Do Slušovic se sjedou nejlepší slovenské posádky, aby bojovaly o body do Mezinárodního mistrovství Slovenské republiky v rally (MMSR). Slovenský titul ve „velkém majstráku“ obhajuje Jaroslav Melichárek na voze Ford Fiesta WRC, ve Slušovicích nebude na startu chybět ani objev loňské sezony Róbert Kolčák s vozem Škoda Fabia R5.

I přes oblačné, místy deštivé počasí se těšila zájmu fanoušků sobotní první etapa 41. ročníku Valašské Rally. Snímky z rychlostních úseků Lešná, Vidče a servisu.
Na Valašskou rally se přihlásila téměř stovka posádek

Slovenské posádky zavítaly v předchozích letech do Hustopečí nebo Valašského Meziříčí. Slovenská federace se rozhodla v loňském roce pro změnu a vydala se na cestu méně nákladných jednodenních podniků. Letos už nefiguruje v kalendáři jarní soutěž na okruhu Slovakiaring a úvodní podnik se odehraje právě na náročných rychlostních zkouškách v okolí Slušovic.

„Jsem rád, že pokračujeme po loňské premiéře v další spolupráci a SAMŠ zařadil slušovický rallysprint opět do svého kalendáře. Sám jsem na Slovensku v minulosti závodil a rovněž dcera Klárka s motokárou startovala úspěšně na tamních kartingových tratích. Kopná nabízí obtížné náročné rychlostní zkoušky převážně v obtížném kopcovitém terénu a podle ohlasů k nám Slováci právě kvůli těmto náročným erzetám rádi jezdí. Věříme, že letos přijede do Slušovic více slovenských posádek, než tomu bylo loni,“ pověděl Antonín Tlusťák, předseda organizačního výboru Síť21 Rallysprint Kopná.

Mezinárodní mistrovství Slovenska v rally (MMSR) je otevřeno pro zahraniční posádky patřící do EU nebo FIA CEZ a posádky mohou získávat body i na podnicích v zahraničí včetně české Kopné nebo polské rally v Řešově. V MMSR jsou klasifikace stejné jako v loňském roce, do absolutního pořadí bodují všechny soutěžní vozidla, dále se zápolí o mistrovské body v jednotlivých třídách a v dvoukolkách. Letošní kalendář na Slovensku čítá celkem 8 podniků, přičemž premiérová Moldava se jede na podzim pouze jako součást Slovenského rally poháru (SRP). V rámci MMSR v něm najdeme celkem sedm závodů, které obsahují devět soutěžních dní. Košice a Řešov se konají jako dvouetapové podniky, ostatní včetně Kopné jako jednodenní soutěže.

Bezbrankovou remízu uhrála v 15. kole krajského přeboru Napajedla (v zeleném) s favorizovanými fotbalisty Kvasic.
Krajský přebor: favorit zaváhal, Francova Lhota slaví druhou výhru. Proč?

Slovenským spoluorganizátorem Kopné je opět AOS klub Poprad, který už řadu let úspěšně organizuje věhlasnou Slovakia Rallye Tatry a dále i Rally Dobšiná. „Popradský klub zabezpečuje část soutěže v podobě zpracování přihlášek slovenských posádek a vzájemnou komunikaci s nimi. Styčným bodem spolupráce je především administrativní přejímka na rally,“ uvedl Peter Oravec, předseda AOS klub Poprad a člen Rally komise SAMŠ. Slovenské posádky se přihlašují elektronicky prostřednictvím webové stránky www.sams-asn.sk. Jako vůbec první se přihlásila posádka Chooligan Racing Teamu ve složení Róbert Kolčák, Zuzana Lieskovcová na voze Škoda Fabia R5. Všechny potřebné dokumenty k soutěži jsou zveřejněny v mobilní aplikaci Sportity, heslo pro vstup do této aplikace je: Kopna2024.