Od bronzové medaile jej dělily pouhé dvě setiny sekundy, od zlata pak jen dvě desetiny.

Velkého úspěchu si nadějný skikrosař samozřejmě náležitě považoval. „Určitě je to můj zatím největší úspěch. Na jednu stranu je to asi velká smůla, že jsem přišel o medaili jen o dvě setinky, ale na druhou stranu být čtvrtý na světě nezní vůbec špatně," smál se spokojeně Jiří Čech.

Závod v italském letovisku Valmalenco se však pro něj i pro všechny další borce vyvíjel dost netypicky. V kvalifikaci, kterou vždy jedou závodníci jednotlivě, si Jiří Čech vybojoval skvělou pátou pozici. Pak už se mělo pokračovat až do konce klasickými K.O. jízdami čtveřic, ze kterých vždy dva nejlepší jdou dále. Jenže se stihlo jen jedno kolo, které poslalo z dvaatřiceti jezdců do dalšího kola šestnáct nejlepších. Jiří Čech svoji rozjížďku po výborné jízdě vyhrál a byl tedy i nadále ve hře o místa nejvyšší. Jenže na další jízdy už nedošlo. Nedovolilo to totiž počasí. „Celý den bylo počasí nic moc, ale v průběhu dne se to ještě o dost zhoršilo. Zespoda z údolí přišla hustá mlha a pořadatelé museli závod předčasně ukončit," popsal český reprezentant netradiční průběh šampionátu.

Pro konečné výsledky se tedy braly kvalifikační časy těch jezdců, kteří postoupili mezi posledních šestnáct nejlepších. V kvalifikaci byl Jiří Čech pátý, ale jelikož jeden z borců před ním ve své K.O. jízdě neuspěl a mezi posledních šestnáct se nedostal, posunul se závodník Slovanu Luhačovice na konečnou čtvrtou příčku. „Určitě tento výsledek řadím zatím nejvýše a moc si toho vážím," radoval se po velkém úspěchu Jiří Čech.

Jeho čtvrtá příčka je nejen nejlepším výsledkem kariéry, ale také krásným dárkem k blížícím se 20. narozeninám, které oslaví 13. dubna. „Trošku jsem na to před závodem myslel, že to je můj předposlední šampionát i závod mezi juniory a že by mohl být dobrý výsledek i dárkem ke dvacátinám. Povedlo se to a jsem určitě moc spokojený," pochvaloval si český reprezentant. Jeho úspěch si s ním v Itálii užil také jeho otec, který na takto velké akci nemohl chybět. „Je to určitě super výsledek. Trošku jsme to oslavili už v Itálii a něco určitě uděláme ještě doma. Loni to bylo jedenácté místo a doufali jsme, že to bude letos ještě lepší a povedlo se," radoval se z úspěchu mladého skikrosaře jeho otec, Jiří Čech starší.

Po již zmiňovaném loňském jedenáctém místě se tedy borec ze Slovanu Luhačovice po roce na stejném místě posunul o sedm míst nahoru. Jen si tak potvrdil, že Valmalenco je pro něj zaslíbené letovisko a tamní svahy mu skutečně vyhovují. „Valmalenco je krásný resort, a mě osobně sedí asi nejvíce ze všech tratí, co jsem kdy jel. Po startu se jede dlouho po spíše rovnější sjezdovce s několika těžšími skoky, celkově tam ta trať není nijak extrémně zatáčkovitá, je na ní hodně skoků, a přesně to mi vyhovuje," prozrazuje Jiří Čech. Ten tak především díky italskému úspěchu hodnotí sezonu pozitivně. „Sezona byla trošku netypická, hodně závodů se kvůli počasí nejelo, nebo se jelo v omezeném rozsahu. Nějaké výsledky jsem sice zajel, spokojený jsem byl třeba s FISovými závody v Karolince nebo se třetím místem na evropském poháru v Německém Mitelwalu. Ale jasně nejlepší bylo právě mistrovství světa juniorů ve Valmalencu," bilancuje česká skikrosová naděje svoji poslední juniorskou sezonu. Spokojen byl také s podmínkami, které měl pro tréninkovou přípravu. „Hodně jsem toho odtrénoval ve skiareálu Karolinka, kde byla vždy perfektně připravená trať vhodná svým profilem na kvalitní trénink, takže i tam bych chtěl poslat svoje poděkování."

Jediné, co mu trochu kalí radost, je fakt, že přišel o naději na olympijské hry. „Jediné, co mě moc mrzí, že se mi nepovedlo letos vyjet nějaké body ve světovém poháru mužů. Právě podle svěťáku se totiž klasifikovalo pro olympiádu 2014 v Soči. Chtělo to se dostat aspoň dvakrát do dvaatřicítky nebo ještě lépe šestnáctky, což se mi bohužel nepovedlo," posteskl si Jiří Čech.

Po sezoně, kterou zakončil skvělým čtvrtým místem na MS juniorů, nyní přijde na řadu chvíli oddechu, sezona je totiž úplně u konce. „Loni jsem hned po příjezdu z MS juniorů měl na programu mistrovství republiky. To se ale letos vůbec nepořádalo, takže teď mám vlastně kompletně po sezoně. Teď si dám od skikrosu chvíli oddech, ale zase budu mít spoustu jiných starostí," plánuje si 19letý závodník. A svou mysl bude muset přesměrovat ze zasněžených svahů úplně někam jinam. „Musím pořádně zabrat ve škole, kde jsem přes zimní sezonu nemohl makat tak, jak bych potřeboval," říká student oboru stavitelství a architektury ČVUT v Praze. Odpočinek však nebude vůbec dlouhý. „Bude to jen pár dní, maximálně pár týdnů. Hned se musím vrhnout na přípravu na další sezonu, ve které bych chtěl, pokud to bude jen trochu možné, proniknout co nejvýše ve světových pohárech," dodal Jiří Čech.

Jiří Čech

Narozen: 13. dubna 1993

Disciplína: skicross

Klub: TJ Slovan Luhačovice

Úspěchy: 4. místo mna MSJ Valmalenco 2013, juniorský mistr republiky ve skicrossu 2012, čtvrtý na MČR mezi muži, 11. místo na MS juniorů Valmalenco (Itálie) 2012. Během sezony 12–13 sbíral zkušenosti na závodech nejprestižnějšího světového poháru ve skikrosu – Grasgehren/Allgäu (Německo), Innichen/San Candido (Itálie) a Val Thorens (Francie).