Ženský národní tým má na Island dobré vzpomínky, neboť přes něj v roce 2013 po výhrách 29:17 a 26:21 postoupil na světový šampionát. Pozitivní bilanci české družstvo vylepšilo i v zahajovacím zápase nového kvalifikačního cyklu.

I když Seveřanky favorita trápily, Češky na přelomu prvního a druhého poločasu odpor nepříjemného protivníka definitivně zlomily a zápas bez problémů dovedly do vítězného konce.

„Jsem spokojený. Vstup do kvalifikace nám vyšel. Na druhé straně zápas nebyl jednoduchý. Soupeř hrál dobře, což jsme ale věděli. Vítězství nás stálo dost sil. Možná, že jsme závěr mohli uhrát lépe, ale výsledek je slušný. Škoda, že jsme na konci udělali hodně technických chyb,“ uvedl český trenér Jan Bašný.

Nejen domácího kouče soupeř překvapil vysunutou obranou, kterou v hale Euronics více než poločas praktikoval.

Házenkářky Zlína. Ilustrační foto
Zlínské házenkářky nezvládly v Šaľe první půli

„Nepočítali jsme s tím. Navíc jsme se na ní málo připravovali. Pro náš útok to bylo hodně nepříjemné,“ říká Bašný.

Domácí házenkářky si s urputnou islandskou defenzivou pořádně nevěděly rady. Družstvo střelecky táhla hlavně spojka Hrbková. Další hráčky se ke střelkyni německého Goppingenu přidaly až v závěru úvodní části.

„Island nás překvapil agresivní hrou. Byly jsme zaskočené, chvílemi jsme nevěděli, co máme v útoku hrát,“ přiznává křídelnice Veronika Malá.

Českému družstvu pomohl až oddechový čas ve 21. minutě za nerozhodného stavu 8:8. Domácí národní tým se zklidnil a začal střílet důležité góly. Slušně zaplněné publikum nečekaně rozjásala také brankářka Satrapová, která se prosadila dalekonosnou střelou do odkryté branky přes celé hřiště.

Bašného výběr i díky přesné ráně zkušené gólmanky soupeři do přestávky odskočil na čtyřbrankový rozdíl, a to ještě Knedlíková v závěru první půle orazítkovala tyč.

„Zápas jsme rozhodli na konci prvního a na začátku druhého poločasu,“ říká Bašný.

Češkám po změně stran pomohly přesné trefy produktivní spojky Jeřábkové. Mostecká kanonýrka se nečekaně rozstřílela, konto Islandu nakonec zatížila šesti góly. Více branek dala pouze Hrbková.

„Bylo jedno, zda jsem se chytila já nebo třeba Iveta Luzumová. Hlavní bylo, že góly někdo dával,“ usmívala se po zápase Jeřábková.

Hostujícím házenkářkám nepomohla důrazná hra ani změna brankářek. Češky i s podporou publika těžkou šichtu zvládly a po výhře 30:23 slavily zasloužený triumf.

Baník Most - HC Zlín
Oslabené házenkářky Zlína vzdorovaly u mistra jen poločas

„Nebyl to jednoduchý zápas. Skóre ale vypadá dobře,“ těší Jeřábkovou.

Diváci v závěru aplaudovali také náhradní gólmance Kudláčkové. Opora Slavie zneškodnila soupeřkám sedmičku i další dvě dorážky.
Závěr mezistátního utkání nečekaně narušilo zranění rumunské rozhodčí Stancu, která si nešťastně zlomila ruku a konec duelu odřídila její kolegyně Nastase.

„Nevím přesně, co se stalo, ale nikdy jsem to nezažila. Na takové úrovni to je neobvyklé,“ divila se Jeřábková.

Na důležité výhře se podílely také bývalé hráčky Zlína. Ve známém prostředí se před bouřlivou kulisou ukázaly spojky Marčíková s Růčkovou, pivotka Adámková nebo levá křídelnice Salčáková. Jediná současná hráčka Zlína v domácím výběru, jednadvacetiletá Michaela Kolářová, se mezi šestnáct vybraných hráček nedostala, a tak střetnutí sledovala pouze z tribuny.

Dalšími soupeřkami českého celku v kvalifikační skupině jsou Dánky a Slovinky, na jejichž půdě se představí v neděli.

„Zápas ve Slovinsku bude jiný,“ tuší Bašný.

Jeho tým se na něj začne připravovat hned ve čtvrtek ráno.

„Slovinky jsou techničtější, běhavější. Zápas s Islandem byl víc o síle,“ srovnáná český kouč, který nevylučuje ani změny v sestavě.

Na závěrečný turnaj se dostanou první dva týmy ze sedmi skupin a nejlepší celek z třetích míst. Český celek v kvalifikaci usiluje o třetí postup na velkou akci za sebou.

Na loňském mistrovství Evropy obsadil desáté místo a probojoval se i na prosincový světový šampionát v Německu.

Trenér Spuchlák získal s házenkářkami Zlína první výhru

Kvalifikace o postup na ME 2018 - Česká republika – Island 30:23 (15:11), hráno ve Zlíně.

Nejvíce branek: Hrbková 10/2, Jeřábková a Luzumová 5 - Haraldsdóttir 6/3, Stefansdóttir a Örvarsdóttir 4.

Rozhodčí: Nastase, Stancu (obě Rumunsko). Vyloučení: 2/5. Sedmimetrové hody: 3/3 – 4/3. Diváci: 900.

Česká republika: Satrapová 1, Kudláčková – Knedlíková 1, Ryšánková, Konečná, Salčáková, Růčková, Kordovská 2, Hrbková 10/2, Luzumová 5/1, Fryčáková 1, Adámková, Marčíková 1, Šetelíková, Jeřábková 5, Malá 4. Trenér: Jan Bašný.

Island: Mariasdóttir, Renötudóttir - Hansdóttir, Jacobsen, Stefansdóttir 4, Asgeirsdóttir, Palsdótirr 3, Haraldsdóttir 6/3, Juliusdóttir 1, Davidsdóttir, Einarsdóttir 2, Thompson 3, Oskarsdóttir, Omarsdóttir, Sturludóttir, Örvarsdóttir 4.