„Moc se na závod těším. I když z Barumky jsem měl vždycky velký respekt, protože patří mezi nejnáročnější závody, pro mě je pokaždé něčím nová,“ říká Pospíšilík.

Rodák z Hrobic u Slušovic v kariéře absolvoval už devětapadesát závodů rallye, ve Zlíně a v okolí se představí popáté.

„Některé se vydařily víc, jiné méně,“ glosuje.

Na pořádný výsledek stále čeká, i když v minulosti byl velmi blízko velkému úspěchu.

„Mrzí mě třeba ročník 2015, kdy jsme měli náskok minutu a půl a museli odstoupit z prvního místa,“ štve Pospíšilíka i po letech. „Tehdy byla Barumka hodně hlídaná policií, na což jsme doplatili, protože jsme v jednom úseku museli zastavit. Bohužel jsme se zdrželi. Neměli jsme zahřátá kola a následně havarovali,“ vrací se k nedokončenému ročníku mladý jezdec.

Šampionka Alena Symerská poběží na ME v Německu, Hálovou zradily mílařky

Dříve, po přechodu z autokrosu, jezdil spíše opatrně, aby nezničil techniku a závod dokončil. Nyní po nabraných zkušenostech už je odvážnější.

„Ve Zlíně mám výhodu, že jako domácí jezdec některé úseky znám,“ říká Pospíšilík.

Že by si ale jednotlivé úseky pravidelně projížděl v osobním voze, nehrozí. „Něco jiného je projet trať při rallye závodu anebo v běžném provozu,“ líčí.

Známého pilota čeká na Barum Czech Rally Zlín kromě náročné trati také výborná konkurence.

Pomoct k lepším výsledkům má Pospíšilíkovi nový tým i auto, které koupil od kolegy Tlusťáka z Vizovic. „Potřebovali jsme zabezpečit rozpočet a sehnat finance, protože sami bychom to neutáhli,“ přiznává. Na spolupráci se domluvil v Autokomplexu Menčík Škoda Rally Teamu.

V rodinné firmě má k dispozici podobný servis jako elitní tovární jezdci. Letos absolvoval devět závodů, naposledy startoval v sousedním Rakousku. „Zahraniční závody mají něco do sebe. Není tam tolik retardérů, tratě jsou techničtější. Na druhé straně je hodně úseků v lese, kde není žádný přístup,“ popisuje.

Rally Pačejov. Jaromír Tarabus
Odložilík i Tarabus odjíždí ze západu Čech spokojení a s cennými vavříny

Naproti tomu se na domácím šampionátu některé zkoušky opakují. „Závody v Česku jsou hodně náročné a svým povrchem také specifické,“ přiznává Pospíšilík.

„Dost úseků je rychlejších, musí se brzdit retardéry. Často se jede přes vesnice, což má něco do sebe. Je to blíž lidem, kteří můžu sledovat rallye více zblízka než v zahraničí,“ přidává. Jezdec ze Zlínska má co porovnávat, vždyť od jedenácti do dvaceti let se věnoval autokrosu.

Rallye ovšem talentovaného jezdce lákala víc a tak v roce 2014 přesedlal. Premiéru si odbyl v lotyšském městě Liepāja. O největší pozdvižení se ale postaral na shakedownu před belgickou Ypres rally, když se svým Citroënem C2 R2 zůstal po několika kolostřešních kombinacích na poli.

I po nepříjemné nehodě dala dvojnásobnému českému šampionovi a autokrose šanci divize Peugeot Sport Česká republika, ve které sbíral cenné zkušenosti.

„V autokrose se jede na zpevněném povrchu, který je pořád stejný, kdežto rallye je úplně něco jiného. Neustále se vyvíjí, pořád je co zlepšovat. I mnohem zkušenější jezdci neustále na něčem pracují,“ říká.

Přechodu do nejkomplexnější motoristické soutěže nikdy nelitoval. „Byl to můj vysněný sen,“ připomíná.

„Když jsem byl malý, sledoval jsem jezdce jako Roman Kresta, Václav Pech a další. Teďka už je to jiné. Užívám si to na maximum,“ dodává Pospíšilík.