„Je to nejen nejlepší hráčka Rumunska, ale také celého světa. Pokud ji dokážeme eliminovat, celý tým ztratí sílu,“ ví česká spojka Helena Ryšánková.

Spojka CSM Bukurešť je nejen sportovní, ale také národní celebritou. Má reklamy v televizi, vytvořila si vlastní značku. Prodává trika, šály.

„Snaží se z té popularity těžit. Věnuje se hodně dětem. Je tam brána jako osobnost, ne jako sportovkyně,“ říká Ryšánková.

„Moje klubové spoluhráčka ze Slovenska mi říkala, že když hrály minulý rok s Bukureští, tak se za ní po zápase seběhla celá hala. Byla v obklopení dětí a lidí. Je to největší hvězda,“ líčí.

Tady je jenom malý výčet jejích úspěchů. V letech 2010, 2015 a 2016 byla zvolena nejlepší světovou házenkářkou, jako první žena v historii vyhrála tuto anketu třikrát. Je také čestnou občankou města Bukurešť. Doma má bronzovou medaili z mistrovství Evropy 2010 i ze světového šampionátu o pět let později. Na obou turnajích se stala nejlepší střelkyní a byla vybrána do all-star týmu.

Její silnou zbraní je prudká a přesná střelba, při sedmimetrových hodech jí byla naměřena neuvěřitelná rychlost 103 kilometrů za hodinu.

„Přibližuje se chlapům. Má neskutečnou ránu, což je v ženské házené obdivuhodné. Celkově její myšlení je vysoké úrovni,“ chválí Ryšánková Neaguovou. „Umí vyhodnotit situace. Ví, kdy má nahrát, kdy vystřelit. Prostě, co kdy ukázat,“ přidává komplimenty.

Třicetiletá Neaguová těží také ze souhry s pivotkou Pinteou. „Na to se musíme nejvíce soustředit a zabránit jejich spolupráci,“ ví Ryšánková.

I největší rumunská superstars má však také slabinu. „Je v obraně, ale v útoku je to fakt komplexní hráčka,“ tvrdí Ryšánková.

Z loňského šampionátu v Německa prchala se slzami v očích. Připravené Češky totiž dokázaly elitní kanonýrku zastavit, zbytek rumunského družstva se pak nechytal.

„Celá jejich hra je založená na ní. S ní tým roste i padá. Jakmile se jí přestane dařit, tým nemá takovou vnitřní sílu, že by to místo ní vzal někdo jiný. Někdo, kdo by to táhl,“ míní hráčka Bai Mare.

Letos chystají Rumunky odvetu.

„Určitě to nebude to lehký zápas. Mají nám hodně co vracet. Sami se tím prezentují, že nechtějí, aby se opakoval loňský rok,“ dodala.