„Zpětně si říkám, že mi bylo teprve sedmadvacet let, mohla ještě chvíli pokračovat a vést takový ten sportovní bezstarostný život, ale už jsem se viděla někde jinde. Dostala jsem se do fáze, kdy jsem začala přemýšlet o dětech, práci, o tom, co budu po házené dělat. Naštěstí mám rodinu, podařilo se mi uplatnit v pracovní sféře, takže jsem spokojená,“ říká.

Konec hráčské kariéry má ale poněkud zastřený. V Ostravě po neshodách s vedením klubu skončila ze dne na den a neměla možnost se pomalu ani rozloučit.

„Nerada se v tom pitvám. Určitě to urychlilo mé rozhodnutí. Dnes se tomu směji, ale tehdy mi příjemně nebylo,“ přiznává.

Zvláštní konec zanechal u starší sestry známého fotbalového útočníka rozporuplné pocity. „Bohužel i negativní věci ke sportu patří. Je to jako v životě, takové sinusoidy,“ říká.

Tlak v české házené je však daleko menší než třeba ve světovém fotbale či tenisu. „To se vůbec nedá srovnávat,“ ví dobře.

„I já jsem se samozřejmě setkala s kritikou, nějakými anonymními pisálky, ale za nás ještě sociální sítě nebyly tolik rozjeté, navíc házená je kolektivní sport a není v ní zdaleka tolik peněz jako třeba v tenisu,“ připomíná.

Zlínský primátor a bývalý prezident hokejového klubu Berani Zlín Jiří Korec
Primátor Korec exkluzivně pro Deník: o volbě GM Beranů, budoucnosti a financích

I přesto s ní v sedmadvaceti letech sekla. Zničehonic opustila sportovní svět a ověnčená českými a francouzskými tituly se naplno vrhla do civilního života, ve kterém má úplně jiné, zato běžné starosti.

Pro Bartyovou bude přechod asi o něco jednodušší. Pětadvacetiletá Australanka své rozhodnutí zdůvodnila dosažením všech vytyčených cílů a únavou ze života na okruhu WTA.

Ve sbírce má grandslamové tituly z Wimbledonu 2021, French Open 2019 a Australian Open 2022, celkem vyhrála patnáct turnajů.

„Myslím, že dokázala a splnila si všechny vytyčené sny a cíle. Už neměla moc do dokazovat a překonávat. V její pozici se už pak jen těžko hledá motivace. Pokud nemá úplně silnou vůli, je to pochopitelné,“ míní Poznarová.

Bartyová skončila s tenisem už podruhé, poprvé opustila okruh WTA v roce 2014. Mimo jiné i kvůli tomu, že po příchodu mezi profesionály měla problémy s depresemi. Sympatická Australanka je teprve druhou hráčkou, která se rozhodla ukončit kariéru v čele světového žebříčku. Před ní tak učinila pouze Belgičanka Justine Heninová, která v roce 2008 skončila rovněž v 25 letech.

Hrající trenér zlínských ragbistů Petr Juřík na první start v letošním ročníku teprve čeká. Uplynulou neděli však své svěřence od lavičky už dirigoval.
Zahraniční sudí pískal zápas ragbistů. Zlín má znovu stejný cíl

„Něco jiného je, když člověka vítězství stále žene k úspěchům a dalšími zlepšování. Někdo se ale spokojí s tím, co dokázal,“ uvedla.

Podle bývalé hráčky Zlína, Mét či Poruby je tenis na především psychiku hodně náročný a specifický sport. „Po většinu roku jezdíte po turnajích, jste sama, pryč od rodiny. Navíc v době koronaviru jste uvězněný v těžké bublině,“ připomíná.

V tomto mají kolektivní sportu značnou výhodu. „V týmu je vás třeba dvacet a nemusíte se bavit se všemi holkami. Navíc když je dobrá parta, překážky se překonávají lépe,“ zakončuje Poznarová.