Jak hodnotíte letošní sezonu? Doma jste neměl konkurenci, ale v nejtěžší soutěži, kterou byla Barum rally, jste skončil už na druhé rychlostní zkoušce.

Většina předsevzetí nám vyšla. První tři závody domácího šampionátu jsme vyhráli a nakročili jsme tak k celkovému prvenství. Absolvovali jsme i dva závody nad plán, takže jsme si zazávodili víc, než jsme na začátku roku vůbec očekávali. Až po sem to bylo vše v pořádku. Celkový dojem ale trochu kazí nepovedené vystoupení na Barumce. To je ale rallye a tyto věci se prostě stávají.

Už jste překonal zklamání z neúspěchu v tomto závodě?

Dalo by se říct, že ano. Od té doby jsem totiž absolvoval několik dalších testů a jako technický doprovod jsem se účastnil i závodů mistrovství světa. Občas si na to ale vzpomenu. Do závodu jsem šel s čistou hlavou, protože vítězstvím na Rally Bohemia jsem si v předstihu zajistil celkové prvenství v domácím mistráku. Jen matematika a shoda okolností mě o něj mohly připravit. Bohužel to dopadlo tak, jak to dopadlo.

Ve velké rychlosti jste havaroval, po zdravotní stránce jste fit?

Ještě nejsem úplně v pořádku. Přetočil jsem si palce obou rukou a pořád mě to trápí. V běžném životě i při řízení. A to už jsou tři měsíce po Barumce. Ale těžko si mohu dát na pár týdnů oba palce do sádry. Mohl jsem však dopadnout i mnohem hůř. Bylo to štěstí v neštěstí. Každý ale asi pochopí, že po takovém závodě jsem neměl velkou chuť do slavení mistrovského titulu. Dobrý pocit z vydařené sezony přišel až mnohem později.

Bude s vámi po neúspěchu na Barumce pokračovat ve spolupráci i společnost Tescoma?

To bylo právě jedno z těch jednání, která už proběhla směrem k příštímu roku. S Tescomou jsme dohodnuti na spolupráci i pro příští sezonu.

Máte ještě vůbec motivaci do dalších domácích závodů? Krok s vámi drží pouze zkušený Václav Pech. Všichni ostatní jsou po jezdecké i technické stránce o třídu níž.

Nechci říct, že se mi pro tyto závody těžko hledá motivace, ale někdy je to opravdu trochu problém. Nicméně oproti předchozím sezonám mohu říct, že se v domácím šampionátu zkvalitnilo startovní pole, přibyly vozy specifikace Super 2000 a na trať se vrátili i diváci. To vidím jako velká pozitiva. Navíc se jezdí docela rychle a málo se taktizuje. Divák na tom jen vydělá. Český mistrák jde nahoru, a to je určitě dobrá zpráva.

Znamená to, že se v něm představíte i příští rok?

V tuto chvíli nemohu nic definitivně potvrdit, ale řeknu asi tolik: Určitý plán už máme hotový, absolvovali jsme řadu jednání a mé kroky budou směřovat k tomu, aby se stejně jako letos mohl zúčastnit vybraných závodů v České republice. Pomalu naplňujeme rozpočet na příští rok, a pokud vše dobře dopadne, na domácích tratích se opět objevíme.

Robert Štach