Ve Zlíně se letos sešla velmi silná konkurence 150 závodníků z 20 klubů ze čtyř zemí, Německa, Maďarska, Slovenska a České republiky. Německý tým Lipska táhl především Sven Luetzkendorf, několikanásobný medailista z mistrovství Evropy a mistrovství světa, který pro svůj klub vyplaval 887 bodů.

Nejhodnotnějšího výkonu zlínského mítinku vůbec však dosáhl Vilhem Szilárd z maďarského klubu Matrai Gyongyes, který zvítězil a získal pro klub 920 bodů za výkon v disciplíně 400 metrů pod vodou. Další členové jeho týmu však trochu zůstali se svými výkony za očekáváním a nakonec týmu z Lipska v boji o prvenství podlehli. Vítězný tým nastřádal 2452 bodů, Maďaři pouze 2288 bodů.

Domácí Nemo nakonec obsadilo osmou příčku (2199 bodů). Nejpříjemnějším překvapením byl pro trenéry Zlína výkon mladšího juniora Vladimíra Soviše, který si v závodě na 50 metrů na hladině utvořil skvělý osobní rekord (18,96 sekundy), a obsadil čtvrté místo v celkovém hodnocení disciplíny. Na stovkách pod vodou a na hladině se mu již tolik nedařilo a byl hodnocen dvakrát na 11. příčce.

Dvě čtvrtá místa vyplaval také Jan Coufal na tratích 400 a 800 metrů na hladině. V jeho případě se již však o tak velký úspěch nejednalo.

„Honzovi se nepodařilo vylepšit si osobní rekordy a s výkony zůstal za očekáváním,“ potvrdil šéftrenér zlínského klubu Nemo Mojmír Knápek. Naopak dva osobní rekordy si vytvořil Petr Holík v závodech na 100 a 400 metrů pod vodou. V obou případech z toho bylo páté místo v celkovém pořadí.

Standardní výkony předvedli podle zlínského trenéra Tomáš Baran (7., 8. a 9. místo na 50 metrů pod vodou, 50 metrů na hladině a 100 metrů na hladině), Lukáš Jasenský (8. místo na 800 metrů pod vodou) a Alena Absolonová (7. místo na 400 metrů na hladině a 8. místo na 800 metrů na hladině).

„Mladší závodníci z našeho klubu si zde hlavně osahávali atmosféru velkých závodů a pokoušeli se zlepšovat si svá osobní maxima, což se podařilo Michaele Sovišové, Beatě Polišenské, Nikol Novákové, Janu Miklovi a Radku Kordulovi. A ani umístění ve třetí či čtvrté desítce v celkovém pořadí nebylo pro naše mladé reprezentanty v tak náročné konkurenci rozhodně ostudou,“ bilancoval Knápek.

Robert Štach