V celkovém hodnocení světového poháru MTBO se blýskl třetím místem. Nad jeho síly byli pouze Rusové Foliforov a Ruslan Gritsan. „Byla to výborná sezona, doufám, že v té následující se mi bude dařit minimálně stejně dobře," konstatoval spokojeně 28letý Hradil.

Světový pohár se rozjel v květnu v Dánsku, kde bral třetí místo na klasické trati. V červenci při závodech ve Švédsku se také prodral na stupně vítězů, když ve sprintu opět získal bronz.

Vůbec nejlepšího výsledku pak dosáhl na mistrovství světa v polském Bialystoku, které skončilo na konci srpna. Na střední trati ve velké konkurenci dojel druhý, na delším úseku se radoval z třetí pozice.

Do Polska se kvalifikoval už posedmé za sebou. A hodně si věřil. „V roce 2008 jsem právě v Polsku absolvoval svůj první závod na MS MTBO, tehdy to byla velmi překvapivě stříbrná medaile, takže jsem i letos doufal, že by se nějaká medaile mohla zase povést," vysvětloval Hradil.

Moc dobře ale ví, že mohl uvažovat o celkovém prvním místu. Vedl téměř o minutu před několikanásobným mistrem světa Ruslanem Gritsanem z Ruska.

„Bohužel jsem poté několikrát zaváhal a zvolil horší postupy. Takže to nakonec bylo až druhé místo," vysvětloval zlínský jezdec.

Před startem by stříbrnou příčku bez váhání bral. „Vzhledem k průběhu závodu bylo mé umístění malinko zklamáním, ale jinak je to určitě výborný výsledek," uvědomuje si Hradil.

Toho dosáhl i na delší trati, když zaznamenal třetí nejlepší čas. I tentokrát ale ví, že mohl pomýšlet na lepší výsledek. Na posledním průjezdu diváckým úsekem byl ve vedení.

„Bohužel stejně jako spousta dalších závodníků jsem se nachytal na jedné malinko záludné kontrole a propadl se na třetí místo. Naštěstí se mi i přes další drobné zaváhání podařilo již toto umístění udržet až do cíle," popisoval Hradil.

Naopak ke spokojenosti měl daleko ve sprintu. Vsadil na jízdu bez velkého rizika a udělal chybu. V náročných podmínkách za deště s velmi hustou sítí cest a cestiček skončil až desátý, když na vítěze ztratil minutu.

„Cekal jsem trochu lepší výsledek, bohužel se později ukázalo, že jsem jel prostě moc pomalu a opatrně, i když téměř bez chyb," uznal.

Kromě dvou skvělých umístění si z polského Bialystoku odvezl i jeden nepříjemný zážitek. A hodně bolestivý. Během závodu na nejkratší trati smolně upadl a jeho nohu ozdobil krvavý šrám.

„Přehlédl jsem schody, které navíc nebyly zakresleny v mapě, a dost nepěkně jsem si odřel nohu," líčil Hradil, který se už těší na další šampionát. Ten hostí v příštím roce Liberec. „Nezbývá než věřit, že za rok v Liberci se mi bude dařit podobně jako letos v Polsku," doufá zlínský závodník.

MARTIN VRBAS