Třebaže organizátoři ještě v závěru loňského roku věřili, že by jeho dotace opět vzrostla až na vytoužených 100 tisíc amerických dolarů, ekonomická krize jej naopak vrátila na začátek (50 tisíc USD + hospitality). „Většina pořadatelů musela udělat krok zpět, řada turnajů byla z ekonomických důvodů zrušena úplně. Ve světle těchto informací jsme šťastní, že Zlín může třetím rokem pořádat prestižní ženský tenisový podnik,“ konstatoval předseda TK SK Zlín Milan Kalus.

Nadšenci bílého sportu se tak opět mohou těšit na kvalitní hru hráček, které se častokrát na podobných okruzích odrážejí do velkého světa tenisu. „Před dvěma roky na našem prvním ročníku získané body nastartovaly tehdejší finalistky Zakopalovou s Kvitovou, loni se po předchozím zranění vítězstvím ve Zlíně pro změnu odrazila k velkému comebacku Němka Anna-Lena Grönefeld,“ připomněl Kalus zlínské úspěchy současných tenisových osobností.

„Pevně věřím, že také letos objevíme nějakou vycházející hvězdičku nebo se u nás rozehraje někdo slavný. Klidně se může stát, že si do Zlína přijede spravit sebevědomí bývalá nejlepší Češka Nicol Vaidišová,“ zasnil se Kalus.

Tváří turnaje je zlínská Kubičíková

Do hlavní soutěže (startuje 8. června) se kvalifikuje 22 nejlépe postavených hráček v žebříčku WTA, které následně doplní šest nejlepších z víkendové kvalifikace. Zbylou dvaatřicítku pak doplní čtyři tenistky, které od českého svazu dostanou divokou kartu.

„Turnaj je ideálním odrazovým můstkem pro mladé české hráčky. Z našich - zlínských odchovankyň - se zde již potřetí představí Renata Voráčová a premiérově i 19letá Martina Kubičíková, která je v naší propagační kampani tváří turnaje. Zda se přestaví v kvalifikaci, nebo bude nasazena přímo do hlavní části, se uvidí v příštích dnech. Určitě budu na svazu lobbovat, aby dostala divokou kartu,“ přeje si Kalus, podle kterého by se minimálně kvalifikace měla zúčastnit ještě Dana Machálková. „Věkem je stále dorostenka, ale velmi talentovaná,“ dodal na její adresu.

Přijedou i Panenka, Dobiáš, Novák, Čajánek či Zedníček

Přestože uzávěrka přihlášek je koncem toho týdne, zájem hráček je velký. „Stejně jako před dvěma roky očekávám, že k nám přijedou minimálně tři až čtyři tenistky světové stovky. Řada vyřazených hráček z French open se totiž hlásí až těsně před koncem termínu,“ prozradil svou zkušenost zlínský předseda, který se již na červnový tenisový shon těší.

„Pro klub se toho příliš nemění. Poněvadž máme kvalitní zázemí a zkušenosti z předchozích dvou ročníků, víme, co se od nás čeká. Kromě kvalitních antukových kurtů a zázemí musíme sehnat sběrače míčů a na kvalifikaci rozhodčí,“ shrnul v kostce Kalus, jenž připravil pro hráčky i příchozí novinku - Zlínské tenisové dny.

„Jedná se o bohatý doprovodný celotýdenní program, který má nejen hráčkám vyplnit volný čas, ale také přilákat diváky. Mimo jiné si mohou přijít pro autogram na turnaj VIP osobností, kde se představí fotbalisté Antonín Panenka a Karol Dobiáš, tenista Jiří Novák, hokejista Petr Čajánek nebo herec Pavel Zedníček,“ vyjmenoval ty nejslavnější Milan Kalus.