Člen brněnské Komety totiž v rozplavbě dohmátl na sedmém místě ve shodném čase jako Izraelec Kristian Pitshugin. Dělil se s ním v tu chvíli o osmnáctou příčku v celkové klasifikaci, která byla v redukovaném pořadí poslední postupová. Po všech rozplavbách se proto museli utkat znovu v přímém souboji o semifinále. Dvaadvacetiletý český reprezentant na o rok mladšího Izraelce dlouho mírně ztrácel, ale v posledních metrech ho přespurtoval.

Dosaženým časem vylepšil o 26 setin vlastní národní rekord, který zaplaval v dubnu v Pardubicích.

Zábojník nakonec obsadil na 100 metrů prsa dvanácté místo. V semifinále šampionátu v Římě se znovu dostal pod 61 sekund, ale časem 1:00,84 zůstal 21 setin za svým dopoledním českým rekordem.

K postupu do finálové osmičky by dvaadvacetiletý český reprezentant potřeboval plavat o více než půlsekundy rychleji.

Český rekordman Jan Šefl měl naopak na 50 metrů motýlekk postupu do semifinále daleko. V rozplavbách časem 24,13 zaostal o šest desetin za svým maximem z dubnového závodu v Eindhovenu a obsadil 24. místo.

V tomtéž závodě zahájil evropský šampionát také znakař Tomáš Franta, který výkonem 25,26 zaostal o tři čtvrtě sekundy za osobním rekordem v této doplňkové disciplíně a zařadil se na 43. místo.

Na mistrovství Evropy v plaveckých sportech, které od 11. do 21. srpna hostí Řím, budou reprezentovat Česko sedm bazénových plavců, šest dálkových, dvě synchronizované plavkyně a extrémní skokan do vody Michal Navrátil.

Centrem soutěží je areál na Foro Italico, kde je otevřený hlavní plavecký stadion známý z dřívějších šampionátů a z tradičního mítinku Trofeo Sette Colli, a uskuteční se tady i závody ve skocích do vody.

V těsném sousedství hlavního bazénu jsou tenisové kurty, na nichž budou dočasně vybudovány speciálně pro šampionát bazén pro synchronizované plavání a věž s bazénem pro extrémní skoky do vody. Dálkoví plavci absolvují své závody třicet kilometrů od centra Říma v moři na Lido di Ostia.