O Švrdlíka projevil nejdříve zájem účastník české nejvyšší soutěže USK Praha, jenže oddíl z hlavního města neučinil další krok. „Kamil si pak našel agenta, který mu zařídil Španělsko,“ řekl předseda SKB Proton Zdeněk Mikel. Podle současné dohody nedostane Švrdlíkův mateřský klub žádné odstupné. „O něm se můžeme bavit, pokud Kamil v Gran Canarii zaujme a zůstane. Nyní jsme domluveni tak, že se po roce vrátí k nám,“ podotkl Mikel.

Nový kouč David Vyplel naopak přivítal v kabině Ondřeje Chwaszcze. Odchovanec klubu se vrací do Zlína po letech strávených v Kolíně, se kterým postoupil do extraligy. V mužstvu nahradí svého jmenovce Dygrýna, kterému vypršela smlouva a odešel do prvoligové Opavy.

Druhá nejvyšší soutěž odstartuje už za dva týdny. Kvůli nezvykle brzkému začátku musel Proton zahájit mnohem dříve přípravu. „Dozvěděli jsme se to v červnu, byl to zásah do léta, ale přizpůsobili jsme se,“ pravil šéf zlínských basketbalistů, kteří mají za sebou pět přípravných zápasů.

V prvním porazili druholigovou Kroměříž 80:53, poté však třikrát prohráli na Slovensku se dvěma účastníky tamní nejvyšší soutěže, Handlové podlehli 68:85 a 59:84, a Komárnu 64:77. V posledním duelu pak zdolali druholigový Uherský Brod 89:52.

„Omlazení celku bylo po sezoně razantní. Tým je bojovnější a rychlejší. První liga je ale hodně o zkušenostech,“ dodal Zdeněk Mikel.
Generálkou na úvodní kolo druhé ligy bude pro Vyplelovy svěřence domácí turnaj Proton Cup. Příští týden se zlínští basketbalisté střetnou s třetím týmem ruské druhé ligy Čerepovcem, Komárnem a lucemburským Amicale Steinsel.

V úvodním dvojkole se pak Proton utká v sobotu 15. září doma s Vyšehradem a o den později s týmem Basket Západ, který se dříve jmenoval BC Lokomotiva Plzeň.