„Svou první medaili z velké akce veteránů jsem sice už vybojoval naposledy v Brémách ve čtyřhře s Angličanem Eckerslayem, ale bronz z jednotlivců je cennější. Byl to můj nejlepší šampionát v kariéře," rozplýval se po návratu domů 62letý hráč Orla Zlína.

Jeho cesta za bronzem rozhodně nebyla snadná. Přestože byl nasazen do jedné ze 43 základních skupin, hned zde se španělským hráčem utrpěl porážku a do dalších bojů šel až z druhého místa.

„Paradoxně tato porážka, kdy jsem s vědomím jistého postupu hrál na půl plynu, mi pomohla. Musel jsem totiž absolvovat předkolo, které mě dostalo do tempa, a během čtvrtečního dne jsem vyhrál všech pět zápasů," spočítal Polák.

„Nejtěžší a nejvyrovnanější bitvu jsem sehrál s Rusem Segunovem, s nímž jsem už prohrával 0:2 na sety, v rozhodujícím 5:9, dokonce odvracel mečbol a přesto zápas získal. V boji o finále jsem narazil na pozdějšího vítěze Franka, jenž mě přehrál jistotou. Měl podobný styl hry a navíc mi jej vnutil," označil za klíčové.

Ve čtyřhře se již Polákovi medailové ambice naplnit nepodařilo, třebaže s Eckerslayem byli třetí nasazenou dvojicí a až do čtvrtfinále neztratili ani set.

„Proti německé velmi ofenzivně laděné dvojici jsme ale neměli šanci. Škoda," posteskl si naoko Polák, jehož spoluhráč jej opět pravidelně za každý úspěšně odehraný balon pochválil hláškou – Clever boy!

Hodně rozruchu ve Finsku udělal i třetí z mušketýrů našeho regionu Rudolf Pavlíček z Lukova, jenž ve starší kategorii 65+ ve dvouhře také sahal po medaili, ale ve čtvrtfinále po velkém boji podlehl nejtěsněji 2:3 na sety Matějíčkovi z Jeseníku.

„Byl jsem nejblíže úspěchu z mezinárodní akce," posteskl si 65letý hráč Kostelce u Zlína.

„K bronzu mi chyběly dva míčky. Hned ve dvou setech jsem totiž prohrál nejtěsnějším rozdílem," připomněl Pavlíček, jenž si ale v cestě do čtvrtfinále připsal největší úspěch o zápas dříve. Získal totiž skalp Karla Korbela, otce nejlepšího stolního tenisty Česka Tomáše.

„Výhru 3:0 jsem nečekal ani já. Karel totiž v minulosti hrával výše než já – první ligu a byl několikrát mistrem republiky. Zápas mi vyšel," směje se Pavlíček, jenž se navíc v soutěži čtyřher s Horákem z Vrchlabí dostal mezi 16 nejlepších.

Všichni tři naši stolní tenisté byli s organizací i zázemím ve Finsku nadmíru spokojeni.

„Hrálo se v jednom obrovském komplexu, kde se v jedné hale se sto stoly odehrávaly zápasy, a ve vedlejší s padesáti stoly trénovalo. Ubytování stejně jako atmosféra byly skvělé. Až na tu dopravu. Přestože jsme vsadili na letadlo, kvůli přestupům jsme se přesouvali celý den," poznamenal Polák, který stejně jako jeho kolega Pavlíček už uvažuje o startu na MS, které za rok bude hostit španělské Alicante.

„Pokud budu zdravý, asi tam opět vyrazím. Ještě více mě ale láká šampionát naplánovaný za tři roky v Las Vegas. Tam bych si rád zahrál nejen stolní tenis," dodal s úsměvem Petr Polák.

Výsledky Petra Poláka na ME ve vyřazovací části: Polák – Sedláček (Slovensko) 3:0, – Schloth (Něm.) 3:0), Geri (Něm.) 3:0), osmifinále: – Segunov (Rus.) 3:2, čtvrtfinále: – Segal (Ukr.) 3:1, semifinále: – Frank (Maď.) 0:3.