Kdy jste se sportem začínal?

Jako dítě jsem sportoval téměř každý den. Tenkrát nebyly počítače ani mobily. Proto jsem skoro každý den trávil venku, kde jsme s kamarády hráli fotbal, hokej, tenis a jezdili na kole. Věnovali jsme se i jiným sportům. Později od 14 do 18 let jsem hrával za mužstvo Kúty Zlínskou hokejbalovou ligu. V tomto období jsem také reprezentoval střední školu v přespolních bězích, které jsem vyhrával.

Kdy jste začal s cyklistikou?

V 15 letech, kdy jsem se zúčastnil náborového závodu, který jsem vyhrál. Po něm jsem dostal nabídku jezdit za místní zlínský klub, který jsem reprezentoval v celostátní dorostenecké lize. V okresních závodech na Zlínsku jsem se pravidelně umisťoval do třetího místa.

Jak se později Vaše cyklistická kariéra vyvíjela?

Jako junior jsem byl nominovaný prvním náhradníkem na Závod míru mládeže. Tohoto závodu jsem se nakonec ale nezúčastnil. Poté jsem na vojně neměl možnost jezdit na kole. Hned po vojně jsem se však k cyklistice vrátil. V kriterijních ligách jsem závodil i s profesionálními cyklisty. V tomto období jsem vyhrával regionální závody. V 26 letech jsem se oženil a s cyklistikou jsem skončil. K ní jsem se vrátil až ve 48 letech.

S jakou představou jste šel do sezony 2023?

V ní jsem měl jeden hlavní cíl a to vyjet si nominaci na Mistrovství světa Masters ve Skotku a tam si v mé kategorii zazávodit s nejlepšími cyklisty na světě, kteří v minulosti většinou hájili barvy profesionálních týmů. To se mi jako vítězovi na mistrovství republiky podařilo. Plánoval jsem také starty ve Slezském a Moravském poháru. Závody v nich jsem ovšem bral jako přípravu na důležitější závody.

Kolika závodů jste se v loňském roce ve Slezském poháru zúčastnil?

Bylo to celkem 12 závodů. Ve všech jsem skončil do třetího místa.

Které závody se Vám ve Slezském poháru nejvíc povedly?

Jednoznačně Beskydský maraton. V něm jsem jel od začátku ve vedoucí desetičlenné skupině, a kde jsem v posledním větším stoupání před cílem na Pustevny nastoupil a tam jsem rozhodl o vítězství. Rád vzpomínám i na Mokrolazeckou 50. V ní se mi jelo velmi dobře. V tomto závodu startovaly všechny kategorie společně a na startu se sešla hodně kvalitní konkurence. Svoji kategorii padesátníků jsem v Mokrých Lazcích vyhrál. Navíc jsem si v cílové rovince zaspurtoval s o 20 let mladšími soupeři.

Kolik závodů jste absolvoval v Moravském poháru?

Bylo to celkem 10 závodů. Ve Slezském poháru se mi nejvíc povedl závod se startem v Koutech nad Desnou s cílem na vrcholu kopce Dlouhé Stráně. V tomto závodu se mi brzy podařilo dostat do úniku s bývalým zlínským cyklistou Liborem Homolou, který nyní hájí barvy Olomouce. V minulých sezonách Homola Moravský pohár několikrát celkově vyhrál. V prvenství na Dlouhých Stráních jsem rozhodl 200 metrů před cílem, kde Libor nedokázal zareagovat na můj nástup.

Které další výsledky Vás v roce 2023 ještě potěšily?

Samozřejmě prvenství mezi padesátníky v silničním Mistrovství republiky Masters ve Slatiňanech. V tomto červnovém závodu mi pomohlo, že se konal na Pardubicku, kde mě nikdo neznal. V okolí Slatiňan jsem 50 kilometrů před cílem zjistil, že mám na čele mírný náskok a tak jsem zrychlil tempo a neplánovaně jsem ujel ostatním soupeřům a do cíle jsem dojel s pětiminutovým náskokem. Vážím si také červencového prvenství na Mistrovství republiky na silnici v rámci celostátních amatérských lig v Suchdolu nad Odrou. Tento závod se jel na kopcovité trati a soupeři byli v kopcích hodně silní. K prvenství mi hodně pomohly sjezdy. V nich jsem hodně riskoval a soupeřům jsem ujel. Tím jsem získal náskok v následujícím stoupání, kde jsem se udržel nejlepších cyklistů. Poté jsem ovládl závěrečný spurt tříčlenné skupinky. Těší mě i zisk titulu amatérského mistra republiky v rámci amatérských lig v časovce, kde jsem neměl speciální časovkářské kolo. Přesto jsem červencovou časovku v Suchdolu nad Odrou vyhrál a tím jsem v loňské sezoně vybojoval třetí cyklistický český titul. Vážím si i prvenství v celkovém hodnocení Slezského poháru i Moravského poháru.

Ve kterých závodech se Vám v loňském roce nedařilo?

