Znáte Romana a Dianu Vaňkovou? Víte, na kterých soutěžích je můžete vidět? Že ne? Pojďme si je tedy v krátkosti představit.

„Jsme valašská posádka z Valašské Bystřice, kterou tvoří otec s dcerou. Pro automobilové soutěže používáme vůz Škodu 130 RS, se kterým startujeme v K4 poháru ČR v rally. Rok 2008 byl naším premiérovým. Celkem jsme se postavili na start tří soutěží. Nejvydařenější byla domácí Würth Partr rally, kde jsme zvítězili v naší třídě,“ představila v krátkosti svou posádku spolujezdkyně a zároveň dcera pilota posádky Diana Vaňková.

Ideální premiéra – Barumka ve Zlíně

Roman Vaněk neměl k rychlým autům daleko. Kolem jeho domu se proháněla závodní auta při Barum rally a Valašské rally. A klukovský sen svézt se v takovém vozidle si Roman splnil. První opravdový start si Vaněk naplánoval na srpen loňského roku. Tím si zároveň splnil i druhý klukovský sen.

„Barum rally je vrcholná soutěž a startovat na ní je snem každého závodníka. Já jsem svou premiéru v rally absolvoval právě při Barumce v loňském roce, kdy jsme jeli v kategorii Star rally. Barumka byla perfektní. Na to, že jsme ji jeli poprvé a vůbec poprvé jakoukoliv soutěž, to bylo hodně náročné. V cíli jsme dostali ocenění za absolvování rally, takže byla ve Zlíně maximální spokojenost,“ vrátil se k svému křtu v rally Roman Vaněk.

Volba spolujezdce padla na dceru

Na místo spolujezdce usedla vedle Romana dcera Diana. Ne, že by se kamarádi nehrnuli do auta, ale Roman chtěl mít vedle sebe někoho, komu maximálně důvěřuje. Přesto, vézt v závodním autě některého člena rodiny je hodně zavazující. Jezdec musí být více opatrný a co hlavně, v té chvíli se ztrácí autorita a táta ne táta, musí najednou poslouchat.

„Zájemců o místo spolujezdce bylo dost, ale dcera dostala přednost. Rally jí baví, a tak jsem si řekl, že to s ní vyzkouším. Navíc její předností je, že se nebojí. Náročnou Barum rally zvládla co by spolujezdec dobře, a tak bylo i z mé strany rozhodnuto. Je sice pravda, že v autě musím poslouchat dceru, ale není to zase až tak špatné. Naštěstí musím poslouchat Dianu jenom v autě, mimo auto musí poslouchat ona mě,“ vysvětluje volbu spolujezdce Roman Vaněk a Diana svého otce doplňuje.

„Prakticky odmalička mám kladný vztah k motosportu, a tak tady jsem nemohla udělat výjimku. Jen co jsem doma uviděla kombinézu, bylo rozhodnuto. Jednoduše řečeno do auta na mé místo nikoho jiného nepustím. Taťka jezdí s rozumem a když ne, tak ho v autě lehce sprdnu.“

Smůla v Jeseníkách a výhra ve Vsetíně

Druhý start zaznamenala posádka Vaněk – Vaňková při AZ pneu Jeseníky. Sprint poznamenalo počasí. Deštivé přeháňky ztížily závod. Posádka si vedla velmi dobře a na dosah měla první vítězství. V závěru rally ovšem auto na blátíčku uklouzlo a zadní částí vozu trefilo sloup. Oslavy z prvního vítězství ve třídě V tak museli Vaňkovi odložit.

„Tři týdny jsme měli na opravu auta. Chtěli jsme na domácí Würth Partr rally startovat a pro tento start jsme dělali maximum. Domácí soutěž byla skvělá. Krásné erzety, výborná atmosféra a všude plno našich kamarádů. Jenom škoda delších přejezdů k RZ. Startovat doma je trošku ošidné. Trať znáte, ale před známými se nemůžete zahanbit. Ale celou soutěž jsme zvládli velmi dobře a v cíli jsme se mohli radovat z vítězství ve třídě,“ popsal dojmy z posledního startu loňské sezony Roman Vaněk.

Bouřlivé oslavy z vítězství se ovšem musely odložit.

„Už před závodem se táta necítil dobře. Během závodu přestával mluvit a v cíli už ani nemohl pořádně poděkovat. Proto hned po závodě, ještě v závodní kombinéze, navštívil lékařskou pohotovost,“ poodhalila dozvuky vsetínského sprintu Diana.

V konečném hodnocení K4 poháru ČR v rally vyneslo vsetínské vítězství Romana a Dianu Vaňkovou na čtvrté místo ve třídě V.

Zatímco loňská sezona byla rozkoukávací, do sezony nové má posádka vyšší cíle.

„Stejně jako v loňské sezoně i letos budeme startovat v K4 poháru ČR v rally. V plánu máme závody ve Vyškově, na Kopné ve Slušovicích, v Krkonoších, Jeseníkách a v našem kalendáři samozřejmě nesmí chybět vsetínský sprint na konci října. A pokud se pojede při Barum rally kategorie Star rally, rádi bychom si tuto soutěž zopakovali,“ prozradil plány do letošní sezony Roman Vaněk.

„Cíle do sezony jsou pro nás jasné. Chtěli bychom zajíždět co nejlepší umístění,“ doplnila svého otce dcera Diana. „Chtěli bychom oba velmi poděkovat našemu hlavnímu mechanikovi Pavlu Gerykovi a celé naší rodině za podporu, trpělivost a hlavně fandění. Všichni dokáží vždy vytvořit skvělou atmosféru během závodů. Také nesmíme zapomenout na naše sponzory a obchodní partnery, kterým také děkujeme,“ shodli se Roman s Dianou při poděkování nejbližším.

Miroslav Vebr