V rámci mezinárodních závodů Velká cena Slovenska vybojovaly několik finálových účastí, dostaly se na stupně vítězů a Markéta Strapková nádavkem pokořila limit pro účast na evropském šampionátu v dlouhém bazénu v maďarském Debrecínu.

„Z našeho pohledu šlo o mimořádně vydařený víkend. Osobně jsem spíš počítal s tím, že Markéta bude útočit na limit až v dalších závodech, ale je super, že to zvládla hned na první pokus," těšilo zlínského trenéra pro ženskou složku Zdeňka Kasálka.

Strapková mezi předními reprezentkami z Izraele, Rakouska, Slovinska, Maďarska, Slovenska a České republiky dominovala na trati 50 metrů znak, kterou prolétla v čase 29,81. Tím splnila nominační limit, a aby toho nebylo málo, získala mimo jiné i cenný skalp Fabiene Nadarajah z rakouské reprezentace, medailistky z předchozího mistrovství Evropy.

O tom, že absolventka dálkového studia Univerzity Palackého v Olomouci má formu jako hrom, svědčil i další triumf na dvojnásobné distanci. Strapková pokořila stometrovou trať v čase 1:04,32 a naznačila, že i v této disciplíně může reálně uvažovat o splnění nominačního limitu.

Kvalitní práci v tradičním Plaveckém klubu Zlín potvrdila i Diana Rochovanská. Dorostenecká závodnice obsadila na trati 50 metrů prsa vynikající čtvrté místo pouze tři setiny od bronzové příčky rakouské reprezentantky. „Navíc zaostala pouze 14 setin sekundy za seniorským oddílovým rekordem našeho klubu," poznamenal Kasálek.

Rochovanská svým trenérům udělala radost i v závodech na 100 a 200 metrů, v nichž obsadila shodně sedmá místa a mohla se těšit z dalších finálových účastí. „I v těchto disciplínách si Diana zaplavala nová osobní maxima," těšilo zlínského trenéra.