Katalánci uctívají jediného boha: Je prcek, má zatraceně rychlé nohy, ztělesňuje dokonalost. Míč mu slouží na hraní a mazlení. Narodil se v argentinském Rosariu. Občas se neholí nebo si obarví hlavu na blond. Nosí číslo deset.

Jistě, celým jménem Lionel Andrés Messi Cuccitini.

Jeho podobizna nebo jméno zdobí billboardy, nebo pestrou škálu suvenýrů. Byl prostě všude. Fenomén a prodejní tahák číslo jedna.

„Tak kde asi bydlí,“ zamyslel jsem se z hotelového pokoje při výhledu na město.

Byla sobota 4. března 2017. Barcelona se probudila do lehce deštivého počasí. Postupně zpoza mraků vykukovalo sluníčko. Foukal svěží vítr. Teplota byla kolem příjemných patnácti stupňů.

SPLNĚNÍ SNU

Splnil se mi klukovský sen. Nejlevnější vstupenka byla do nejvyšších míst. Proti Celtě Vigo vás vyšla na 54 eur, tedy necelých patnáct set korun. Ovšem cena lístků je pohyblivá.

Nejdražší vstupenky na můj zápas se šplhaly až k částce 300 eur Tedy více než osm tisíc korun. V Barceloně se totiž ceny určují podle atraktivity soupeře.

V rozlehlém areálu Camp Nou, v překladu „Nové hřiště“, největším fotbalovém stadionu Evropy a druhém největším na světě, to žilo jako ve včelím úle už necelé dvě hodiny před výkopem ve 20:45 hodin.

Fanoušci se z mírného kopce od zastávky metra a tramvaje Maria Cristina trousili ke stadionu zasazeného do údolí v centru města v klubových barvách modré a červené. Příchod ke stadionu lemovaly stánky se suvenýry.

V asi pět set metrů dlouhé fanzóně nechyběly restaurace. Byly narvané. V oficiálním fanshopu nebylo prakticky k hnutí. Na dračku šlo především zboží s LM 10. „Dvanáct eur,“ kasírovala mě mladá slečna, když jsem si kupoval šálu s motivem nejlepšího fotbalisty na světě.

Přímo před stadionem pak stojí socha Ladislava Kubaly, Čechoslováka narozeného v Maďarsku, jehož uctívá i zdejší král Messi.

Atmosféra se však peklem nazvat nedá. Zvěsti nelhaly. Ze 77 117tisícové návštěvy (77, 62% z celkové snížené kapacity 99 354 míst) se o kulisu staral asi kotel zhruba dvou až tří tisíc příznivců, kteří zpívali chorály celý zápas.

ZÁBAVA PRO RODINY

Kromě rodných Katalánců se na stadionu i ve městě mísí pestré národnosti. Kromě Asiatů jsem zaslechl i angličtinu, němčinu či polštinu. Jako by se na jednom místě sešel celý svět.

Navíc nebylo vidět, že by zdejší lidé měli obavu na stadion kvůli násilnostem vzít své děti. Právě naopak. Publikum tvořily celé rodiny, páry, či jen ženy. Fotbal je tam zkrátka zábava pro všechny.

Asi šedesátiletá paní oblečená v dresu Neymara, s šálou kolem krku a kloboučkem na hlavě zpívala v úvodu klubovou hymnu Cant del Barça, která na Camp Nou zní od roku 1974.

Redaktor Deníku navštívil španělskou Barcelonu a viděl i zápas La ligy FC Barcelona - Celta Vigo.Zdroj: DENÍK/Ostrčilík Daniel

Na tribunách to pořádně zahučelo, až když se na trávníku něco dělo.

„Z dospělých se pak stávaly děti. To jsem nezažil,“ posmál se třeba Petr Šilhánek, starší pán, jenž do Španělska vyrazil autobusem z Hradce Králové.

„Katalánci jsou přitom uzavřenější než třeba lidé z Madridu. Nejsou tolik přátelští jako v hlavním městě,“ přiznala mi během procházky městem Lucie Paparegerová, rodačka z Kadaně, která v Barceloně žije už sedmým rokem.

„Zamilovala jsem si Barcelonu hlavně kvůli počasí. Téměř pořád svítí sluníčko,“ vysvětlila.

„MESSI“ KARNEVAL

Ovšem na fotbale jsou i Katalánci vysmátí a přátelští. Když prochází kolem na své sedadlo, pozdraví, poprosí i poděkují.

Lidé se bavili svou milovanou hrou. „Meéésiíí, Méésííí,“ hučel stadion, když místní spasitel dvakrát chladnokrevně a nádherně skóroval.

A to ještě trefil tyč a měl asi dvě další neproměněné šance.

Barcelona v sobotu bavila. To byl karneval fotbalu. Narážečky, patičky, kolmice… „To byla podívaná,“ ulevil jsem si po výhře 5:0.

„Tohle mi prostě česká liga nenabídne,“ honily se mi hlavou myšlenky, když jsem scházel po schodech z obrovské tribuny dolů.

Deset minut před koncem zápasu za jasného stavu začali odcházet první diváci. Aby se vyhnuli totálnímu chaosu pár minutek po závěrečném hvizdu. Nutno dodat, že během asi deseti minut se lidé rozprchli do všech koutů města a ani třeba doprava tolik nekolabovala, jak jsem předpokládal. Vše na jedné z frekventovaných křižovatek dokázal uřídit jeden příslušník policie.

Takto to vypadalo na stadionu - podívejte se na video

Zdroj: DENÍK/Daniel Ostrčilík

Na druhý den jsem se na Camp Nou, který stojí od roku 1957 na adrese C. Aristides Maillol 12, vrátil ještě jednou.

