„Tentokrát jsme si ale zaběhali i v jiných terénech. Většina tréninků vedla svažitými oblastmi s hustým lesem. Okolí cílové arény pro finále dlouhé, střední tratě a pro štafety je totiž přesně takové, a tak jsme se na to snažili připravit,“ vysvětlil Michal Smola, který z celé řady tréninků vystihl dva. Shodou okolností v obou případech trénovali společně s Čechy také reprezentanti Dánska.

„Mapa na střední trati vystihla přesně to, co nás může potkat ve finálových závodech – zelená mapa, malá viditelnost, méně výrazné bažiny, kontroly ve svahu. V takovém terénu je potřeba si věřit a přesně realizovat naplánovaný postup,“ líčil zlínský sportovec. Druhým tréninkem byla klasika v terénu dále od Trondheimu na pokraji divočiny.

„Mapa byla asi deset let stará, což umocnilo zážitek ze skutečného skandinávského orienťáku – dvanáct kilometrů téměř bez cest, volby postupů, fyzicky náročný terén plný bažin a vysoké borůvčí. Vystoupat na každou vrstevnici pořádně bolelo. Kéž by klasika na mistrovství světa byla alespoň trochu podobná nebo stejná,“ přeje si Smola, jehož dojmy z poslední přípravy byly veskrze pozitivní.

„Nedělal jsem příliš velké mapové chyby a běhal jsem celkem jistě. I fyzická forma jde pomalu nahoru. Nicméně pořád nemám s mapou takovou jistotu jako v domácích terénech. Květnové soustředění zrušené kvůli sněhu mi citelně chybí a další soustředění už bohužel v plánu není. V následujících týdnech se tak zaměřím alespoň na teoretickou mapovou přípravu,“ řekl závěrem 28letý reprezentant.

Světový šampionát pro něj začíná v neděli 8. srpna kvalifikací ve sprintu.