Otrokovický pilot téměř od základu přestavěl své Mitsubishi Lancer Evo IX, a touží uspět, nicméně hned v prvním závodě Mezinárodního mistrovství České republiky ve Valašském Meziříčí se sjede na startu konkurence v domácím šampionátu téměř nevídaná. Obhajoba vydobytých pozic proto bude víc než náročná.

„Kromě barumky se jedná asi o nejlépe obsazený podnik za několik posledních let. Kromě Prokopa se sejde na startu celá česká špička a představí se i dvě nové škodovky dvoutisícovky. Diváci si určitě přijdou na své,“ těší se Pavel Valoušek na příští víkend, kdy se na plné obrátky rozběhne domácí mistrák. A hned úvodní závod skutečně nabídne to nejlepší, co se na tuzemských silnicích prohání.

Třetí místo z loňského roku by proto Valoušek považoval za maximum možného. „Loni jsem zde měl ale kopec smůly. Celou dobu jsem jel druhý za Romanem Krestou, pak mě však potkal defekt a přede mě se dostal ještě Vašek Pech. V závěru jsem jej mocně stahoval, ovšem tři nebo čtyři vteřiny mi ve finiši chyběly,“ zavzpomínal na loňský závod otrokovický pilot.

To už je ale zapomenuto, stejně jako úvodní nezdar této sezony z rakouského Freidstadtu.

Na Jänner rally sice odstartoval talentovaný jezdec víc než dobře, ovšem z průběžné první příčky musel po výletu mimo trať odstoupit. „Už jsem to ale hodil za hlavu, neboť se opět jednalo o souhru nešťastných náhod. Trefili jsme hromadu poraženého dřeva a bylo hotovo. Za normálních okolností bychom se vrátili na trať a soutěž dokončili,“ vysvětlil bronzový medailista z loňského ročníku.

Tím už si snad porci smůly vybral a doufá, že naváže na svou životní sezonu z loňského roku. Pro úspěch udělal v předchozích týdnech maximum. „Z osmdesáti procent jsme celé auto přestavěli a mělo by být ještě spolehlivější než loni, kdy nás pouze dvakrát vypeklo. A spolehlivější bychom měli být také my. V posledních týdnech jsme na sobě hodně pracovali a věříme, že se to projeví i během závodů,“ říká 30letý pilot.

Nádavkem pak chystá kromě účasti v domácím šampionátu i vybrané závody v rámci italského regionálního mistrovství, kde se úspěšně prezentoval už loni. „Pokud vše dobře dopadne, první závod absolvujeme v Itálii už týden po Valašce. Startovat bychom měli s poslední evolucí vozu Mitsubishi. Už jen kvůli tomu se na tento závod těším. Bude to pro mě nová zkušenost, protože v nové desítce jsem ještě nikdy neseděl,“ je plný očekávání Pavel Valoušek.

Robert Štach