Otrokovická freediverka celou soutěž v ženské kategorii s přehledem vyhrála a před červencovým mistrovstvím světa družstev v potápění na jeden nádech v Japonsku potvrdila výbornou připravenost.

Letošní závody se konaly podle upravených pravidel, protože organizátor se nemohl kvůli islandské sopce letadlem dopravit ze Švédska. Základna Freedive Dahab přesto soutěž v pozměněné formě uspořádala. Na závodníky čekaly disciplíny statická apnoe a všechny tři hloubkové disciplíny (CWT, CNF, FIM). Bylo možné se nahlásit ke třem pokusům v různých nebo i stejných disciplínách. Soutěžilo se podle regulí mezinárodní asociace freedivingu a na pravidla dohlíželo několik rozhodčích s mezinárodním oprávněním.

Jak jsme již informovali, Slovenčíková vytvořila nejprve nový ženský národní rekord v disciplíně konstantní váha s ploutvemi. Jeho nová hodnota činí 83 metrů. Česká jednička mezi ženami se tímto výkonem zařadila na první místo světového žebříčku pro letošní rok v této disciplíně. O dva dny později vylepšila rodačka z Malenovic další národní maximum v disciplíně Free immersion (FIM), v níž doplavala do hloubky 65 metrů. Zároveň tak potvrdila, že jí právoplatně patří pozice třetí nejhlubší ženy světa z nedávného mistrovství světa jednotlivců, které se konalo na Bahamách.

„Své výkony raději komentovat nebudu, pořád jsem z nich hodně překvapená,“ svěřila se po závodech na svých stránkách Jarmila Slovenčíková. V obou disciplínách ale dosáhla takových výkonů, které si předsevzala. „V úvodní disciplíně jsem vytvořila národní rekord už během prvního dne, kdy jsem se ponořila do hloubky 81 metrů. Na další den jsem si nahlásila tu samou disciplínu a jsem ráda, že se mi povedlo rekord o další dva metry vylepšit,“ vrátila se 29letá závodnice ke svému prvnímu úspěchu.

Ani další rekord v disciplíně Free immersion nebyl dílem náhody. Už na loňských závodech Triple Depth 2009 ve stejné lokalitě Blue Hole se ponořila Slovenčíková do hloubky 59 metrů a letos svůj výkon o dalších šest metrů ještě vyšperkovala. „Už v tréninku jsem nevěřila vlastním hodinkám. Padala nám jedna hloubka za druhou. Věřila jsem, že bych podobný výkon mohla zopakovat i v samotném závodě, a jsem ráda, že se to podařilo,“ doplnila otrokovická freediverka.

Konstantní zátěž (CWT) Královská disciplína freedivingu – konstantní zátěž, při které potápěč během pokusu využívá k ponoru i k výstupu pouze síly svých nohou opatřených ploutvemi. Atlet se nesmí dotknout vodícího lana s výjimkou obratu v nejhlubší části ponoru, kde může závodník lano uchopit, uvolnit cedulku s označením hloubky a odrazit se zpět. Konstantní váha se tak nazývá proto, že není dovoleno si ponor ulehčit odhozením zátěžového opasku před výstupem. Tato disciplína je považována za skutečný barometr výkonnosti a zdatnosti a rekordy z ní mají nejvyšší hodnotu.

Free Immersion (FIM) – Další disciplínou, při které se využívá pouze vlastních sil, je free immersion. V tomto případě se ručkuje po laně do hloubky a nazpět. Použití ploutví přitom není dovoleno. Tato disciplína vznikla na Antilách, kde má ručkování po laně do hloubky za kořistí dlouhou tradici a pořízení výstroje, jako jsou kvalitní ploutve, může být problematické.