Bylo to v červnovém silničním závodu v Moravském poháru Kralické okruhy. V něm jsem hned po startu všem soupeřům ujel, ovšem na trati jsem zabloudil a do cíle jsem dojel poslední. Spokojený nejsem s výkonem na Mistrovství světa ve Skotsku. Tam jsem měl před startem velké logistické komplikace. Navíc jsem měl pět dnů před závodem ve Skotsku ve Zlíně na cyklostezce na Havlíčkově nábřeží nehodu s chodkyní, po které mě odvezla záchranka na úrazovku. Nehoda se sice obešla bez zlomenin, ale ve Skotsku jsem nebyl úplně zdravotně v pořádku.

Kolik jste v loňském roce na kole najezdil kilometrů?

Zhruba 23 000 kilometrů, z toho 1400 závodních. Absolvoval jsem 25 závodů, v nich jsem ve 22 skončil do třetího místa.

Máte nějaké oblíbené závody?

Mám rád rovinatější závody, kde se rozhoduje až při závěrečném spurtu. Nevadí mi ani rovinaté časovky.

Zavzpomínejte na některé další povedené závody v kariéře?

Ještě jako junior v 17 letech jsem si v prvním závodu mezi muži v kriterijní lize ve Slušovicích zazávodil s nejlepšími českými i některými zahraničními cyklisty. V tomto závodu jsem skončil kolem 20. místa. Ve 20 letech a později jsem se několikrát zúčastnil Světového poháru amatérů v rakouském St. Johanu, kde jsem vždy do cíle dojel kolem 10. příčky.

Které země jste díky cyklistice navštívil?

Třikrát jsem závodil ve Světovém poháru amatérů ve St. Johanu v Rakousku, v Rakousku jsem si zazávodil i ve dvou silničních maratonech. Letos jsem se postavil na start na Mistrovství světa amatérů ve Skotsku. V rámci přípravy jsem byl jednou na Kanárských ostrovech na Mallorce.

Kdo Vás kolem cyklistiky nejvíc podporuje?

Na mých povedených výsledcích mají velký podíl kamarádi ze Staré Vsi u Zábřehu. Hodně mi pomáhal i klubový kolega Vladimír Baťa, se kterými jsem závodil v Moravském poháru. Všichni mi před loňskou sezonou umožnili společně odcestovat na soustředění na Mallorcu, kde jsem se kvalitně rozjel. Poděkovat musím i rodině, která mi vychází vstříc. Velké poděkování patří i dalšímu kamarádovi Tomášovi Strnkovi. Hlavně díky němu jsem měl možnost zazávodit si na Mistrovství světa ve Skotsku.

Kde berete recept na takovou sportovní výkonnost?

Hodně sleduji, kdo a jak trénuje a vždy si z toho něco vezmu, protože v dnešní době se trénuje úplně jinak, než před 20 lety. Samozřejmě důležitá je kvalitní zimní příprava. A když se mi v nějakém závodu nedaří, tak si po něm za trest přidám tvrdý trénink.

Jakým způsobem se udržujete v kondici?

Mám rád tvrdé tréninky, kdy to hodně bolí. Bohužel mám problém přinutit se k odpočinku, který je rovněž důležitý pro kvalitní výkonnost.

S kterými známými cyklisty jste se během kariéry potkal?

Rád jezdím na závody do Brna, kde je pořádá bývalý profesionál Ján Svorada. Ten mi v loňském roce předával pohár za vítězství v jednom závodu. Největší zážitek mám z loňského Mistrovství světa ve Skotsku, kde v mojí kategorii startoval olympijský vítěz v silničním závodu z Londýna 2012 Alexandr Vinokurov z Kazachstánu. Ten se ve Skotsku stal světovým šampionem.

Kdy jste začal s přípravou na sezonu 2024?

Na konci listopadu. Bude záležet na počasí, jak se budu v zimě připravovat. Přednost budu dávat najíždění kilometrů na kole venku. Pokud to počasí nedovolí, tak budu kilometry najíždět doma v teple na trenažéru. V zimních měsících budu také chodit běhat a zajdu si do posilovny.

Kde mám oblíbená místa pro trénink?

Během sezony mi nedělá problém trénovat v okolí Zlína a jezdit okruhy několikrát za sebou. Rád trénuji i v kopcích, třeba v okolí Tesáku.

Jaké máte další koníčky a záliby?

V televizi rád sleduji sportovní přenosy, nejvíc hokej. V televizi se dívám také na kriminálky. Občas si na počítací zahraji hry, na počítači nejraději jezdím rally.

Při čem nejraději relaxujete?

U rockové hudby. Rád poslouchám skupiny Traktor a Kabát.

Jaké je Vaše oblíbené jídlo a pití?

Cokoliv sladkého a pizza. Maso během sezony vůbec nejím. Na pití si dávám Coca-colu.

Co by mělo být Vaším největším sportovním vrcholem v roce 2024?

Pokud se mi podaří kvalifikovat, tak v srpnu Mistrovství světa amatérů Grand Fondo v Dánsku. Účast na šampionátu bych si chtěl vybojovat na jaře v kvalifikačních závodech v v Rakousku nebo Polsku. Na srpnovém světovém šampionátu v Dánsku bych si chtěl vylepšit loňské 14. místo.

Co ještě plánujete na rok 2024?

S týmem FORCE KCK Zlín budu závodit ve Slezském poháru. Kromě toho spoustu výletů se svými dětmi.

Plánujete nějakou zimní dovolenou?

Neplánuji. Volno přes zimu si budu užívat se svými nejbližšími.