„Došli jsme k názoru, že už nemáme momentálně chuť hrát celostátní ligu. V Kroměříži nejsou ideální podmínky. Chybí nám hala. Proto ani nemůžeme pracovat s mládeží. Dáváme si pauzu a chceme se plně věnovat krajské lize, v níž budeme mít ty nejvyšší cíle,“ sdělil David Kalina, předseda Vokno Kroměříž.

Hanáci hráli celostátní ligu jako společný oddíl s Univerzitou Zlín, po roce se ale oba kluby opět osamostatnily a licence přešla na vysokoškoláky, kteří ji zase podstoupili SK Benago Slavičín. „Pro místní diváky je to dárek. Je tady bezmála třicetiletá tradice sálovky a lidé se ptali, kdy se tady zase bude hrát. Navíc jsme získali právo na Pohár UEFS,“ těšilo Petra Kosečka, který se stal generálním manažerem SK Benago.

Obnovení sálového fotbalu ve městě bere jako osobní satisfakci. Sám patří k zakladatelům SK Jerevan a před třemi lety těžce nesl, že klub přešel pod křídla futsalu a navíc po loňském sestupu ze druhé ligy do divize přerušil svoji sportovní činnost.

„Chceme dát šanci talentovaným fotbalistům z okolí, aby si zahráli celostátní ligu,“ uvedl Koseček. Kádr mužstva bude mixem hráčů z Kroměříže, Slavičína, Jestřabí a také FC Benago Zruč nad Sázavou, semifinalisty první futsalové ligy. „Negativního vlivu na výkonnost kluků se neobávám. Naopak si myslím, že větší bojovnost sálovky jim jenom prospěje a lépe je připraví na utkání ve futsalové lize,“ řekl pro webové stránky efutsal.cz Beni Simitči, majitel FC Benago a nyní i prezident SK Benago.

V jeho futsalovém celku nastupují mimo jiné bývalí hráči Jerevanu brankář Soukeník a čeští reprezentanti Stojaník se Světlíkem. Diváci ve Slavičíně se mohou také těšit na suverénně nejlepšího střelce futsalové ligy Davida Filingera, který v této sezoně zaznamenal 43 branek.

Podnikatel s albánskými kořeny Beni Simitči vstoupil finančně do sálového fotbalu už podruhé během dvou let a opět na východě Moravy. V roce 2007 podpořil SK Kominte Jestřabí, s kterým se ale po zisku stříbra rozešel ve zlém. Jestřabí se pak nepřihlásilo do celostatní ligy a nyní nehraje žádnou soutěž.

„Nápad dát se dohromady vzešel ode mě a Josefa Soukeníka. Spolupráce je dohodnuta na rok a pak se uvidí, co dál,“ podotkl Koseček. Soukeník je otcem brankáře Ondřeje a v SK Benago Slavičín bude vedoucím týmu. Hrajícím trenérem by se pak měl stát Zdeněk Julina, aktuální vicemistr z Kroměříže.

„Je dobře, že celostátní liga zůstane ve Zlínském kraji. Rád pomůžu. Jakou formou, to se ale musí teprve doladit,“ pravil Julina. Bývalý druholigový fotbalista Kroměříže totiž stále hraje nižší soutěž v Rakousku a kromě toho ještě trénuje Štípu v okresním přeboru a s celkem Argentina postoupil letos do první ligy zlínské malé kopané.

Nový ročník celostátní ligy začne 30. října a podle Kosečka by měl přijít SK Benago Slavičín přibližně na 120 tisíc korun. „Ještě budeme mít schůzku se zástupci radnice o případné podpoře,“ dodal Petr Koseček.

HISTORIE SÁLOVÉHO FOTBALU A FUTSALU VE SLAVIČÍNĚ

1995 – rok založení SK Jerevan Slavičín

1999 – postup do krajské ligy

2001/02 – jako nováček nejvyšší soutěže se stal Jerevan českým mistrem

2002/03 – bronz v celostátní lize a první účast na Světovém poháru

2003/04 – bronz v celostátní lize

2004/05 – stříbro v Poháru mistrů evropských zemí, bronz na Světovém poháru, nejlepší sportovní kolektiv Zlínského kraje za rok 2005

2005/06 – poslední sezona Jerevanu v celostátní lize sálového fotbalu, Jerevan vypadl ve čtvrtfinále

2006/07 – deváté místo v premiérové sezoně ve druhé futsalové lize

2007/08 – sestup do divize

2008/09 – přerušení činnosti Jerevanu

2009/10 ­ pod názvem SK Benago se Slavičín vrací do celostátní ligy sálového fotbalu