„Hodnocení zápasu je částečně pozitivní. Jenom je škoda, že jsme žádný set nevyhráli, protože jeden nebo dva jsme si svým výkonem zasloužili,“ je přesvědčený zlínský blokař Michal Čechmánek.

Fatra začala s neporaženým lídrem nejvyšší české soutěže slušně a až do druhého technického time-outu se protivníka držela. Jihostroj však úvodní set pohodlně dohrál a zvítězil 25:15. „Soupeř nás zatlačil servisem a odskočil na pět bodů, což se proti úřadujícímu mistrovi stahuje velmi složitě. I když jsme měli v zádech podporu publika, České Budějovice mají natolik silný a zkušený mančaft, že vedení v klidu udržely,“ říká Čechmánek.

V dalších dvou sadách zlínští volejbalisté přidali, v dramatických koncovkách setů ale ani jednou neuspěli. „Sice jsme začali zbrkle, ale postupně jsme se uvolnili. Začalo nám vycházet podání i taktika, na které jsme byli domluvení. Škoda, že jsme nebyli přesnější,“ lituje téměř dvoumetrový blokař.

Hráči Fatry proti Jihostroji předvedli odhodlaný výkon, na kterém se dá v dalších extraligových bitvách stavět. „Není to špatné, ale pořád nám trošku balancuje souhra mladších a starších hráčů. Musíme zamakat a přidat v tréninku, aby to bylo ještě lepší. Vyloženě slabou činnost totiž nemáme,“ upozorňuje Čechmánek.

I když Zlínští proti Českým Budějovicím herně nepropadli, stejně jako další soupeři se přesvědčili, že Jihostroj to s obhajobou myslí vážně. Loňský mistr má totiž na začátku sezony skvělou formu a po šesti zápasech stále zůstává bez ztráty bodu i setu v čele extraligy. „Budějovice jsou plně profesionální tým. V kádru mají čtyři zkušené hráče, kteří neudělají téměř chybu a soupeři nedají žádný bod. Mají velmi organizovanou obranu, není jediná činnost, ve které by byli slabší. I protivníky mají dobře zmáknuté,“ vyzdvihuje Čechmánek.

Ten se sám přesvědčil o tom, jak těžké je Jihostroji vzdorovat. „Hosté hráli v pohodě, nelámou si hlavu z dílčího neúspěchu. Nerozhodí je pár zkažených balonů,“ všiml si.

Že by ale Jihočeši měli dominovat celý rok, si nemyslí. „Spíše je to chvilková záležitost,“ míní Čechmánek. „České Budějovice měly oproti konkurentům lepší los. Zatím jim to vychází, ale série dlouho trvat nebude,“ doplňuje otrokovický rodák a zlínský srdcař.
I přes výsledek ze vzájemného zápasu a všechnu chválu Jihočeši podle zlínského volejbalisty titul v letošním ročníku neukořistí. „Mým jednoznačným favoritem je Liberec. Má široký kádr třiadvaceti hráčů, silnou lavičku. Nemusí mít strach, že se mu někdo zraní. Problém by mohl mít jedině v případě, že by přišel o nahrávače,“ je přesvědčená opora Fatry.

Zatímco České Budějovice společně s libereckou Duklou okupují čelo tabulky, Zlín je po pěti kolech až devátý. „Je škoda, že jsme zbytečně nechali všechny body v Praze. Na víc jsme měli také v prvním domácím zápase s Brnem,“ vrací k nevydařeným duelům Čechmánek, který si naopak váží vítězství v Benátkách nad Jizerou. Na venkovní triumf by Moravané chtěli navázat také v Odolené Vodě, kde se představí v pondělí večer před televizními kamerami. „Domácí jsou v tabulce za námi, takže jsme menšími favority. Rozhodně to ale nebude jednoduché. Čeká nás vyhrocené a nervózní utkání, ve kterém musíme bodovat,“ ví Čechmánek.

Zlínské volejbalisty více než cesta k Praze trápí večerní termín. „Bude to zápřah na tělo, které není na tuto noční dobu zvyklé. Bude to však stejné pro nás i soupeře,“ dodává třiatřicetiletý blokař.