,,Plavání mi vyšlo skvěle. Vodu jsem opouštěl z dvanácté pozice. V průběhu cyklistiky jsem se propracoval až na třetí příčku za vedoucí dvojicí Tomášem Řenčem a Lucemburčanem Godardem. V těsném závěsu za mnou se však drželi skvělí běžci David Jílek a Lukáš Slatinský. S malým odstupem na nimi byl ještě loni druhý borec v Slovakmanovi nejlepší Slovák Michal Holub. Těmto největším soupeřům jsem se po celý průběh cyklistiky snažil opakovaně nastupovat. Na rovině a v silném větru však nešlo na ně najet větší náskok. Tak jsem se je před závěrečným během alespoň snažil unavit,“ prozradil Petr Vabroušek.

Ironmanovi z Malenovic se tato strategie vyplatila.

,,Od Slatinského s Jílkem jsem se odpoutal na začátku běhu. Ovšem Davida Jílka se mi podařilo setřást až v průběhu 30. kilometru. Těsně před tím nás ale předběhl výborně běžící Holub. Bitva o stříbro a bronz v rámci mistrovství České republiky ale pokračovala. Nakonec se mi po 13 českých titulech podařilo vybojovat první stříbrnou medaili. Jílek bral bronz a Slatinský skončil čtvrtý,“ potěšil povedený výsledek ve známém lázeňském městě na Slovensku na řece Váhu Petra Vabrouška.

Tomu se Ironman v Piešťanech líbil.

,,Závod byl od startu až do cíle těsným soubojem se spoustou nástupů. To mě moc bavilo,“ pochvaloval si malenovický železný muž.     

V absolutním pořadí byli úspěšní i další reprezentanti Titan Trilife Zlín. David Jílek obsadil díky času 8:46:26 pátou příčku, Jan Pražan (9:43:16) skončil devatenáctý, Roman Špičák (10:18:54) padesátý, Jiří Klement (10:35:45) dvaašedesátý, Radim Korytář (10:43:47) sedmašedesátý a Dušan Horák (11:08:16) sedmadevadesátý.

V závodu žen se dařilo další reprezentantce zlínského klubu Titan Trilife Heleně Kotopulu. Ta vybojovala za čas 9:50:59 bronzovou pozici. Zvítězila favoritka Simona Křivánková z hranického Rocktechnik Triatlonu (9:09:10). Stříbro brala Alena Stevens (TRI Tatry Triathlon Team, 9:29:16). V konkurenci 17 žen skončila ještě Šárka Vašířová (Titan Trilife Zlín, 10:55:00) šestá.

,,Před deseti dny jsem bojovala se zdravotními komplikacemi. Proto jsem při Slovakmanovi nebyla v nejideálnějším rozpoložení. Ovšem protože to pravděpodobně bude jediný letošní dostupný závod na ironmanových tratích a navíc byl mistrovstvím republiky, tak jsem se ho chtěla zúčastnit,“ vysvětlovala Helena Kotopulu.

Ta se na Slovakmana připravovala hlavně mentálně, protože fyzicky nebyla úplně v pořádku.

,,Proto jsem si po celý jeho průběh zakázala dívat na hodinky a sledovat soupeřky,“ přiznala.

Plavání ve Váhu pro ni bylo spíš topením.

,,S tím jsem ale počítala. Na kole jsem zvolila pro mě zvládnutelné tempo a podle informací od manžela jsem pořád jela na čtvrté pozici. V úvodu maratonu jsem měla na třetí ženu zhruba šestiminutovou ztrátu. Ve velkém vedru se mi nakonec v průběhu dvaatřicátého kilometru podařilo Elišku Gregorovou předběhnout. Ta však běžela pořád dobře. Proto jsem o bronzovou příčku musela bojovat až do konce závodu,“ oddechla si v cíli Kotopulu.      

Slovakman se letos konal jako mistrovství Slovenska v dlouhém triatlonu, mistrovství Česka v dlouhém triatlonu a byl zařazený i do Českého poháru v dlouhém triatlonu. Proto se v Piešťanech sešla mimořádná konkurence triatlonistů z 12 zemí. Jednalo se celosvětově o první letošní závod na ironmanových distancích, který se uskutečnil ve svém původním termínu.

Letošního Slovakmana dokončilo 211 triatlonistů a triatlonistek.