Hlavním bodem parádního večera byla premiéra dvaapadesátiminutového dokumentu Dej ševče gól a křest knihy Od SK Baťa po současnost, na které tři roky pracovali bývalí činovníci zlínského klubu Arnošt Hošek, Antonín Parolek, Jan Janča a Petr Klhůfek.

Kmotrou knihy byla Vlasta Parolková. Žena jednoho z autorů, který náhle zemřel před dokončením publikace. „Knihy se při křtu nepolévají, jen se na ně připíjí. Tak ať se všem líbí,“ prohlásila.

Od úterý si mohou knižní publikaci zakoupit také fanoušci. „Je vynikající,“ ocenil práci kamarádů bývalý útočník Stanislav Krajča.

Filmový dokument zase bude mít premiéru pro veřejnost 6. května v multikině Golden Apple Cinema, kterou bude doprovázet i autogramiáda vybraných hráčů ligového Fastavu a legend klubu.

Třicítka osobností se za své výkony a dlouholetou práci dočkala také ocenění. Na pódium kromě současného majitele klubu Zdeňka Červenky vystoupali také Zdeněk Grygera, Zdeněk Nehoda, Bohumil Páník, Jaroslav Jugas, Antonín Juran či Petr Klhůfek.

Někdejší vynikající útočník Dukly Praha Rudolf Kučera se ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit, a tak poslal do Baťova města alespoň zdravici. Cenu za bratra převzal další bývalý hráč Zlína Vlastimil Kučera.

In-memoriam byli vyznamenání třeba Svatopluk Pluskal, Vlastislav Mareček, Josef Duda, Vlastimil Vidlička nebo Jaromír Fuksa, který měl pohřeb právě v pondělí a zaslouženého potlesku se nedočkal.

Naopak bývalý vynikající brankář Stanislavu Sanetrníkovi a nejstarší žijící pamětník zlínského klubu, který v pondělí slavil devadesáté narozeniny, si vychutnal obrovský aplaus. „Mladým klukům jsem vždycky říkal, že tady ve Zlíně je, bylo a bude vždycky dobře,“ prohlásil další ocenění František Stružka.

Mezi pozvanými hosty také bývalí trenéři Komňacký, Štefanko, Uličný, Hoftych nebo bývalí hráči Lasota, Mucha, Červenka, Ondrůšek a další borci.

Slavnostní galavečer, který se v pondělí uskutečnil ve zlínském městském divadle, moderoval Jan Čada. Sváteční akci svým vystoupením zpestřila zpěvačka a skladatelka Tereza Kutrová a kytarista Filip Vítů.

Nevšední akci s užili i současní hráči Fastavu.

„V Hamburku jsem zažil 125. výročí klubu. Tam to bylo podobné. Je ale hezké, když kluby myslí na svoji historii a připomenou mladší generaci bývalé hráče a funkcionáře,“ řekl záložník Petr Jiráček.

Bývalého reprezentanta seznam osobností překvapil.

„Jména jsem samozřejmě znal, ale vůbec jsem neměl ponětí, že všichni prošli Zlínem. I když jsem tady dva roky, tyto informace se ke mně nedostaly. Jsem ale moc rád, že na tomhle večeru jsem si to osvětlil,“ těší záložníka Petra Jiráčka.

„Zlínem opravdu prošla spousta výborných fotbalistů, kteří dosáhli velkých věcí,“ dodal uznale.

Podle majitele Zdeňka Červenky fotbal dnes a před sto lety jsou dva různé světy.

„Tehdy nadšená parta hrála po práci a pro pobavení, kdežto v současnosti je fotbal novodobé náboženství, světový fenomén,“ prohlásil úspěšný podnikatel.

„Náboženství lidi oddělovalo, ale fotbal je spojuje. Hraje se na každém kontinentu, v každém městě, na každé vesnici,“ připomíná.

Z lidové zábavy a foklóru se postupně stal byznys.

„Na vesnicích se lidé fotbalem pouze baví, ale světové velkokluby fungují jako obrovské firmy, přes které protéká neuvěřitelné množství peněz. Dneska se kupují hráči za miliardy, což bylo před dvaceti lety nepředstavitelné,“ pravil Červenka.

„Třeba Sparta si může dovolit koupit hráče a sto milionů, rozpočty předních českých klubů dosahují jedné miliardy. Fotbal se diferencuje,“ tvrdí.

Ve Zlíně se pracuje ve skromnějším podmínkách a s menším rozpočtem, o to jsou dosažené výsledky a úspěchy cennější.

„Dokázali jsme malý zázrak,“ je přesvědčený Červenka.

„I díky trenéru Páníkovi jsme vyhráli pohár a zahráli si základní skupinu Evropské ligy, což je něco unikátního. Díky tomu jsme naplnili pokladnu a jsme ekonomicky zabezpečení,“ pokračuje a zároveň připomíná, že za dvacet let, co je majitelem klubu, fotbal ve Zlíně udělal obrovský pokrok.

„Začínali jsme s rozpočtem dvacet třicet milionů ve druhé lize, teď ho máme sto milionů. A je stále složitější prostředky sehnat,“ přiznává.

Vedení Fastavu ale dokázalo chod klubu vždycky zabezpečit, Žádné sliby ani dluhy.

„Nikdy jsme nebyli ztrátoví,“ těší podnikatele. „Vždycky jsem dbal na to, abychom vedle sportovní stránky byli ekonomicky stabilní a úspěšní, což se nám vždycky dařilo. Rozpočty jsme měli vyrovnané,“ tvrdí.

Za dvacet let šéfování ve zlínském fotbalovém klubu zažil dvacet trenérů, stovky hráčů a tisíce mládežníků.

„Jenom majitel pořád zůstává, takže si logicky kladu otázku, jestli už není čas, aby přišel někdo mladší, nabitý energií, možná se silnějším egem a s touhou vítězit,“ přemítá.

„Já dneska už začínám znát odpověď na otázku, ale zatím neznám řešení,“ dodal s úsměvem.

Seznam oceněných osobností FC Fastav Zlín: Zdeněk Červenka, Josef Duda (in-memoriam), Jaromír Fuksa (in-memoriam), Marcel Guřan, Zdeněk Grygera, Václav Hastík, Josef Holcman, Arnošt Hošek, Jaroslav Hynčica, Jaroslav Jugas, Antonín Juran, Petr Klhůfek, Stanislav Krajča, Rudolf Kučera, Bohuslav Kupka, Robert Lukovský, Vlastislav Mareček (in-memoriam), Zdeněk Nehoda, Bohumil Páník, Antonín Parolek (in-memoriam), Ladislav Petřík, František Pilka, Svatopluk Pluskal, Ladislav Podmela, Miroslav Polášek, Stanislav Sanetrník, František Stružka, Václav Šarata, Vlastimil Vidlička (in-memoriam), Josef Zapletal