„Mé srdce ovšem patří Pardubicím, a to i v čase, kdy se jim nedaří. Protože ale mám přítelkyni z Hulína, mým druhým nejoblíbenějším klubem je Zlín,“ přiznal 35letý tovární jezdec Škody Motorsport, jenž se uplynulý víkend premiérově zúčastnil Rally Ice tour, charitativně exhibiční akce soutěžáků.

Na ledě s hokejkou ale k vidění nebyl. Postaral se pouze o slavnostní zahájení a buly.

„Už několikrát se mě pokoušel hlavní organizátor Laďa Barvík do Zlína zlákat, vše klaplo až nyní. Ono je to trochu složitější, já těch volných termínů moc nemám,“ krčí rameny pětinásobný vítěz Barum Rally.

„Samozřejmě mě i spolujezdce mrzí, že nemůžeme stát na bruslích. Kdyby se něco stalo, znamenalo by to spoustu nepříjemných věcí a událostí,“ omluvil se přítomným fanouškům na zlínském zimáku.

Hrát hokej vám zakazuje přímo klauzule ve vaší smlouvě se Škodovkou?

Pokud bych na tom trval, tak by mne nechali hrát, ale musím být rozumný. Jsem v továrním týmu a nemůžu riskovat takové věci, u kterých se něco může stát. A zrovna hokej je kontaktní sport, i když kluci samozřejmě do sebe tolik nepůjdou, ale může se stát cokoli a bylo by to zbytečné.

Jak se máte rád s hokejem?

Samozřejmě jej sleduji, tento sport je mi hodně blízký. Už jenom kvůli tomu, že můj strejda byl vynikající hokejista, který hrál za Opočno. Bohužel když byl mladý, tak ho otec nepustil do Prahy. Měly ho tenkrát v hledáčku Sparta nebo Slavia, ale nejdřív musel dodělat školu a pak už bylo pozdě. Musel udělat inženýra, takže teď učí na škole a hraje hokej jenom pro zábavu. (smích)

A vy jste hrával hokej?

Když jsem byl malý, tak na rybnících. Ale strašně dlouho jsem na bruslích nestál, zkusil jsem si to tak jen tři čtyři roky zpátky v Mladé Boleslavi. Tam to bylo oficiálně povolené, součástí vánočního večírku. (smích) Za hokejistu se ale nepovažuji!

Jak často jezdíte do Zlína?

Byl jsem tady asi třikrát čtyřikrát na zápase zlínských hokejistů. Nejen proto, že mám přítelkyni z Hulína, ale i spoustu fanoušků ve zlínském kotli, kteří nám fandí v rallye. Byl jsme tady i v kotli a musím říct, že ta atmosféra u vás je opravdu jedinečná.

Který zápas vám utkvěl v hlavě?

Letos jsem tady na zápase ještě nebyl. Naposledy to bylo dva roky zpátky. Už si nepamatuji, s kým se tehdy hrálo, ale Zlín vyhrál, a když se mu daří, tak pak je jedno, jestli stojíš v kotli nebo jinde, protože stadion žije úplně celý.

Komu v hokeji fandíte?

Pardubicím, i když teď se poslední roky moc nedaří, ale nedá se nic dělat. Samozřejmě že doufám, že extraligu udrží. Když ne, tak to bude lepší, třeba si pak někdo něco uvědomí a začnou se zase víc snažit, respektive do toho investovat víc prostředků. Nevím, nevidím do toho, takže nedokážu říct, kde je problém, ale samozřejmě bychom chtěli, aby se zas Pardubice vrátily na výsluní.

A druhý tým je tedy díky přítelkyni Zlín?

Jasně, ale když běží v televizi zápas Zlín s Pardubicemi, tak máme doma trošku problém. (smích)

Do Zlína jste opět přivezl pohár Barum Rally, který je už definitivně ve vašem držení. Přijel jste kluky z Moravy poškádlit?

To ne, organizátoři hokejové akce mě o to požádali. Je to krásný pohár, pro mne z něj sálá historie a jsem rád, že jsme ho vyhráli.

Jakou historií prošel ve vašem držení, co vše musel absolvovat?

Samozřejmě šampaňské v něm bylo a já jsem ho měl doma čtyřikrát a vždycky jsem si ho nechával celý rok. Vezl jsem ho až tady na Barumku zpátky. Jednou jsem přistihl mamku, jak se ho snažila vyčistit a okamžitě jsem ji musel zastavit! Ne ne, to ne. Tam to prostě všechno patří, ty skvrny, to tam prostě musí být. Teď má takové speciální místo u nás ve firmě v Kostelci nad Orlicí, dostal jsem od jednoho designéra ze Škodovky krásný obraz právě ještě s tím červeným autem, co jsme jeli Barumku. Teď vymýšlíme, kam to dáme. Budeme muset asi udělat v kanceláři malou rekonstrukci, protože ten pohár patří k tomu obrazu.

Trošku k vaší budoucnosti. Přijedete obhajovat na Barumku prvenství?

Samozřejmě chtěl bych tady startovat, ale zatím není nic potvrzeného. Popravdě zatím nevíme, kde se přesně ukážeme. Mám za sebou první závod v Monte Carlu ve své skupině WRC2 a doufám, že ještě budu mít letos příležitost startovat. A pokud dopadnou i klání v Česku, budu rád, ale zatím se o všem ještě jedná.

Obhajoba a zisk mistrovského hattricku nejsou lákavé?

Nemůžu to teď potvrdit, protože tenhle program zajišťuje český import Škodovky, která nyní jedná s firmou Škoda Motorsport, jestli to bude, nebo nebude. Takže uvidíme. V tuto chvíli není jasné, kde pojedeme. Nějakou představu mám, ale není to zatím nic oficiálního.