Tak napínavý ještě domácí šampionát v bikerally ve své dosavadní historii nikdy nebyl. Dva vedoucí jezdce dělí před finálovým kláním jediný bod. Nikdo další už by do bojů o celkové prvenství zasáhnout neměl. „Počítám, že se to rozhodne jen mezi mnou a Pavlem Čepem,“ potvrzuje Vlastimil Hynčica, aktuální lídr šampionátu, který se na první místo dostal v předchozím závodě ve Staré Myjavě.

Na slovenských hranicích dokonale využil Čepova zaváhání z úvodní rychlostní zkoušky, po které patřilo olomouckému jezdci až 11. místo. Čep ale parádní stíhací jízdou ještě Hynčicovo výsostné postavení ohrozil. V posledním měřeném testu jej dokonce o půl vteřiny porazil. V tu chvíli by měl k titulu neskutečně blízko. Ale o prvenství jej připravila pětivteřinová penalizace za předčasný start. „Něco takového jsem ještě nezažil. Hodně mě to mrzí. Ale nevadí. O vítězství se ještě poperu a věřím, že se rozhodne na trati,“ říká bojovně Čep.

Ale s rudýma očima by asi do závěrečného klání jít neměl. Na to je Hynčica příliš zkušený soupeř a dokázal by něčeho podobného využít. „Psychika by mohla být mojí výhodou. Pavel je hodně soutěživý tip a bude chtít vyhrát za každou cenu. Já si jdu spíš zajezdit. A pokud to vyjde a zvítězím, budu jenom rád. Není to pro mě otázka života a smrti,“ pousmál se závodník ze Sudoměřic.

Na Smraďavce podle něj budou rozhodovat maličkosti. „Žádnou velkou chybu asi nikdo z nás neudělá. Jezdecky jsme zhruba na stejné úrovni. Tratě jsou však krátké a může se stát, že i malá chybička rozhodne o celé sezoně. Komu bude přát štěstí a zvládne nástrahy posledního závodu i po psychické stránce, ten vyhraje,“ předpokládá český reprezentant, pro nějž by měly hovořit především zkušenosti.

Čep má však za sebou životní sezonu. V domácích závodech se katapultoval mezi tuzemskou špičku. Chybí mu však vavřín z nějakého většího podniku. WBC je proto pro něj poslední velkou výzvou, ve které ještě může dosáhnout viditelného úspěchu. „Před sezonou jsem tento seriál nebral příliš vážně. V nabyté konkurenci jsem se ale dokázal prosadit a udělám vše pro to, abych dobře rozjetý šampionát dotáhl do vítězného konce,“ nechal se slyšet Čep, jenž už ve dvou letošních kláních WBC zvítězil. Stejně jako Hynčica.

Velká vřava se však jistě rozpoutá i o třetí místo. O něj si to rozdají regionální jezdci. V tuto chvíli patří bronzový stupínek Martinu Hoferkovi, za ním jsou jeho jmenovec Mikulenka a David Pala. Start závodu je v úterý v 10.30 hodin, vítěz by měl být znám o půl páté odpoledne.

Pořadí před finálovým závodem: WBC 2008 absolutně: 1. V. Hynčica 143 bodů, 2. P. Čep 142, 3. M. Hoferek 104, 4. M. Mikulenka 98, 5. D. Pala 92.

POPIS FINÁLOVÉ TRATI

Trať ve Smraďavce je již několik let považována za nejnáročnější v celém seriálu WBC, letos však bude bohužel ochuzena o divácky i jezdecky atraktivní úsek přímo nad areálem. Kvůli vysázeným stromkům nedostali organizátoři povolení závodit na této rychlostní zkoušce. Základem tedy bude fyzicky náročný test, který se loni jel jako první rychlostní zkouška. Tento dlouhý úsek bude rozdělen na dvě tratě. V horní části plné šikmin, horizontů a prudkých sjezdů se pojedou dva průjezdy, ve spodní šlapavější části jen jeden průjezd. Navíc přibude ještě jedna zbrusu nová jednodušší trať.

Robert Štach