Představte nám svoji kuželkářskou kariéru?

Kuželky jsem začal hrát ve 13 letech ve Slavičíně. Nejprve za slavičínské dorostenecké béčko, postupně jsem nastupoval za áčko dorostu Slavičína. Tenkrát jsme hráli 3. ligu. V 18 letech jsem přestoupil do interligových Luhačovic, kde působím dodnes.

Věnoval jste se i jiným sportům?

Se sportem jsem začínal už jako malý kluk, když jsem sportoval společně se svým taťkou. Taťka se věnoval a pořád ještě věnuje spoustě sportům. Proto mě vedl k fotbalu, nohejbalu, cyklistice, plavání, lyžování, bruslení, basketbalu a později i ke kuželkám.

Proč jste začal hrát kuželky?

Na kuželně ve Slavičíně jsem se chodil dívat na zápasy místního družstva, v němž hrál můj taťka. Tento sport se mi líbil. Později jsem s několika spolužáky začal hrát za dorostenecký tým. Kuželky mě hned chytly. Navíc jsme ve Slavičíně měli dobrou partu a na kuželkářských drahách se mi dařilo.

Kdy jste přestoupil do Luhačovic?

V roce 2013, protože jsem se chtěl zlepšovat v kvalitnější soutěži a posunout se výš v kuželkářské kariéře.

S jakou představou jste šel do kuželkářského roku 2020?

Na začátku loňského roku jsem netušil, že se minulá sezona nedohraje. V té době jsme se s Luhačovicemi pohybovali v Interlize ve spodní části tabulky. Během léta jsme sestavu v Luhačovicích doplnili o několik mladých nadějných kluků z okolí. Do nové sezony jsme šli především s tím, že mladíci budou postupně získávat zkušenosti do dalších sezon. Bohužel jsme stihli odehrát jenom tři zápasy. Pak byla soutěž přerušená.

Které zápasy se Vám v roce 2020 nejvíc povedly?

Zápas, který mi zůstane navždy v paměti, byl duel, ve kterém jsme loni 8. února v domácí luhačovické kuželně porazili trojnásobného mistra Interligy slovenské družstvo ŠK Železiárne Podbrezová. Slováci do té doby měli na kontě jedinou porážku. Na jaře se mi ale dařilo ve všech zápasech. Bohužel se moje dobré výkony pokaždé nesešly s vítězným koncem zápasů pro Luhačovice. Proto jsem ze svých výkonů neměl dostatečnou radost. Na podzim se mi dařilo 3. října v kuželně Slavoje Praha. Po tomto zápase byla Interliga přerušená.

Jaký máte pocit ze svých loňských výkonů?

Jarní část se mi povedla. Dařilo se mi na domácích drahách i na drahách soupeřů. Třeba v Trstené se mi vždycky hraje velmi dobře.

Mezi tím jsem měl i kontrolní starty v reprezentaci a i v české reprezentaci jsem vždy patřil k nejlepším.

Které zápasy se loni Luhačovicím nepovedly?

Bohužel po jednom dobře odehraném utkání následovaly jeden nebo dva špatné. Například po velmi povedeném souboji s Podbrezovou jsme smolně prohráli zápasy v kuželně Husovic a doma se Slavojem Praha. U sebe pociťuji, že se mi nedařilo na začátku roku 2020 a v září téhož roku na začátku další sezony. Tenkrát byly úvodní duely z mé strany nejisté a neodehrál jsem je podle mých představ.

Které zápasy se Vám v kariéře nejvíc povedly?

Určitě domácí interligový duel proti Rokycanům v sezoně 2018 – 2019. V něm jsem si v barvách Luhačovic vylepšil osobní rekord v počtu shozených kuželek. Ten byl 682. Rád vzpomínám i na souboj na mistrovství světa v Rokycanech v roce 2019, kdy jsme s Českem ve skupině v zápase o postupovou příčku těsně porazili Makedonii. Dařilo se mi i na mistrovství světa juniorů v Brně 2014, kde jsem jako dorostenec vybojoval s Markétou Vlčkovou v disciplíně smíšeného tandemu stříbrnou medaili.

Co říkáte podmínkám pro kuželky v Luhačovicích?

Jsou skvělé. Kuželna je součástí Sportovního centra Radostova. Tam máme výborné zázemí. Kuželkářské dráhy jsou naším správcem vždy velmi dobře připravené. Vedení kuželkářského oddílu bez problémů zajišťuje finance na chod interligového družstva. Výborné podmínky máme i pro trénink.

Jak za normálních okolností vypadá Váš trénink?

