„Připočítáme-li k soudobým vozům dalších 93 přihlášených v rámci Star Rally Historic a Rally Legend, pojede Barumku v hlavních dvou závodech úctyhodný počet 231 soutěžících,“ spočítal hrdě tiskový mluvčí závodu Roman Ordelt.

„Každopádně i letos bude Barumka, co se závodů mistrovství Evropy týče, nejkvalitněji obsazená soutěž. V rámci seriálu je šestou v pořadí a přihlásilo se 36 týmů ve špičkových vozech kategorie R5,“ upřesnil.

Až startovní číslo 4 zbylo na šestinásobného vítěze Barumky a posledních tří ročníků Jana Kopeckého.

„O pořadí na předních místech mimo jiné rozhoduje promotér evropského šampionátu. Nejnižší čísla tak dostala aktuálně nejlepší trojice průběžného pořadí v čele s Lukjaňukem,“ vysvětlil a upřesnil Ordelt.

O tom, v jakém pořadí nakonec posádky vyjedou vstříc nástrahám 15 rychlostních zkoušek, které měří v součtu 213 kilometrů, rozhodne páteční kvalifikační jízda v rámci dopoledního shakedownu.

„Zde si jezdci dle dosažených pořadí vyberou svou pozici do sobotní první etapy. Podle startovní listiny, a to ještě v obráceném pořadí, se pojede jen na páteční noční městské rychlostní zkoušce,“ upřesnil mluvčí.

Do závodu započítávaného v rámci evropského šampionátu se přihlásilo a zaplatilo poplatek 80 posádek, ostatní pojedou v rámci českého šampionátu od startovního čísla 82.

Z regionálních jezdců oproti loňskému ročníku budete marně hledat ve startovní listině taková jména jako Roman Kresta, Pavel Valoušek či Tomáš Kostka.

„Kresta se netají, že jeho starty již budou spíše epizodní, v případě absence Kostky je to souhra několika okolností najednou,“ doplnil Ordelt.

Kdo nakonec dosáhne na medailové příčky při náročnosti tratí Barum Rally a vyrovnanosti startovního pole je tak složité odhadovat.

„Mezi největší favority vedle u nás dlouho neporaženého Kopeckého budou bezpochyby patřit zkušený španělský pilot Daniel Sordo nebo rychlý Alexej Lukjaňuk,“ dodal mluvčí největší automobilové akce v tuzemsku Roman Ordelt.

Top 20 ze startovní listiny Barum Rally 1 Lukjaňuk- Arnautov (Rus., Ford Fiesta R5)
2 Magalhães B. – Magalhães H (Port., Škoda Fabia R5)
3 Herczig – Ferencz (Maď., Škoda Fabia R5)
4 Kopecký – Dresler (Škoda Fabia R5)
5 Sordo – Del Barrio (Šp., Hyundai i20 R5)
6 Pech – Uhel (Ford Fiesta R5)
7 Kreim – Christian (Něm., Škoda Fabia R5)
8 Brynildsen – Eriksen (Nor., Ford Fiesta R5)
9 Gryazin – Fedorov (Lot., Škoda Fabia R5)
10 Pellier – Combe (Fra, Peugeot 208 T16)
11 Ingram – Whittock (Angl.,Škoda Fabia R5)
12 Černý – Černohorský (Ford Fiesta R5)
14 Nobre – Morales (Braz., Škoda Fabia R5)
15 Habaj – Dymurski (Pol., Ford Fiesta R5)
16 Yates – Edmondson (Angl., Škoda Fabia R5)
17 Neubauer – Ettel (Rak., Ford Fiesta R5)
18 Mareš – Hloušek (Škoda Fabia R5)
19 Avcioğlu – Korkmaz (Tur., Škoda Fabia R5)
20 Zawada (Pol., Hyundai i20 R5)
21 Tarabus – Trunkát (Škoda Fabia R5)