Zatímco v Thüringeru se z podobných pozic nemýlí, v národním týmu slušnou příležitost ke skórování nevyužila. „Když si to zpětně vybavím, mohla jsem chvilku počkat. Vystřelila jsem zbrkle,“ ví Luzumová.

Devětadvacetiletá střelkyně po úvodním zápase přiznala, že šlo o spontánní střelu, nikoliv předem promyšlený tah. „Nekoukala jsem doleva doprava. Věděla jsem, že tam brankářka není,“ líčí.

Zahozená příležitost elitní kanonýrku mrzela. Vždyť Češky se mohly Rumunkám přiblížit po zpackaném úvodu na jediný gól, což byla téměř senzace. „Soupeřky mohly být víc nervózní,“ ví Luzumová.

I kvůli nepřesné ráně ženský reprezentační výběr na úvod evropského šampionátu podlehl Rumunkám 28:31. „Pocity jsou smíšené. Hrozně mě mrzí, že jsme prohrály. Po katastrofálním prvním poločase jsme zase byly blízko překvapení,“ prohlásila Luzumová.
Zatímco po přestávce hrály české házenkářky dobře, úvod utkání Bašného týmu absolutně nevyšel. „Z naší strany to bylo hrozně nervózní. Vůbec nevím, co jsme hrály,“ kroutí hlavou rodačka z Písku.

Češky v prvním vystoupení ve francouzském Brestu doplatily na spoustu faulů i nedůslednost v defenzivě. „Snad dvanáct minut jsme hrály v oslabení. Navíc jsme zkoušely určitou obranu proti Neagu. Od začátku nám to nefungovalo. Měnily jsme různé věci, a než jsme našly správný systém, tak to dlouho trvalo,“ uvedla Luzumová.

Že Češky mizerně rozehrané duely nebalí a že umí zabrat, ukázaly už několikrát. Zatímco na předcházejících šampionátech otočily několik těžkých bitev, z páteční šichty nic nevytěžily. „Ani za nepříznivého stavu, kdy jsme prohrávaly o osm gólů, jsme to nevzdaly a bojovaly až do konce. Bohužel to nestačilo,“ smutní „Lulu“.

Pozitivem je hlavně výkon mladých hráček. Po boku kapitánky se vytáhly opory Mostu Šustková s Kovářovou, které při premiéře na vrcholné akci obstály. „Rumunky na ně nebyly moc připravené. Nepočítaly s tím, že by tam trenér poslal tak mladé hráčky. Holky hrály skvěle, nesesypaly se z toho,“ chválí mladší parťačky Luzumová.

Výkon Kovářové ani Šustkové pro dlouholetou stálici překvapením nebyl. „Děvčata už v minulosti dokázala, že se toho nebojí. Pravidelně hrají v klubu i evropské poháry. Nějaké zkušenosti mají. Zhostily se toho skvěle a za svůj výkon se vůbec nemusí stydět,“ myslí si kapitánka.

Výkonem ve druhém poločase si zvedl sebevědomí celý tým. „Musíme si toho utkání odnést jenom to dobré. Doufám, že to pak předvedeme i proti Norkám,“ přeje si devětadvacetiletá spojka.

Strach z Norek, které ve Francii obhajují evropské zlato, nemá. Favorit je však jasný. „Na každém šampionátu první zápas vždycky prohrají a pak hrají čím dál lépe. Doufaly jsme, že se to letos nestane,“ pronesla Luzumová.

Senzační triumf Německa nad Norskem zkomplikoval Bašného partě situaci. Pokud chtějí české házenkářky postoupit do osmifinálové skupiny, musí ve zbývajících dvou duelech bodovat. „Uvidíme, jak budou hrát Němky s Rumunkami. Nikdo nečeká, že bychom udělaly druhou senzaci a porazily Norky. Do zápasu ale můžeme jít s chladnou hlavou. Norky by mohly být nahlodanější. Snad předvedeme slušný výkon,“ doufá opora.