrů nad mořem. A to ve velkém vedru a silném protivětru,“ vysvětloval malenovický triatlonista.

Ten se na kole cítil skvěle a na 90 kilometru na vrchol stoupání dojel na první příčce s tříminutovým náskokem před dalšími třemi soupeři.

,,V následném prudkém sjezdu a při průjezdu městem Hilo se na mě však všichni dotáhli a Thompson později odrazil i můj další útok na 210. kilometru v kopci s 800metrovým převýšením. Do cíle jsem tak po 8 hodinách 28 minutách a 4 sekundách dojel druhý v pořadí.  Tím jsem o několik minut snížil ztrátu na loňského vítěze Roba Graye. Extrémní profil trati v kombinaci s délkou a silným větrem si ale vybral krutou daň. Patnáct soupeřů totiž nestihlo časový limit a muselo ze závodu odstoupit,“ prozradil reprezentant Česka a zlínského klubu Titan Trilife.

V neděli se běžel dvojmataton a Vabroušek 85 kilometrů uběhl za 7:33:14. ,,Do závěrečného běhu jsem vyrazil s cílem atakovat průběžně druhého Graye a součastně si pohlídat odstup na čtvrtého v pořadí loňského vítěze Ultramana na Floridě Kanaďana Davida Hainishe,“ plánoval Vabroušek.

,,Vybíhali jsme těsně před rozedněním a od začátku si každý hlídal svoji pozici. Na Graye jsem si vypracoval kolem 30. kilometru až tříminutový náskok. Ovšem na metě dvaačtyřicátého kilometru, kdy se teploty pohybovaly kolem pětatřiceti stupňů, se na mě znovu dotáhl a do cíle už se mi od něho nepodařilo odpoutat. Celkově jsem tak uhájil bronzovou pozici,“ byl spokojený i se ziskem třetí příčky ultra triatlonista a Ironman z předměstí Zlína.

 ,,Na Havaji jsem snil o medaili. Nakonec se mi to po velkém boji podařilo. Po závodě ale cítím, že se ještě můžu ve všech disciplínách zlepšit a že bych se příští rok mohl posunout ještě výš. Zatím to však nechávám otevřené,“ prohlásil závěrem Petr Vabroušek.

Železný muž z Malenovic po návratu z Pacifiku domů ovšem dlouho odpočívat nebude. Už na začátku příštího roku ho totiž čekají další zajímavé závody. ,,6. Ledna se postavím na start Ironmana na Sahaře a 25. ledna se zúčastním Isramana v Izraeli,“ těší se na začátek další sezony Vabroušek.