Pokud o víkendu, což bývá nejčastěji v sobotu, hrajeme interligová utkání, tak je ideální, abych šel dvakrát v týdnu na trénink. Ten probíhá tak, že se po pořádném strečinku nejdříve rozehraji. Potom se zaměřuji na to, v čem aktuálně vidím svoje slabiny. Zápas v Interlize se hraje na 120 hodů. Pokud chci vydržet takové utkání v tempu, tak musím na tréninku hrát vyšší porci hodů. Ideálně 140 až 180. Po tréninku je nutné opět se pořádně protáhnout.

Kolik zemí jste díky kuželkám procestoval?

Zúčastnil jsem se mistrovství světa v Maďarsku, Chorvatsku a Rumunsku. Interligové duely hráváme na Slovensku. Hrál jsem také mezinárodní utkání a turnaje v Německu a Rakousku.

Kdo Vás při sportu nejvíc podporuje?

Určitě oba rodiče. Poslední rok a půl také přítelkyně. S ní sportujeme společně. Ta se mnou pravidelně jezdí téměř na všechny kuželkářské zápasy.

Kde berete recept na takovou výkonnost?

Těžko říct. Od mala jsem byl zvyklý dělat víc sportů najednou. Proto mi fyzická kondice nechybí. Nezanedbávám ani odpočinek a regeneraci.

S kterými zajímavými soupeři jste se během kariéry potkal?

Vzhledem k tomu, že kuželky nejsou příliš známý a propagovaný sport, nejsou ani jména kuželkářů pro širokou veřejnost příliš známá. Díky tomu, že jsem se už několikrát zúčastnil mistrovství světa a s Luhačovicemi hraji Interligu, tak jsem se potkal s nejlepšími

kuželkáři současnosti. Například Vilmošem Zavarkem a Danielem Tepšou ze Srbska, nebo s Maďarem Norbertem Kissem.

S jakými známými lidmi jste se díky kuželkám ještě setkal?

Na vyhlašování Sokola roku jsem se setkal se sportovním redaktorem České televize Jakubem Bažantem. Nebo na turnaji v Otrokovicích s bývalým hejtmanem Jiřím Čunkem. Ale většinou jsem se potkal hlavně se sportovci. Třeba s kajakářem Josefem Dostálem, vzpěračem Jiřím Orságem, nebo se šermířem Alexanderem Choupenitchem.

Jaké máte další zážitky kolem sportu?

Kromě cestování, kdy jsem poznal spoustu krásných míst, je to setkávání a seznamování s lidmi, se kterých se někdy stanou přátelé.

Co děláte v současné době plné vládních omezení?

Co nejvíc se snažím věnovat aktivitám v přírodě. Běhám, jezdím na kole a chodím na túry. A když je sníh, tak jezdím na běžkách ve stopách v okolí Slavičína. Tím se také udržuji v kondici.

Jaký je Váš názor na koronavirus?

Než tento virus zmizí, tak je důležité, aby byli lidi ohleduplní vůči sobě i svému okolí.

Při čem si nejlépe odpočinete?

U dobrého filmu. Víceméně se rád podívám na všechny žánry od dobrých komedií po akční až dobrodružné filmy. Rád si také přečtu knížku a chodím na procházky do přírody.

Jaké máte další záliby a koníčky?

Kromě sledování filmů a čtení knížek také kulturu. Rád také pracuji na zahradě.

Jaké je Vaše oblíbené jídlo?

Velmi rád jím a v jídle nemám žádného favorita. Pochutnám si třeba na brynzových haluškách. Odolat nedokážu sladkým dezertům a zákuskům.

Plánujete v nejbližší době nějakou dovolenou?

Za normálních okolností bych si ještě v zimě někam zajel. Nejspíš bychom s přítelkyní vyrazili na lyže někam do hor v Česku, na Slovensku, nebo Rakousku.

Na co se kolem sportu těšíte v roce 2021?

Hlavně na to až se zase začnou hrát amatérské soutěže. A na to, že si jako divák zajdu na fotbal a hokej. Také se těším, až budu sledovat mistrovství Evropy ve fotbale a Olympijské hry v Tokiu. Otázkou ovšem je, jestli se tyto akce budou vůbec konat.

Co by mělo být Vaším sportovním vrcholem v roce 2021?

Start na mistrovství světa v kuželkách. Ale zatím není jisté, kdy a kde se letošní šampionát bude konat. Klasický termín bývá v květnu. Termín letošního kuželkářského mistrovství světa je ale posunutý až na podzim.

Co ještě plánujete na rok 2021?

Hrát co nejvíc kuželky a ve své kuželkářské kariéře se posunout ještě výš. A pokud to půjde, tak poznávat nová místa.