Celkově jste podlehli 2:9 na sety. Pět z nich jste ale ztratili minimálním rozdílem tří nebo dvou bodů. V čem byl největší rozdíl mezi oběma týmy?

Ostrava si více věřila. Právě větší sebedůvěra chybí našemu mančaftu k tomu, aby v koncovkách dokázal zápasy rozhodnout. V dlouhodobé části jsme se soupeři na naší úrovni či pod námi koncovky zvládali. S celky nad námi nám krůček chyběl. Scházely nám jeden dva útoky, kterým bychom položili balon, nebo lépe postavené bloky. Zvláště v obraně nás Ostrava v rozhodujících momentech přehrála. Je ale velkou chybou, že jsme v posledním kole základní části přišli o šesté místo, kam objektivně patříme.

S čím můžete být určitě spokojeni, jsou vyšší návštěvy…

Souvisí to s výsledky. Jsem přesvědčen, že za posledních pět šest let se tady hrál nejlepší volejbal. I když jsme dříve třeba doma porazili Budějovice nebo Liberec, měli jsme velké problémy se slabšími celky. V této sezoně bylo na mančaftu vidět, že zápas vede směrem, kam chce. A to se muselo divákům líbit. Nevybavuji si ani jedno utkání, které by bylo propadákem.

Do sezony jste šli se třemi posilami. Jak se osvědčily?

Libero Obdržálek výborně dirigoval obranu, Mračko potvrdil, že dokáže servisem rozhodnout zápas. Tomáš přišel těsně před startem sezony v době, kdy nám vypadl nemocný Kolář. Jeho výpomoc byla excelentní. Přesvědčil, že je obrovským přínosem. Budeme se snažit s ním prodloužit smlouvu.
Zdá se, že Zlín má věkově i typově dobře poskládané mužstvo. Jak moc se změní přes léto?
Naší snahou je do něj vůbec nezasahovat. Je ale potřeba vidět, že jsme skončili sezonu před pár dny a na zásadní rozhodnutí je brzy.

Doplní tým nějaký vlastní odchovanec klubu?

Postupem času se družstvo bude omlazovat, teď to ale není na pořadu dne. Z ročníku, který končí juniorskou kategorii, nebude do kádru zařazen nikdo. Velkým talentem je Navláčil, který je ale zatím součástí mládežnických reprezentačních výběrů. Teď byl v kadetech. Pak jsou tady další nadějní kluci, kteří ale patří ještě do dorosteneckých výběrů.

Na začátku sezony jste říkal, že hlavní tíha na postu nahrávače bude ležet na Feňovi. Veterán Jakubíček však musel za něj pravidelně zaskakovat. Není to pro vás zklamání?

Souviselo to i s tím, že jsme měli v závěru sezony vyrovnanou dvojici univerzálů, takže jsme hojně využívali dvojstřídání. I díky tomu se Jakubíček dostal častěji na hřiště. Pravda ale je, že Feňo odehrál dobré zápasy i nevýrazné. Ne ve smyslu výkonnosti, ale taktického vedení týmu. On má výhodu v tom, že jeho nahrávka je klidná a pro rozehrání týmu ideální. Pak se ale nevyvaruje hluchého místa. Neumí dostatečně zareagovat, když soupeř změní taktiku obrany.

Proto jste si dost často vyměňovali během zápasů ostřeji názory?

Můj pohled je takový, a takhle se mnou vždycky jednali všichni trenéři, že pokud s vámi někdo diskutuje, tak má o vás zájem. Až s vámi přestane diskutovat, tak nad vámi zlomil hůl. Že Feňo nahrávat umí, víme. Moje představa o nahrávači je ale taková, že musí být vůdčí osobnost týmu, určovat útočnou taktiku. Současný volejbal je z devadesáti procent jenom o útoku. Byli v extralize výborní nahrávači, ale byli vedeni jako paňáci, což nechci. Chci mu vtisknout určitou taktiku a on aby na ni variabilně reagoval podle vývoje utkání. A to jsou právě momenty, kdy se dostáváme do výměn názorů, které věřím, že přijímá.

Extraliga se rozšířila na dvanáct týmů a přibyl juniorský národní celek. Jak hodnotíte jeho zařazení do soutěže?

Byl to první krok v celém systému změny přípravy mládežnických reprezentačních družstev. Po prvním roce se to nějak sáhodlouze vyhodnocovat nedá. Podstatné je, jestli je projekt životaschopný nebo ne. To musí posoudit jiní. Je pravda, že junioři nevyhráli ani jeden zápas, ale nenastupovali kompletní, protože České Budějovice neuvolnily nejlepšího juniorského univerzála Michálka. Přitom seděl celou sezonu na lavičce. S ním by několik vítězství určitě udělali. Některé kluby to ale vnímají tak, že svaz jim bere hráče, jiné to nezajímá, protože tam nikoho nemají, jiné jsou tolerantní. Třeba Kladno, které uvolnilo Baráka a poté z toho vytěžilo, že na závěr sezony se jim vrátil hráč, který měl za sebou dvaadvacet extraligových zápasů. Kdo je má v jeho věku?

Junioři už ale pokračovat v extralize nebudou. Proč?

Budou hrát druhou nejvyšší soutěž. Skončila totiž starší kategorie a to byl důvod, proč byli v extralize. Teď přijde mladší kategorie a další rok by zase měla hrát extraligu.

Změní se i systém extraligy, který je často kritizovaný?

Mělo by se hrát zase dvoukolově, i když jsme chtěli počet zápasů v základní části rozšířit. Nicméně v play off se opět bude hrát od semifinále na čtyři vítězství. Vyřazovací část bude trvat dva a půl měsíce, což je pro týmy nahoře jenom dobře. Drobná chybička na kráse je, že už čtvrtfinále není na čtyři duely. Před dvěma lety se ukázalo, že to nebylo vůbec špatné. Všechny série byly vyrovnané.

Všude se mluví o ekonomické krizi. Postihla nějak i váš klub?

S generálním partnerem Fatrou spolupracujeme už více než deset let a věřím, že to tak bude i do budoucna. Na fiskální rok máme smlouvu podepsánu. Nebráníme se přístupu dalších partnerů, i když v dnešní době je těžké je shánět. Nicméně portfolio našich sponzorů a reklamních partnerů se rekrutuje z bývalých volejbalistů nebo lidí, které volejbal zajímá a vědí, že se dají podporovat nejen rádoby dva největší sporty a ve Zlíně pouze ten jeden… Vidí, že to nejsou vyhozené peníze, protože volejbal je čistým a jednoduchým sportem bez vedlejších nákladů.

Skončili jste sezonu. Jaký bude další program mužstva?

V úterý jsme měli závěrečný trénink. Teď přijde třítýdenní regenerační volno s doléčením drobných šrámů a v případě Patáka operace ramene. Zákrok prý není složitý a do začátku sezony by měl být fit. Po třech týdnech začne přechodné období, které budeme prokládat od května přípravnými turnaji na antuce. Jako vždy se v tomto čase objeví v Česku exotické týmy a s nimi si zahrajeme zápasy, aby herní pauza nebyla tak obrovská. Pravé volno přijde v červenci a ostrou přípravu odstartujeme na konci července.