Když jsem vstoupil za 26 eur do klubového muzea, měl jsem problém zavřít ústa. Prodíral jsem se davem lidí. I oni obdivovali všechny vitríny s poháry, artefakty z fotbalového pravěku, staré výtisky novin, fotky legend i momentky úspěchů a zápasů… do toho běžela na obrovských nástěnných obrazovkách videa z historických zápasů, momentů i gólů, či stavby stadionu.

Když pak vidíte záběry a fotky legend Ladislava Kubaly, Johana Cruijffa, Diega Marradony, Pepa Guardioly, či Ronaldhina, po těle vám běhá husina.

Právě Ronaldhino mně v roce 2004 učaroval a přivedl k fotbalové Barceloně. Typický vyzubený věčný úsměv, tanec s míčem, lehkost a radost z fotbalu…

Redaktor Deníku navštívil španělskou Barcelonu a viděl i zápas La ligy FC Barcelona - Celta Vigo.Zdroj: DENÍK/Ostrčilík Daniel

Když procházím obrovským zázemím, cítím hrdost a pýchu z bohaté minulosti až k fenomenální současnosti. Mrazí mě na těle, že jsem mohl být chvíli součástí něčeho velkolepého.

Všechno v supermoderním prostředí z dálky doprovází i tóny klubové hymny. Procházím zázemím pro hráče i útulnou místností pro tiskové konference.

I novináři zde mají luxusní zázemí třeba jen v podobě polstrovaných sedaček. Za jedno euro jsem si koupil denní tisk, kde zaplnil šest stran pouze zápas Barcelony s Celtou Vigo, který přitom končil zhruba ve 22:30 hodin.

Takto to vypadalo v muzeu - podívejte se na video

Zdroj: DENÍK/Daniel Ostrčilík

„V kolik museli mít uzávěrku?,“ ptám se nechápavě sám sebe zabořen do kožené sedačky při listování katalánským Sportem či listem Mundo Deportivo.

To už na exkluzivně střiženém trávníku zrovna pan vrchní zahradník řádil se sekačkou. O pažit pečoval snad víc než o vlastní manželku. Dostal jsem se téměř až k trávníku. Ale sáhnout jsem si nedovolil.

Ochranka všechno důkladně sledovala a hlídala. Na tribunách i v útrobách se mísily tisíce návštěvníků, kteří přišli spolu se mnou obdivovat historii hrdého klubu.

Zároveň jsem stačil poznat i metropoli Katalánska, která má milion a půl obyvatel. V aglomeraci dokonce až tři miliony.

Architektonickým skvostem města je Gaudího chrám Sagrada Familia, symbol města a mistrovské dílo, které dodnes není dokončeno. Jenže tohle už je zase jiný příběh…

Redaktor Deníku navštívil španělskou Barcelonu a viděl i zápas La ligy FC Barcelona - Celta Vigo.Zdroj: DENÍK/Ostrčilík Daniel

Domů jsem se vrátil jen tři dny před večerem zázraků.

Noci, kdy se v Barceloně nešlo spát. Katalánsko slavilo povstání svých bohů.

V osmifinále Ligy mistrů předvedla ve svém svatostánku impozantní obrat proti Paříži, kdy z prvního zápasu dokázala smazat ztrátu 0:4, třemi góly od 88. minuty si zajistila triumf 6:1 a postup do čtvrtfinále nejprestižnější klubové soutěže.

Kulisy Camp Nou jsou k zázrakům předurčeny.

Takto to vypadalo ve městě - podívejte se na video

Zdroj: DENÍK/Daniel Ostrčilík

BARCELONA - CELTA VIGO 5:0 (2:0) 

Branky: 24. Lionel Messi, 40. Neymar, 57. Ivan Rakitić, 61. Samuel Umtiti, 64. Lionel Messi.

Žluté karty: 20. Sergio Busquets – 36. Gustavo Cabral, 38. Nemanja Radoja, 49. Sergi Gómez. Rozhodčí: Jesús Gil. Diváci: 77 117.

FC Barcelona: Marc-André ter Stegen, Gerard Piqué, Jordi Alba, Samuel Umtiti, Ivan Rakitić, Sergio Busquets (61. Javier Mascherano), Sergi Roberto (67. Andrés Iniesta), Rafinha, Lionel Messi, Neymar (70. Denis Suárez), Luis Suárez. Trenér: Luis Enrique.

Celta Vigo: Sergio Álvarez, Facundo Roncaglia, Gustavo Cabral, Hugo Mallo, Sergi Gómez, Jonny Castro, Daniel Wass (68. Marcelo Díaz), Nemanja Radoja, Iago Aspas, John Guidetti (62. Jozabed Sánchez), Theo Bongonda (51. Pione Sisto). Trenér: E. Berizzo.

Překlad hymny Barcelony „Celý stadion skanduje. Jsme fandové modročervených a nezáleží na tom, odkud jsme, ze severu nebo z jihu. Teď nám jde jen o jedno, teď nám jde jen o jedno a spojuje nás vlajka. Modročervení do toho, odvážně skandujeme. Máme jméno, které každý zná: Barca, Barca, Baaarca! Hráči, fanoušci, všichni společně jsme silní. Mnoho let plné dřiny, mnoho gólů, u kterých jsme řvali. A ukázalo se a ukázalo se, že nás nikdo nemůže zlomit. Modročervení do toho, odvážně skandujeme. Máme jméno, které každý zná: Barca, Barca, Baaarca!"

SESTŘIH ZÁPASU

Zdroj: Youtube

ZÁZNAM ZÁPASU
Zdroj: Youtube