Řeč je samozřejmě o prvních týmech mužů a žen, které celkem pravidelně postupují až do celorepublikových finálových kol.

Letos by tomu nemělo být jinak. „Netvrdíme, že postup máme předem v kapse, ale je naší povinností postoupit do semifinále. V úvodním kole se u nás nesejde až taková konkurence, samotné závody pro nás mají spíš informační charakter a pro naše plavce se jedná hlavně o zpestření po dlouhé zimní přestávce,“ připomíná šéftrenér zlínského oddílu Petr Přikryl, že od Silvestrovské ceny Vsetína se jeho svěřenci žádných závodů nezúčastnili.

I proto se dá očekávat, že plavci pořádajícího oddílu budou řádně nažhavení a postup si nenechají uniknout. Kromě prvních družstev mužů a žen však letos přicházejí Zlínští s novinkou. Tou je vytvoření mužského B-týmu složeného z někdejších plaveckých opor a v mnoha případech i bývalých českých reprezentantů. Za všechny jmenujme třeba Daniela Málka, Zbyňka Sekaninu nebo Petra Veselého.

„Na rozdíl od jiných sportů není v našem případě označení internacionálové úplně na místě. Jedná se o kluky okolo třiceti let, často i mladší, takže to rozhodně nejsou žádní staří pánové,“ směje se další trenér zlínského oddílu a iniciátor celého nápadu Zdeněk Kasálek, jenž se sám víkendových závodů též aktivně zúčastní. „Vzhledem k tomu, že se plave na krátkém bazénu, nevzdáváme se šance na postup do semifinále. Horší by to bylo pak, protože další kolo už se uskuteční na padesátce,“ dodává, napůl vážně, napůl žertem, Kasálek.

Zlínští matadoři vzali úvodní kolo ligové soutěže opravdu vážně, trénovat chodili i během jarních prázdnin a na základě bodových zisků z předchozích ročníků skutečně mají reálnou šanci o postup zabojovat. Trochu v jiném postavení asi bude béčko žen. To tvoří talentované dívky ze sportovních tříd, které budou sbírat v konkurenci starších účastnic především cenné zkušenosti.