„Francouzi jsou dost specifický národ a my jsme se prostě nedokázali naladit na stejnou vlnu. Jsou obrovští patrioti, což je také omezuje v názorech a v obecném přehledu, co se děje za hranicemi jejich země. Koukali na nás z vrchu a dost mě zarážela jejich představa o životě v České republice, jako například, že zde nemáme přístup k masu,“ tvrdí bývalá hráčka Mostu a Poruby.
I když si nechce stěžovat, třeba kvůli nesplněným slibům by ve Francii žít asi nemohla. Přesto se na evropský šampionát, který startuje už v sobotu, moc těší. „Francouzi předloni zorganizovali skvělé mistrovství světa mužů, takže očekávám, že letos tomu nebude jinak a bude to pro mě opět velký zážitek,“ věří Ryšánková, která s týmem absolvovala jak loňské mistrovství světa v Německu, tak i EURO 2016 ve Švédsku.

Nyní má tedy před sebou třetí vrcholnou akci. „Sama jsem zvědavá, jaká bude návštěvnost. My máme štěstí, že hrajeme v Brestu, což je opravdu házenkářské město s krásnou arénou. V lize je to klub s nejvyšší návštěvností. Navíc v naší skupině jsou dvě velká lákadla – Norsko a nejlepší hráčka světa Neagu, takže věřím, že diváků přijde co nejvíce,“ přeje si Ryšánková.

Házená ve Francii patří mezi nejoblíbenější sporty. Muži i ženy patří ke světové špičce, nově si tamní federace zbudovala velkolepé sídlo Maison du handball. „Francie má skvěle vybudovaný jak mládežnický systém, tak i zdravotní péči o hráče, proto je schopna produkovat veliké množství kvalitních hráček a hráčů,“ míní šestadvacetiletá spojka. „Možná se to tolik neprojevuje v návštěvnosti utkání, jako spíše v množství klubů a hráčské základně,“ přidává.

Česká reprezentace vstoupí do šampionátu sobotním duelem s Rumunskem. V dalších zápasech základní skupiny Bašného parta vyzve silné Norky a nepříjemné Němky. „S Rumunkami, stejně tak i s Norkami, jsme se setkaly už na loňském mistrovství světa. Myslím si, že jejich hra se nijak razantně nezmění. S Němkami jsem ještě v reprezentaci nehrála, ale v bundeslize působí velké množství našich hráček, takže budeme mít určitě také dostatek informací,“ říká Ryšánková.

I když Češky nepatří mezi favority, brzké vyřazení by je mrzelo. „Samozřejmě všichni si přejeme dostat se co nejdál. Ale prvním úkolem je postup ze skupiny. Osobně bych byla nejradši, kdybychom se probojovaly až do finále a já se tak nemusela před Vánocemi vracet zpět do Rumunska,“ usmívá se opora ženského národního týmu.

Zahajovací duel je pro ni skoro jako derby, protože nyní působí v rumunském Baia Mare. „Momentálně jsme na šestém místě, takže v klubu zatím panuje spokojenost, i když rumunští fanoušci jsou dost nároční a každou prohru nesou těžce. Jsme kompletně nově složený tým, takže ještě potřebujeme trochu času, než si všechno sedne. Ale cítím se po herní stránce dobře, dostávám velký prostor na hřišti a trenér mi věří,“ pochvaluje si Ryšánková.

Hned po svém příchodu z Francie se stala oporou týmu a se 46 góly v 9 zápasech je druhou nejlepší střelkyní družstva a patří mezi deset kanonýrek celé ligy.

Na začátku poněkud dobrodružného angažmá byla s přítelem dost skeptická, při příjezdu na hranice měla malinko obavy, nakonec ale byla velmi mile překvapená. „Baia Mare je celkem hezké město s historickým centrem. Koňské povozy jezdí jen na okraji města,“ usmívá se sympatická bruneta.

Taky jí vyhovuje, že je v Rumunsko velmi levno. „Káva v přepočtu stojí asi třicet korun, což je pro nás dva kavárenské povaleče ráj,“ culí se.

Ani na házenkářské podmínky si nestěžuje. „Oproti Francii zde v klubech nefunguje téměř žádný marketink. Na druhé straně i tak je házená v Rumunsku druhý nejoblíbenějším sportem hned za fotbalem. Každý týden jsou vysílány v televizi až čtyři utkání, jak z ženské, tak z mužské ligy,“ upozorňuje Ryšánková.

Nyní ale hází klubové starosti za hlavu a soustředí se na reprezentaci. V posledních sezonách se po bok Luzumové, Hrbkové nebo Jeřábkové zařadila mezi klíčové kanonýrky družstva. „Má pozice v týmu má přirozený vývoj,“ tvrdí. „Čím déle v reprezentaci jsem, tím více dostávám prostoru na hřišti a získávám i více sebedůvěry. Jsem si jistá, že v tom mi pomohlo i zahraniční angažmá,“ pokračuje.

Letos se však svěřenkyně kouče Bašného musejí na EURU muset obejít bez Hrbkové a Maňákové. „Samozřejmě je to pro nás oslabení, vždyť Míša patří mezi nejzkušenější hráčky. Bohužel zranění nikdo z nás neovlivní, ale od toho je házená kolektivní sport, abychom se ji my ostatní pokusily nahradit,“ dodává Ryšánková.