Ještě většího úspěchu dosáhl sedmnáctiletý zlínský plavec Matěj Zábojník v dorosteneckém finále na padesát metrů prsa, kde dokonale zaskočil všechny soupeře, včetně favorizovaného Filipa Chrápavého, a po skvělém výkonu vybojoval senzační mistrovský titul. Medailovou sbírku pak talentovaný mladík zkompletoval stříbrem na prsařské stovce.

Na Zimním mistrovství České republiky dorostu a dospělých v plavání, které se na konci listopadu uskutečnilo v bazénu na plzeňských Slovanech, se dařilo také dalším zlínským nadějím. Martin Klusal na kraulové padesátce mezi staršími dorostenci obhájil stříbrnou medaili z letního šampionátu.

Výbornými výkony se na západě Čech prezentovali také čerství vysokoškoláci Gabriela Chudárková, Petra Vybíhalová a Jan Slíva.
Chudárková doplavala pátá v závodě na sto metrů volný způsob, ve znaku na poloviční trati byla sedmá. Na stejné trati dohmátl Slíva jako šestý. „Vybíralové sice účast ve finále open těsně unikla, vylepšila si ve všech svých startech nejlepší osobní výkony a prožila v Plzni svou malou osobní plaveckou renesanci,“ prohlásil místopředseda zlínského plaveckého klubu Sharks Aleš Macek. Pouhých pět setin vteřiny dělilo od finále na kraulové padesátce Zdeňka Vaněčku.

Mezi dorostenci si pro páté a sedmé místo doplavala Monika Langerová. Adéla Honsová poprvé absolvovala kraulový závod na sto metrů pod minutu a skončila rovněž sedmá.

Martin Ráček vybojoval v Plzni šesté, osmé a desáté místo. Výčet dorosteneckých finalistů uzavírá Matěj Golda, který skončil devátý. „Přestože se kvůli brzkému termínu letošního mistrovství zkrátila naše příprava na pouhých třináct týdnů, naši plavci byli výborně připravení a opět se prosazovali mezi nejlepšími. Kromě pěti medailí vybojovali další finálová umístění,“ prohlásila zlínská trenérka Hana Macková, která si po zimním šampionátu velmi cenila především umístění štafet. „Ty totiž nikdy nejsou dílem jednotlivce, ale stojí na dobrých výkonech všech čtyř plavců. A naše štafety se hned desetkrát prosadily během čtyřdenního mistrovství do nejlepší finálové osmičky,“ těší Mackovou.

Nejblíže k medailím měla ženská štafeta na čtyřikrát padesát metrů polohovým způsobem ve složení Monika Langerová, Adéla Honsová, Anna Andrlová a Gabriela Chudárková a mužský kvartet Martin Klusal, Matěj Zábojník, Tomáš Kašpárek a Zdeněk Vaněčka na čtyřikrát padesát metrů volným způsobem. Obě zlínská kvarteta těsně zůstala pod stupni vítězů na čtvrtém místě. V mužské sestavě citelně chyběl Lukáš Macek, kterého na listopadový termín mistrovství nepustily studijní povinnosti na Floridě. „Do Česka se krátce podívá až na prosincovou Vánoční cenu,“ hlásila trenérka Macková.

Plavecký klub Zlín získal v Plzni devět medailí Plavecký klub Zlín na zimním mistrovství v Plzni reprezentovalo devět plavců, kteří z bazénu na Slovanech vylovili devět medailí a těšili se ze tří mistrovských titulů.

Nejúspěšnější sportovkyní zlínské výpravy byla Lucie Matošková. Zlato získala v disciplíně dvě stě metrů prsa starších dorostenek a časem 2:29,92 sekundy vylepšila nejen vlastní osobní rekord, ale hlavně rekord Plaveckého klubu Zlín, a to hned o téměř tři vteřiny.

V odpoledním ženském open finále navíc Matošková urvala i stříbro mezi ženami. V závodě na sto metrů prsa doplavala v dorosteneckém finále na druhé pozici a časem 1:09,77 sekundy o osmdesát setin sekundy vylepšila svůj vlastní oddílový rekord. V odpoledním ženském open finále doplavala na vynikající třetí příčce.

Poslední bronzovou dorosteneckou medaili nadaná plavkyně získala v závodě na padesát metrů prsa. Skvělým časem 32,49 sekundy opět posunula hranici rekordu zlínského klubu.

Vynikajících výsledků na národním šampionátu v Plzni dosáhla také juniorská reprezentantka Michaela Gogelová. Šikovná dorostenka díky dvěma osobní rekordům získala v prsařských disciplínách hned dva mistrovské tituly. Na 200 metrů časem 2:33,37s a na 100 metrů 1:10,75s. Na 50 metrů prsa dokázala získat stříbrnou medaili a časem 33,66s zaostala za vítězkou jen o tři setiny sekundy. „Míša, která je věkem ještě mladší dorostenka, se v disciplínách sto a dvě stě metrů prsa prosadila i do ženských odpoledních open finále, kde obsadila šesté a sedmé místo,“ informuje trenér PK Zlín Zdeněk Kasálek.

Velmi nečekanou medailistkou se stala Lucie Schlosserová, která postupem do dorosteneckého finále v disciplíně sto metrů prsa z desátého místa splnila vytyčený cíl a překvapivě si z krajní únikové dráhy doplavala pro bronzovou medaili v osobním rekordu 1:13,22 sekundy. Ve finále na padesát metrů prsa Schlosserová doplavala časem 34,03 sekundy šestá.

Do finálových rozplaveb postoupili také Michael Müller, Jakub Skála, Gabriela Bártková a Bára Zlobická. Do rozplaveb zasáhli ještě Charlotta Váňová, Tomáš Kočař, Petra Zelinková a Jana Přibylová, která byla ve dvanácti letech nejmladší zlínskou účastnicí. I tak doplavala v konkurenci padesáti startujících na výborném patnáctém místě. „Zimní mistrovství republiky dopadlo nad očekávání dobře. Díky devíti medailím, třem mistrovským titulům a čtyřem rekordům našeho klubu se tento šampionát řadí v historii oddílu mezi nejúspěšnější,“ prohlásil Kasálek.